F&P: Nu får politiet et nyt våben i kampen mod cykeltyve
17.12.2023 07:58:48 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Med en lovændring vil regeringen give politiet mulighed for at undersøge ved rutinetjek, om cyklister kører rundt på en stjålen cykel. Det er ubetinget godt, for det giver politiet et effektivt værktøj mod cykeltyve og hælere, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.

Antallet af cykeltyverier stiger år for år i København, og også i resten af landet er antallet af stjålne cykler alt for højt. Og opklaringsprocenten er så lav, at det næppe afskrækker en tyv fra at stjæle cykler, eller en hæler fra at købe den.
Men nu spiller regeringen en lovændring på banen, der skal give politiet lov til at rutinetjekke cyklister for, om de kører på en stjålen cykel – et redskab, der i dag ikke er lovligt.
Og tiltaget er ubetinget godt, mener F&P.
- Vi har længe efterspurgt, at politiet får mulighed for at stoppe og rutinetjekke cyklister. Det må de ikke i dag, og det har gjort det unødigt svært at stoppe tyvene. Nu vil regeringen give politiet et nyt våben over for cykeltyve, og det hilser vi meget velkomment i forsikringsbranchen. Det er alt for nemt at være både cykeltyv og cykelhæler, og det går ud over borgerne hver eneste dag, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør i F&P.
Cykeltyverier er især en plage for borgerne i København, hvor antallet af cykeltyverier kun kender én vej: op. I de første tre kvartaler af 2023 blev der i landets hovedstad meldt over 13.000 cykler stjålet. Derfor foreslår F&P også at indføre et digitalt stelnummer, der er nemt at aflæse, og et digitalt cykelejerregister, hvor man nemt kan slå op, om en cykel er stjålet.
- Danmark er en stolt cykelnation, og derfor er det også helt uholdbart med de mange stjålne cykler. Så stor ros til regeringen for, at den nu forsøger at stikke en kæp i cykeltyvenes hjul. Nu må det næste skridt være at gøre det endnu sværere for cykeltyvene og gøre livet nemmere for politiet med et digitalt stelnummer og -register, siger Pia Holm Steffensen.
Billeder

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Flere danskere mister arbejdsevnen – både nedslidning blandt seniorer og psykiske problemer blandt unge presser arbejdsmarkedet10.10.2026 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
89.000 danskere modtager i dag erstatning for tab af erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Det er 27 pct. flere på fire år. Udviklingen drives især af fysisk nedslidning blandt seniorer, mens en stigende gruppe unge mister arbejdsevnen på grund af psykiske lidelser, viser ny undersøgelse.
Finanslovsforslaget tager vigtige skridt for både vækst, klimatilpasning og forebyggelse9.10.2026 08:28:39 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov for 2027 indeholder flere positive initiativer, som kan styrke både Danmarks modstandsdygtighed og konkurrencekraft. F&P glæder sig særligt over fokus på klimatilpasning og en styrket forebyggelsesindsats
Ny model for kystsikring er god for balance mellem land og by – men den store plan mangler8.10.2026 11:17:52 CEST | Pressemeddelelse
Flere penge, større hensyn til natur og et skel mellem helårs- og sommerhuse er blandt gode elementer i den nye aftale om kystsikring af Danmark. Sådan lyder det fra F&P – forsikring og pension, der dog også rejser et par bekymringspunkter.
F&P: Tryghed og konkurrencekraft står centralt i ny politisk sæson6.10.2026 12:59:54 CEST | Pressemeddelelse
I sin åbningstale til Folketinget lægger statsminister Mette Frederiksen (S) op til at styrke tryghed og konkurrencekraften i det danske samfund. Samtidig giver statsministeren udtryk for en klar ambition om, at der skal bygges flere boliger i de dele af landet, hvor behovet er størst. Her ser F&P et oplagt potentiale for et tættere samarbejde og fælles løsninger.
Flere kvinder står i dag på egne ben som pensionister30.9.2026 10:43:52 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra pensionsbranchenforeningen viser, at ægtefællepension fortsat spiller en vigtig rolle for mange ældre kvinder. Men tallene viser også, hvordan et mere modent pensionssystem har givet nyere generationer af kvinder deres egne pensionsopsparinger og dermed mere økonomisk uafhængighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum