Støjskærm langs Holbækmotorvejen i Brøndbyvester er så godt som færdig
En 1.000 meter lang og syv meter høj støjskærm er siden februar skudt op langs Holbækmotorvejen i Brøndbyvester, som skal reducere støjgenerne for boligområdet ved Bygaden i Brøndbyvester.

Støjskærmen er bygget op af lysegrå støjabsorberende kassetter, hvor på der er monteret trælameller i 2.5 meters højde. Funktionen af trælamellerne er at undgå graffiti på støjskærmene.
”Det er en meget lang og høj støjskærm, vi har sat op i Brøndbyvester. Trods dens størrelse kan en støjskærm aldrig fjerne støjen helt, men den kan reducere den for borgerne, der bor tæt på skærmen. I Brøndbyvester vil 108 boliger opleve en mærkbar støjreduktion, det vil sige på mere end 3 dB og fire af disse boliger vil få en markant reduktion af støjen på mere en 6 dB,” siger Claus Risgaard Frostholm, projektleder i Vejdirektoratet.
Støjskærmen er så godt som færdig. Dog mangler der at blive etableret en selvstændig portal der skal bære støjskærmen hen over Borgmester Kjeld Rasmussen Boulevard langs Holbækmotorvejen. Det arbejde vil blive udført i starten af 2024, og vil stå på til udgangen af marts. Udover støjskærmen er der også kommet nyt autoværn op på strækningen.
Kontakter
Claus Risgaard FrostholmProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 20 26crf@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Yderligere seks kilometer udvidet motorvej åbner i starten af november16.10.2025 12:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej kan snart se frem til endnu en strækning uden vejarbejde. Den nordligste del af udbygningen mellem Skanderborg og Vejle står færdig med tre spor i hver retning tidligere end planlagt, og trafikanterne får dermed glæde af bedre fremkommelighed og færre gener på motorvejen gennem Østjylland.
Vestvejen ved Horsens spærres fra mandag til tirsdag på grund af nedrivning af bro ved Annasmindevej9.10.2025 10:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Vestvejen syd for Horsens spærres i op til et døgn, når broen ved Annasmindevej rives ned som led i udbygningen af E45 mellem Vejle og Skanderborg.
3. Limfjordsforbindelse: Forundersøgelser begrænser adgangen til området ved Verdens Ende9.10.2025 08:53:40 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende måneder bliver adgangen til området ved Verdens Ende i Lindholm periodevis afspærret, når Vejdirektoratet foretager forskellige forundersøgelser, inden arbejdet med at anlægge den 3. Limfjordsforbindelse kan begynde. En midlertidig sti er anlagt, så det stadig er muligt at bruge en mindre del af området.
Arbejdet med Nordhavnstunnelen går op i kadence9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør Besix–MTH JV på Nordhavnstunnelen intensiverer arbejdet med støbning af tunnelen. Entreprenøren vil fremover arbejde seks dage om ugen, og på hverdage bliver der arbejdet både om dagen og i aften-/natskifte. Dermed håber entreprenøren at indhente noget af den forsinkelse, der har oparbejdet sig på projektet.
Til- og frakørslerne ved Ejer Bavnehøj Øst <54> på E45 Østjyske Motorvej spærres i nordgående retning8.10.2025 11:17:09 CEST | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej spærres ved Ejer Bavnehøj Øst <54> ad to omgange. Den første spærringsperiode starter fredag den 10. oktober kl. 06.00 og gælder i nordgående retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum