Kom med til Købstadsjubilæum i Assens 15.-18. august 2024
13.12.2023 13:08:27 CET | Assens Kommune | Pressemeddelelse
I 2024 bliver Assens bys Købstadsjubilæum fejret med spændende arrangementer, koncerter, sportsaktiviteter og meget, meget mere.

I 2024 er det 500 år siden, at Kong Frederik 1. stadfæstede Assens bys købstadsprivilegier. Det skal selvfølgelig fejres. Derfor vil der i hele 2024 løbende være begivenheder, som markerer Købstadsjubilæet.
Den store officielle fejring af Købstadsjubilæet vil foregå den 15.-18. august 2024 i Assens by, hvor der kommer et tætpakket program med oplevelser og events for både unge, børnefamilier og den ældre generation
”Det er en historisk begivenhed, som vi fejrer med et nutidigt og spændende program. Det er stort - ikke bare for Assens by, men for hele kommunen og for Fyn - og jeg håber meget, at så mange borgere, besøgende og turister som muligt lægger vejen forbi Assens til august”, fortæller borgmester i Assens Kommune, Søren Steen Andersen.
Officiel fejring bliver et brag af en fest
Og det er 4 dage med et tætpakket program fyldt med gode oplevelser for alle aldre. Du kan blandt andet opleve en musik- og kulturfestival på Tobaksgaarden, Det Kongelige Teaters Sommeropera, sambaoptog gennem byen, ungdomsarrangement med koncert, wakeboard og sportsaktiviteter hos Arena Assens, og det store middelalderskib Die Kieler Hansekogge, som lægger til i Assens Havn – og meget mere.
”Gennem mange af de aktiviteter, som er samlet i programmet, kan man som borger eller besøgende lære meget om Assens maritime historie og udvikling, da mange aktiviteter tager udgangspunkt i et stykke af historien og udfolder det på en nutidig og moderne måde. Så jeg glæder mig helt vildt”, fortæller Inge Dahl, der er lokalrådsformand i Assens og medlem af Jubilæumskomiteen.
Hele programmet for Købstadsjubilæets officielle fejring bliver offentliggjort den 21. marts 2024.
Bag programmet står aktører, foreninger og frivillige i sammenspil med Assens Kommune, og hvis der er nogen, som har et arrangement, en begivenhed eller et event, som de ønsker skal med i programmet, kan de se mere på assens.dk/500aar
Kontakter
Søren Steen AndersenBorgmesterAssens Kommune
Tlf:29 37 90 65Katrine WestKulturkonsulent i Plan og KulturAssens Kommune
Tlf:20 37 17 63Inge DahlFormandLokalrådet i Assens og medlem af Jubilæumskomiteen
Links
Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Kulturprojekt skal hjælpe unge tættere på job og uddannelse22.6.2026 09:44:46 CEST | Pressemeddelelse
Kulturprojekt med genbrugskunst skal løfte unges trivsel og udvikling, så de bliver klar til at tage næste skridt i retningen af job og uddannelse.
Assens Kommune tester kombinationen af samskabelse og fast-track vådområder i stor skala11.6.2026 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Nu har fasttrack-metoden, som baner vejen for hurtigere udtagning af landbrugsjord og reduktion af kvælstof til havet, vist sit sande potentiale, efter Assens Kommune, Envidan og lodsejerne har testet metoden i stor skala i et helt opland.
Snart går arbejdet i gang på den gamle banestrækning8.6.2026 08:09:56 CEST | Pressemeddelelse
Den 12. juni 2026 tages det første spadestik til en længe ventet sti, som skal binde Assens, Ebberup, Flemløse og Glamsbjerg tættere sammen og give mulighed for en mere sikker vej til skole og uddannelse.
Nye politiske pejlemærker skal styrke beskæftigelsen i Assens Kommune4.6.2026 06:01:59 CEST | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget har netop godkendt 5 politiske pejlemærker, der sætter den overordnede politiske retning for kommunens beskæftigelsesindsats. Pejlemærkerne kaster blandt andet et særligt lys på det store antal unge, som står uden job og uddannelse.
Sådan kommer Assens midtby til at se ud i sommeren 20263.6.2026 11:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Snart begynder opsætningen af det byrumsinventar, som igen skal skabe liv og aktivitet i Assens Midtby ind over sommeren. Et byudviklings- og byrumsforsøg, som på sigt skal skabe liv og aktivitet i bymidten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum