Efteråret for dansk turisme byder på rekordhøje overnatningstal
Turismeerhvervet leverer endnu engang rekordresultater. 2023 står til at blive et år med de højeste overnatningstal for udenlandske turister nogensinde.
Aldrig har der været så mange overnattende gæster i Danmark fra årets begyndelse til og med oktober og antallet af udenlandske gæster er steget med ca. 4 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. I alt har der været 3,12 mio. udenlandske overnatninger indtil videre i 2023.
I oktober måned var det særligt de tyske og britiske gæster, der var glade for at besøge Danmark, ligesom at oktober også så en stigning i antallet af sydeuropæiske gæster sammenlignet med sidste år.
”Dansk turisme bliver ved med at imponere gang på gang, og det er fantastiske nyheder for Danmark. Turismeerhvervet skaber gode oplevelser for både danskere og udenlandske gæster, og bidrager hvert år med vækst og tusindvis af arbejdspladser i hele landet. Nu ser vi, at Danmark også er blevet en mere attraktiv destination for udenlandske turister i efteråret. Det er godt nyt for lokalområderne, der hvert år arbejder for at udvikle og styrke dansk turisme. Det momentum skal vi udnytte og derfor har regeringen sammen med et bredt flertal af Folketingets partier netop aftalt at give dansk turisme en millionindsprøjtning for at tiltrække flere turister uden for højsæsonen og styrke udviklingen af kyst- og naturturismen. Og så har regeringen også afsat 100 mio. kr. til en styrket turismeindsats på Finansloven 2024 – til gavn for væksten i hele landet,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
I årets sidste opgørelse af overnatningstal fra Danmarks Statistik kan man se, at det samlede overnatningstal indtil videre (til og med oktober) ligger på ca. 57,7 mio. overnatninger, og det betyder en lille stigning på 0,07 pct. sammenlignet med tallene fra samme periode sidste år.
Rigtig mange gæster har ligeledes valgt at holde efterårsferien i Danmark og oktober blev den bedste oktober siden covid-19 pandemien for dansk turisme med en stigning på 0,6 pct. sammenlignet med sidste års tal.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Behov for yderligere overvejelser om den systemiske buffer6.1.2026 17:04:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen gennemgår aktuelt baggrunden og beregningerne bag den henstilling, som Det Systemiske Risikoråd kom med i oktober i år.
Københavnsk biosolutions styrkes med trecifret millioninvestering6.1.2026 08:49:34 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har besøgt biosolutions-virksomheden Bactolife på Østerbro, som netop har modtaget en investering på mere end 200 mio. kr. fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og Cross Boarder Impact Ventures (CBIV).
Briller før brag: Nye tiltag skal mindske antallet af fyrværkeriulykker28.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskyttelsesbriller er en vigtig tilføjelse til nytårsklæderne. Tal fra seneste nytårsaften viser, at 73 procent af de alvorligt tilskadekomne ikke bar beskyttelsesbriller. Derfor vil der i år være ekstra fokus på at bære briller.
Erhvervsministeren ansætter Thomas Schjødt midlertidigt som særlig rådgiver19.12.2025 12:05:11 CET | Pressemeddelelse
Thomas Schjødt er ansat midlertidigt som særlig rådgiver for erhvervsministeren, mens nuværende særlig rådgiver, Søren Andersen, er på forældreorlov. Thomas Schjødt kommer fra en stilling som chefrådgiver hos Radius CPH. Thomas har været særlig rådgiver for bl.a. tidligere minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, samt særlig rådgiver for tidligere indenrigs- og boligminister, Christian Rabjerg Madsen. Thomas Schjødt er uddannet cand.scient.pol. og har første arbejdsdag i Erhvervsministeriet den 5. januar 2026.
Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund19.12.2025 09:10:49 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum