Plastindustrien hilser Miljøministeriets beslutning om fynsk affaldssortering velkommen
Det er godt for genanvendelsen, at hele landet sorterer plastaffald på samme måde, mener Plastindustrien, efter Miljøministeriet har afvist et ønske fra fynske kommuner om dispensation fra reglerne.
10 fynske kommuner får ikke dispensation fra reglerne for affaldssortering, så kommunerne kan indsamle plastaffald sammen med restaffaldet. Det oplyser Miljøministeriet i en pressemeddelelse.
Plastindustrien, der er brancheforening for de danske plastvirksomheder, hilser beslutningen velkommen. Det siger miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Christina Busk.
- Miljøministeriets afgørelse betyder, at alle danske kommuner nu skal sortere plastaffaldet på samme måde, nemlig via kildesortering. Det mener vi, er positivt, da det i vores øjne er med til at øge genanvendelsen. Det er vores medlemsvirksomheder, der skal genanvende den sorterede plast og de ved, hvor vigtigt det er, at plasten har en god kvalitet, så den kan bruges i nye produkter, siger hun.
Som EU-reglerne er i dag, må plastaffald, der har været blandet sammen med restaffald ikke genanvendes til nye fødevareemballager. Men det er her markedet er, da der er høj efterspørgsel på plast, der netop kan bruges til det.
- Hvis vi skal imødekomme de høje kvalitetskrav, er det nødvendigt at vores affaldshåndteringssystem er designet til det og at vi samarbejder på tværs af alle aktører om at opnå den bedste mængde og kvalitet. Vi er derfor meget tilfredse med, at Miljøministeriet og partierne bag Klimaaftalen nu har valgt at prioritere kvalitet i plastsorteringen, siger Christina Busk.
I affaldsbekendtgørelsen der trådte i kraft 1. januar 2022, blev det bestemt at ensrette sorteringen af husholdningsaffald på tværs af landets kommuner. Det betød blandt andet, at plast blev en selvstændig affaldsfraktion. Formålet med det nye affaldssystem var at sikre, at langt mere affald kan genanvendes i stedet for at blive brændt.
Kontakter
Martin Skajaa WøldikeKommunikationschef, Plastindustrien
Tlf:20243718mw@plast.dkOm Plastindustrien
Plastindustrien arbejder for at sikre danske plastvirksomheder optimale rammer for succes ved at klæde dem på til fremtiden, hvor den grønne omstilling er forudsætningen for, at vi passer bedre på vores ressourcer og skaber nye attraktive arbejdspladser. Vores branche tæller over 26.000 jobs, hvilket gør os til en af industriens største underbrancher.
Følg pressemeddelelser fra Plastindustrien
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Plastindustrien
Plastindustrien og 1spand.nu sætter affaldssortering til debat på Folkemødet2.6.2025 11:59:56 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan får vi affaldssortering til at fungere – i praksis, landsdækkende, til mindst mulig gene for borgerne og til størst mulig gevinst for miljøet? Det er de centrale spørgsmål, når Plastindustrien og Affalds- og Ressourceindustrien mødes til debat med folkebevægelsen 1spand.nu om fremtidens affaldsløsninger.
Ja tak til regulering af kemi i plast – men det skal bygge på fakta og viden om plastproduktion19.5.2025 13:28:30 CEST | Pressemeddelelse
Plastindustrien advarer mod fejlagtige konklusioner i international rapport om plast og kemi. En videnskabelig gennemgang har fundet store metodiske mangler i den såkaldte PlastChem-rapport, der står til at danne grundlag for en global plasttraktat. Lad os i stedet samarbejde, lyder opfordringen.
Plastindustrien bakker op om fælles kurs mod mindre affald16.5.2025 14:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Brancheforeningen Plastindustrien hilser katalog med forslag til affaldsforebyggelse velkommen. Flere af punkterne flugter med branchens egne anbefalinger til en kommende national handlingsplan for cirkulær økonomi.
Michael Bayer Thomsen ny formand for Plastindustrien16.5.2025 10:53:28 CEST | Pressemeddelelse
Michael Bayer Thomsen, adm. direktør i LYNDDAHL og formand for Klimapartnerskabet for Produktionsvirksomheder, er ny formand for Plastindustrien. Han afløser Søren Ulstrup, der efter 12 år på posten giver stafetten videre.
Plastprisen 2025 går til genanvendelse af stikkontakter16.5.2025 10:33:35 CEST | Pressemeddelelse
Vinder af Plastprisen 2025 blev CirkEL-projektet, der har udviklet en metode til at genanvende plast fra udtjente stikkontakter. Plastindustrien har uddelt Plastprisen hvert år siden 1987.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum