Høje elpriser påvirker stadig danskerne: Særligt én vane har vi ændret
De høje priser på strøm har fået flere til at tænke sig om, før der bliver tændt for hjemmets elektriske apparater. Sidste vinters energikrise og stigende elpriser påvirker stadig danskerne, og de nye vaner ser ud til at blive hængende, viser en ny undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gjensidige og NRGi.

Særligt ét godt spareråd holder danskerne fast i. Fire ud af ti svarer nemlig, at de nu er mere opmærksomme på ikke at lade lyset brænde. Og det er ikke bare lyskontakterne, som vi slukker for. Hver femte husker også at slukke helt for strømmen til el-apparater, der står på stand-by.
Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gjensidige og NRGi. Ifølge byggesagkyndig og energikonsulent, Bo Halm Andersen fra NRGi, er der grund til at tro, at mange vil holde fast i vanerne.
”Selv om elpriserne ikke længere er nær så høje som sidste vinter, er det tydeligt, at der er kommet et helt andet fokus på at spare. Og når mange familier både er ramt af høje renter og inflation, så giver det god mening at holde fast i nogle gode vaner om at spare, hvor man kan”, siger Bo Halm Andersen.
Ifølge undersøgelsen har 25 procent ændret vaner, når de bruger vaske- og opvaskemaskinen, som først kører, når de er helt fyldt. Tilsvarende svarer 17 procent, at de bruger de energibesparende funktioner på opvaskemaskinen og vaskemaskinen. I undersøgelsen svarer 21 procent også, at de nu bruger tørretumbleren mindre eller aldrig.
Sparer penge ved at flytte forbruget
Der er penge at spare, hvis man holder øje med, hvornår på døgnet el er billigst. I vinterhalvåret er strøm typisk dyrt i tidsrummet kl. 17-21 på grund af netselskabernes vintertariffer. Undersøgelsen viser, at mange danskere stadig følger rådet om at flytte forbruget til tidspunkter, hvor prisen er lavest. Hver tredje svarer nemlig i undersøgelsen, at de primært bruger strøm, når det er billigt.
Det er positivt, at så mange er blevet bevidste om at holde elforbruget i ro af hensyn til både klimaet og privatøkonomien, understreger Henrik Sagild, der er direktør i skade hos Gjensidige.
“Man kan spare meget, hvis man tænker sig om og planlægger strømforbruget. Men det er også vigtigt at tænke over at være hjemme og vågen, når man sætter fx tørretumbleren og vaskemaskinen i gang. Vi ved desværre, at en del brande starter i de større elektriske apparater, så det er vigtigt at være opmærksom på risikoen og naturligvis at have en røgalarm”, siger han.
Hvis du vil tjekke, hvornår elprisen er lavest, er der flere apps, som viser elprisen ca. et døgn frem. På elselskabernes egne apps er det også muligt at holde øje med eget forbrug hen over døgnet.
Gode råd til at spare på strømmen:
- Undgå tørretumbleren – det er en af de største strømslugere overhovedet, hvis du
bruger den meget. Tør tøjet udenfor, hvis det er muligt, så du ikke danner fugt i boligen.
- Mindsk strømforbruget fra elektronik fx ved at indstille din computer til at gå i
sleep-tilstand, når du ikke bruger den. Du kan også mindske standby-forbruget ved at bruge et tænd-sluk-ur.
- Hvis du har en gammel cirkulationspumpe, er der mange penge at hente ved at skifte den.
- Brug eftervarme i ovnen til at lave maden færdig, og lav gerne store portioner, når ovnen alligevel er i gang, så har du et ekstra måltid.
- Fyld opvaskemaskine og vaskemaskine helt op.
- Hvis du ejer en elbil, så indstil via din opladningsapp til automatisk opladning i løbet af natten.
Om undersøgelsen:
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.044 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © Kantar Public for Gjensidige i november 2023.
|
Har du ændret vaner ift. dit strømforbrug som følge af sidste vinters høje elpriser? |
|
|
Ja, bruger de energibesparende funktioner på opvaskemaskine, vaskemaskine mv. |
17 % |
|
Ja, slukker helt for strømmen til el-apparater der står i stand-by |
18 % |
|
Ja, kører kun vaske-og opvaskemaskine, når de er helt fyldt |
25 % |
|
Ja, bruger mindre/aldrig tørretumbler |
21 % |
|
Ja, har udskiftet gamle hårde-hvidevarer med nye, mere energibesparende modeller |
5 % |
|
Ja, bruger kun ovn og komfur, når jeg skal lave store eller flere retter på én gang |
9 % |
|
Ja, er opmærksom på, at vi ikke lader lyset brænde |
42 % |
|
Ja, bruger primært strøm når det er billigt, fx. i dagtimerne og om natten |
30 % |
|
Ja, gør andet |
4 % |
|
Nej |
29 % |
|
Ved ikke |
3 % |
Nøgleord
Kontakter
Trine JakobsenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:53 88 80 81trine.jakobsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Tendens: Danskere tager sygdom med på arbejdspladsen23.10.2025 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Med vinterens sygdomsbølge på vej og en tendens til at gå på arbejde trods sygdom og “bide tænderne sammen”, kan der opstå situationer på arbejdspladser, hvor smitte spreder sig og trivslen udfordres.
Pas på solarieforbruget: Hvert andet solcenter har fået påbud14.10.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
For høj UV-stråling, forkert ophængt sikkerhedsplakat eller manglende beskyttelsesbriller har det seneste år betydet, at hvert andet kontrollerede solcenter har fået påbud for at have overtrådt reglerne. Det viser nye tal som Sikkerhedsstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Ubehagelig overraskelse: 7 ud af 10 glemmer vigtigt ferietjek7.10.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien nærmer sig, og danskerne ser frem til sol og afslapning. Men midt i feriestemningen overser mange en vigtig detalje. Væggelus kan nemlig forvandle hjemkomsten til et mareridt.
Strejke truer rejsende inden efterårsferien3.10.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
De franske flyveledere har annonceret en strejke lige op til efterårsferien, og det kan få konsekvenser for alle de rejsende, der skal flyve til Frankrig eller mellemlande fra den 7. til den 10. oktober. Skal man det, bør man derfor tage sig nogle forholdsregler, lyder rådet fra Gouda Rejseforsikring.
Alt for mange overlader el og vand til de forkerte hænder30.9.2025 07:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sjette dansker har fået udført arbejde, der burde være lavet af autoriserede faglærte. Det kan få store konsekvenser, vurderer erhvervsorganisation og forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum