Dansk Metal: Permanent løft til ledige er en tidlig julegave
Det er glædeligt, at det nu bliver muligt at tage udvalgte faglærte uddannelser på 110 procent af dagpengesatsen. Listen skal dog udvides, så den afspejler arbejdsmarkedets behov.

Det er virkelig gode nyheder, at det fra januar 2024 er muligt for ledige at tage en lang række faglærte uddannelser og få 110 procent af dagpengesatsen. Det siger hovedkasserer i Dansk Metal, John Larsen, efter at loven netop er vedtaget:
– I Dansk Metal har vi arbejdet målrettet for at sikre, at den her ordning blev gjort permanent. Derfor er vi også svært tilfredse med, at det nu er sket. Når ledige kan få 110 procent af dagpengesatsen, når de tager bestemte uddannelser, så vil flere forhåbentlig også søge mod de faglærte uddannelser. Positivlisten hjælper både de ledige og samfundet, fordi vi får flere faglærte, som samfundet så desperat har brug for, siger John Larsen.
Positivlisten består af en række udvalgte uddannelser, hvor der enten er stor mangel på arbejdskraft, eller som bidrager til den grønne omstilling. En af uddannelserne på positivlisten er industritekniker, mens det også er muligt at blive smed.
Selvom der overordnet er tale om gode nyheder, er der dog også malurt i bægeret. For ledige kan ikke få ekstra dagpenge, hvis de vil uddanne sig til for eksempel klejnsmed eller køletekniker. Det stiller John Larsen sig uforstående overfor, for det er faggrupper, der er hårdt brug for flere af:
– Hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling, så skal der simpelthen uddannes flere klejnsmede og køleteknikere, end tilfældet er i dag. Hvem skal ellers sætte vindmøller op og skifte gasfyr ud med varmepumper? Derfor bør listen udvides, så den bedre rummer arbejdsmarkedets behov, siger John Larsen.
Kontakter
Jeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkJohn LarsenHovedkasserer i Dansk Metal
Tlf:33 63 23 77jlar@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter22.8.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Dansk Metal viser store forskelle i brugen af robotter – kun hver fjerde lille industrivirksomhed har automatiseret. Det kan true vækst og arbejdspladser, advarer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum