Vejdirektoratet har spærret Vandmøllevej og Pebringsvej i Hedensted Kommune
3.1.2024 10:18:33 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Lokale trafikanter i Hedensted Kommune må i en periode ud på en omkørsel, hvis de ønsker at krydse E45 Østjyske Motorvej. Vejdirektoratet har netop spærret Vandmøllevej og Pebringsvej, da de to tunneler, der fører vejene under motorvejen, skal udvides.

Lige før juleferien varslede Vejdirektoratet spærring af Vandmøllevej i Løsning. Tunnelen under E45 Østjyske Motorvej skal udvides, så motorvejen på sigt kan udvides med et ekstra spor i hver retning.
De lokale trafikanter, der har brug for at krydse motorvejen, må i stedet benytte sig af en omkørselsrute via Ribevej, der holdes åbent, indtil arbejdet er færdigt.
Nu melder Vejdirektoratet om endnu en spærring. I dag, den 3. januar, spærres Pebringsvej ved Eriknauer, hvor endnu en tunnel skal udvides. Trafikanter må her benytte sig af en omkørselsrute via Ussingvej, hvis de skal krydse motorvejen.
Der er skiltet med periode for spærring og anbefalet rute til omkørsel i områderne.
I alt skal 12 tunneler og to broer udvides langs motorvejen mellem Vejle og Skanderborg i løbet af 2024. Læs mere om arbejdet og se tidsplanen for spærringerne på Vejdirektoratet.dk/E45
_______
Vejdirektoratet udvider motorvej E45 mellem Kolding og Randers flere steder på en i alt 60 km lang strækning. Snart bliver det nemmere og hurtigere at komme frem.
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk
Kontakter
John KjærsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 65jkj@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder



Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet skal renovere Ny Lillebæltsbro3.11.2026 09:37:13 CET | Pressemeddelelse
En af Danmarks mest trafikerede broer skal gennem et større renoveringsarbejde, så den kan fortsætte med at bidrage til landets infrastruktur i mange år frem. Arbejdet foregår i to perioder fra april til oktober i 2027 og 2028.
Trafikale gener på Marselis Boulevard første uge i november30.10.2026 10:20:12 CET | Pressemeddelelse
I den kommende uge, skal der foretages enkelte supplerende jordbundsundersøgelser på Marselis Boulevard forud for anlæg af Marselistunnelen.
Vejdirektoratet inviterer til åbent hus om ny cykelsti mellem Sorø og Stenlille28.10.2026 11:20:51 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. november inviterer Vejdirektoratet til åbent hus om den kommende cykelsti mellem Sorø og Stenlille, der skal gøre det mere sikkert og trygt at tage cyklen på strækningen.
Fra 10 til 0 i Aarhus på ét år: 31 kommuner havde ingen trafikdræbte i 202528.10.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
31 kommuner havde ingen registrerede trafikdræbte i 2025. Med Vejdirektoratets nye interaktive løsning kan man nu selv undersøge udviklingen og sammenligne ulykkesdata på tværs af kommuner og politikredse.
Genåbning af Kronprins Frederiks Bro er forsinket27.10.2026 10:25:11 CET | Nyhed
Siden august har en større reparation af Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund været i gang. Broarbejdet var planlagt til at være færdigt den 1. november. Desværre er arbejdet blevet forsinket, og det betyder en ekstra uge med en lukket bro for både biltrafik og sejlere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum