Børns Vilkår: Fra i dag får børn og unge flere rettigheder med Barnets Lov. Udfordringen bliver at løfte dem i praksis
1.1.2024 08:30:00 CET | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Barnets Lov træder i kraft i dag med tårnhøje ambitioner om, at børn og unge skal inddrages løbende og inden enhver afgørelse i deres egen sag. Men der følger ingen midler med til at efteruddanne sagsbehandlerne i børneinddragelse, og det er stærkt bekymrende, mener Børns Vilkår.

I dag er på mange måder en historisk dag for de mest udsatte børn og unge i Danmark. Barnets Lov træder i kraft, og den markerer begyndelsen på et moderne børnesyn i lovgivningen og ambitionen om endelig at lave reel børneinddragelse i sagsbehandlingen. Og for en gangs skyld kan børn og unge opleve at komme i første række.
Alligevel har Børns Vilkår også bekymringer.
”Hele grundlaget for Barnets Lov hviler på mere børneinddragelse. Det er derfor stærkt bekymrende, at der hverken er taget stilling til eller afsat penge til at efteruddanne sagsbehandlerne i, hvordan de reelt inddrager børnene. Ambitionerne er der, men det er desværre på et meget usikkert grundlag, at loven nu træder i kraft”, siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Barnets Lov sætter – på papiret - børn og unges rettigheder i centrum af sagsbehandlingen. Børnene får flere og bedre rettigheder, og det kan blandt andet betyde, at de ikke længere kun skal høres ved den obligatoriske børnesamtale. De har nu ret til at blive inddraget løbende og inden enhver afgørelse i deres sag.
Den form for børneinddragelse lægger op til et nyt børnesyn, hvor børn og unge bliver anerkendt som selvstændige individer med egne rettigheder. Fra BørneTelefonen, HØRT og bisidningen har Børns Vilkår adskillige eksempler på, at børn og unge har klare meninger, holdninger og perspektiver på deres eget liv. Og de deler dem hellere end gerne, hvis bare de får lov.
Den helt store udfordring er dog, at mange sagsbehandlere, der med Barnets Lov ændrer navn til børne- og ungerådgivere, ikke har kompetencerne til at lave reel børneinddragelse og dermed rådgive børn og unge tilstrækkeligt. I bedste fald kender de teorien bag, men de færreste har lært at bruge den i praksis.
”Man kan kun kalde det flere og bedre rettigheder, hvis børn og unge selv forstår dem og derfor kan bruge dem. Og ansvaret for dét er altid de voksnes. Det giver derfor ikke ret meget mening, at sagsbehandlerne er sat fri af tidsfrister, tvungne handleplaner og børnesamtaler, når børnene ikke har nogen garanti for, at deres rettigheder samtidig bliver overholdt. Bare en uges ventetid på en afgørelse kan være lang tid for et barn, der ikke vil bo hjemme, så ventetid uden tidshorisont kan være voldsomt,” siger Rasmus Kjeldahl.
Børns Vilkår håber, at man fra politisk side vil tage de sidste afgørende skridt til at sikre reel børneinddragelse. Barnets Lov kræver klog finansiering og ordentligt implementering, så kompetencerne kan matche lovens høje ambitioner.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459bornsvilkar.dkFølg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
Samvær med biologiske forældre kan være en stor belastning for anbragte børn og unge3.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor meget og hvordan anbragte børn og unge ønsker samvær med deres biologiske forældre. Systemet gør det dog svært at tilpasse og suspendere samværet, siger både fagpersoner og unge med anbringelseserfaring i ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny rapport: Mange ukrainske børn og unge er isolerede og ensomme i danske skoler. Næsten hver fjerde giver udtryk for at mistrives23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire år inde i krigen i Ukraine har mange ukrainske udskolingselever fortsat svært ved at finde fodfæste i de danske almene skoleklasser. Sproglige barrierer, ensomhed og svært tilgængelige fællesskaber præger deres hverdag i skolen, og mange mistrives. Det viser en ny rapport fra Børns Vilkår.
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
BørneMobilen ruller ud til 5.000 børn og unge i Aalborg Kommune3.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra start februar vil omkring 5.000 skoleelever i Aalborg Kommune kunne møde Børns Vilkårs ”BørneMobil”, der kører ud til eleverne for at oplyse om BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT og gøre dem opmærksomme på, at de altid - døgnet rundt - har et sted at søge hjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum