Nye tider hos Molslinjen
14.12.2023 09:00:46 CET | Molslinjen A/S | Pressemeddelelse
Efter næsten 10 år med de samme afgangstider for morgenfærgerne, så rykkes dagens tre første ture fra Aarhus til et kvarter tidligere, mens afgangene fra Odden rykkes, så de sejler 10 minutter tidligere. Det skal give erhvervskunderne bedre muligheder for at møde til tiden.

Morgenfærgerne hos Molslinjen har de seneste næsten 10 år sejlet klokken kvart i. 5.45, 6.45 og 7.45 har dagens første færger forladt havnen i Aarhus med de mange erhvervskunder på vej til møder i København og på Sjælland.
Men nu er der nye tider på vej. Morgenafgangene fra Aarhus rykkes fra 2. januar 2024 så afgangstidspunkterne fra Aarhus mod Odden bliver 5.30, 6.30 og 7.30.
Også fra Odden mod Jylland ændres tiderne. Tidligere gik færgerne fra Odden mod Aarhus klokken 07.20, 08.20 og 09.20 – men nu rykkes de ti minutter til 07.10, 08.10 og 09.10.
”Det er tilbagemeldinger fra vores erhvervskunder, som gør, at vi ændrer på tidspunkterne. Erhvervskunderne fra Aarhus vil gerne som eksempel kunne møde klokken 09.00 eller 10.00 i København, men trafikken omkring København er blevet så voldsom, at det kan være svært at nå frem”, forklarer Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Efter at have haft de samme afgangstider fra Aarhus i 10 år, så venter der nu en opgave i at sikre, at alle erhvervskunder opdager de nye sejltider, før de fra den 2. januar holder i færgehavnen og kigger efter en færge, som allerede er sejlet.
”Erhvervskunderne på Business BlueClass skal jo ikke booke på forhånd – dem garanterer vi en plads på alle afgange – og derfor kender vi dem heller ikke på forhånd på de enkelte afgange. Så nu skal vi slå på tromme så mange steder, at vi får fat i så mange som muligt”, siger Jesper Skovgaard.
De nye sejltider træder i kraft fra morgenstunden tirsdag den 2. januar 2024.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Om Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. I 2023 overtog Molslinjen det Helsingborgbaserede rederi, ForSea med ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Tilsammen har færgerne mere end 15 millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Rettelse: Vild juli på Bornholm10.8.2026 11:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Juli 2026 blev den næstbedste sommermåned i Bornholmslinjens historie. Både antallet af biler og passagerer er tæt på 2023-rekorden - men resultatet er i hus med omkostninger, som rederiet nu vil analysere på.
BOS Power skal levere hjertet i Molslinjens elektriske fremtid26.6.2026 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Nogle af Danmarks største batterier skal bygges ud mod Kattegat i havnene i Aarhus og på Sjællands Odde. De to enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. Nu har Molslinjen valgt BOS Power til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs.
Elektrisk färjesommar23.6.2026 07:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Med närmare 30 000 avgångar väntar en intensiv sommar för Molslinjens färjelinjer i Sverige och Danmark. Under årets högsäsong kommer nästan 58 procent av alla avgångar att genomföras på el. Därmed blir sommaren 2026 den mest elektrifierade färjesommaren hittills.
Elektrisk færge-sommer23.6.2026 07:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 procent af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
Folkemødet satte en ganske lille rekord18.6.2026 09:04:53 CEST | Pressemeddelelse
En enkelt bil mere end sidste år. Det er resultatet af årets færge-regnestykke for det netop overståede Folkemøde på Bornholm. Passagerer var der to procent flere af i forhold til 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum