Dansk Metal: Permanent løft til ledige er en tidlig julegave
Det er glædeligt, at det nu bliver muligt at tage udvalgte faglærte uddannelser på 110 procent af dagpengesatsen. Listen skal dog udvides, så den afspejler arbejdsmarkedets behov.

Det er virkelig gode nyheder, at det fra januar 2024 er muligt for ledige at tage en lang række faglærte uddannelser og få 110 procent af dagpengesatsen. Det siger hovedkasserer i Dansk Metal, John Larsen, efter at loven netop er vedtaget:
– I Dansk Metal har vi arbejdet målrettet for at sikre, at den her ordning blev gjort permanent. Derfor er vi også svært tilfredse med, at det nu er sket. Når ledige kan få 110 procent af dagpengesatsen, når de tager bestemte uddannelser, så vil flere forhåbentlig også søge mod de faglærte uddannelser. Positivlisten hjælper både de ledige og samfundet, fordi vi får flere faglærte, som samfundet så desperat har brug for, siger John Larsen.
Positivlisten består af en række udvalgte uddannelser, hvor der enten er stor mangel på arbejdskraft, eller som bidrager til den grønne omstilling. En af uddannelserne på positivlisten er industritekniker, mens det også er muligt at blive smed.
Selvom der overordnet er tale om gode nyheder, er der dog også malurt i bægeret. For ledige kan ikke få ekstra dagpenge, hvis de vil uddanne sig til for eksempel klejnsmed eller køletekniker. Det stiller John Larsen sig uforstående overfor, for det er faggrupper, der er hårdt brug for flere af:
– Hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling, så skal der simpelthen uddannes flere klejnsmede og køleteknikere, end tilfældet er i dag. Hvem skal ellers sætte vindmøller op og skifte gasfyr ud med varmepumper? Derfor bør listen udvides, så den bedre rummer arbejdsmarkedets behov, siger John Larsen.
Kontakter
Jeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkJohn LarsenHovedkasserer i Dansk Metal
Tlf:33 63 23 77jlar@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Kickstart af dansk havvind giver medvind til industrien19.5.2025 16:10:52 CEST | Pressemeddelelse
Historisk aftale kan give arbejdspladser, grøn strøm og europæisk forsyningssikkerhed.
Erhvervsuddannelserne får tiltrængt løft – nu skal pengene bruges klogt6.5.2025 21:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser ny politisk aftale: Klar retning for kvalitet og flere faglige muligheder for lærlingene.
Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation1.5.2025 11:25:48 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Tysk vækstpakke kan skabe næsten 9500 jobs i Danmark30.4.2025 08:28:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan resultere i næsten 9500 jobs de kommende år, når Tyskland i løbet at det næste ti år øger sine offentlige investeringer med 500 milliarder euro. Det viser ny analyse fra Dansk Metal.
Flådeplan er godt nyt for sikkerhed og danske arbejdspladser22.4.2025 15:34:02 CEST | Pressemeddelelse
Det vækker glæde i fagforeningen Dansk Metal, at forsvarsforligskredsen i dag har givet håndslag på, at de kommende skibe til Forsvaret skal bygges i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum