SU-forslag rammer helt skævt
Regeringens planer om at skære i SU-en vil ramme de studerende unødigt hårdt

Efter at regeringen har opsagt SU-forliget, peger alt på, at der bliver skåret drastisk i de unges adgang til at få SU under hele deres uddannelse, hvilket ifølge Ingeniørforeningen, IDA er et fejlskud.
IDAs formand Laura Klitgaard mener, at politikerne laver en massiv revne i en af grundpillerne i den danske velfærdsmodel, og hun tror ikke, at den planlagte barbering af SU-en i sidste ende vil spare staten for penge eller øge arbejdsudbuddet.
”Mit bedste bud er, at det eneste politikerne opnår er, at de unge bliver presset endnu mere, end de er i dag. Mistrivslen blandt de studerende er i forvejen tårnhøj, og bliver det politiske ønske om at pille ved deres økonomiske fundament til virkelighed, vil det blot føre til yderligere pres og mistrivsel,” siger hun.
Laura Klitgaard understreger, at der kan være flere årsager, at unge kan få brug for det ekstra SU-år. Det kan være alt fra udlandsophold til problemer med at fag ikke udbydes året rundt eller sygdom og stress. Mange studerende er derudover kommet til at vælge forkert studie i første omgang, og får derfor naturligt brug for det ekstra SU-år.
”Det virker som om, at de unge skal presses til at blive hurtigt færdige, og vælge det rigtige studie i første hug. Hvis det eksempelvis skal være slut med at skifte studie, og vi hellere vil stavnsbinde unge til deres første studievalg, så bør politikerne sige det. Umiddelbart ser det ud til, at de unge igen bliver taberne, og er hensat til at være kolonner i et regneark om arbejdsudbud i Finansministeriet. Det virker oldnordisk,” siger hun.
IDAs formand mener, at regeringen desuden spiller højt spil med den sociale mobilitet, og reelt indfører det udskældte uddannelsesloft igen. Ikke mindst når den gennemsnitlige overskridelse af den normerede studietid er faldet drastisk over de seneste år, og er nede på mindre end tre måneder.
”Det er generelt en skæv fortælling, der udstiller de studerende som dovne. Det er ikke fair.,” siger Laura Klitgaard.
I den seneste undersøgelse foretaget af IDA blandt 2.351 studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser, svarer flere end halvdelen af de medvirkende, at de får, eller måske får brug for det ekstra SU-år.
Kontakter
Ulrik frandsen 23 65 09 69
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Massiv interesse for ingeniøruddannelserne5.7.2025 16:56:53 CEST | Pressemeddelelse
Civilingeniøruddannelsen er for andet år i træk den mest søgte
Facebook på kollisionskurs med danske brugere3.7.2025 13:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Facebook vil have adgang til brugernes private billeder på telefonen, men otte ud af ti danskere opfatter deres billeder som lige så private som helbredsoplysninger, viser IDA-undersøgelse.
Hver femte arbejder et sted uden stressplan2.7.2025 07:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvad skal du gøre, hvis du bliver ramt af stress? Det svæver i luften på mange arbejdspladser. Mange erhvervsaktive danskere aner ikke, hvor de skal gå hen, hvis stressen rammer, viser nye tal fra IDA.
Hver anden tager jobbet med på ferie1.7.2025 07:28:11 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne tjekker arbejdsmail og tager opkald i sommerferien – og for mange er det ikke frivilligt. Hver fjerde oplever, at arbejdsgiveren forventer, de står til rådighed. Det viser nye tal fra IDA.
Gratis internet på ferien kan blive dyrt29.6.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun under hver femte dansker holder sig fra åbne wifi, når de er på ferie, hvilket ellers er det smarteste, advarer it-sikkerhedsekspert.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum