Trist 75-års jubilæum for FN’s menneskerettigheder
Den 10. december fylder FN’s Menneskerettighedserklæring 75 år.
FN’s Menneskerettighedserklæring fylder 75 år og passerer en stor milepæl i en verden, der på mange måder sætter dem under mere pres end nogensinde. Det udstyrer Danmark med en særlig forpligtelse. Det siger generalsekretær Charlotte Slente fra DRC Dansk Flygtningehjælp:
”Danmark har en lang og stærk tradition for at støtte op om menneskerettigheder, folkeretten og demokratiet. Hvis vi fortsæt vil være et foregangsland, kan vi ikke være selektive omkring, hvornår vi forsvarer disse værdier. Desværre har krigen i Ukraine og tragedierne i Israel og Gaza gjort det tydeligt, at vi står overfor menneskeretslig katastrofer i verden, som helt almindelige mennesker betaler prisen for. Vi har som nation et ansvar for at vægte deres liv højere end egne interesser og alliancer, hvis ikke sætter vi de selv samme konventioner, vi i sin tid underskrev, på spil,” siger Charlotte Slente.
”Menneskerettighederne handler grundlæggende om, hvordan vi som mennesker har ret til at blive behandlet og pligt til at behandler andre. Det er uanset om det handler om menneskers ret til at søge beskyttelse fra krig og konflikt i deres hjemland eller retten til at kunne ytre sig frit. Hvis Danmark i 2025 skal træde ind i FN’s sikkerhedsråd, så er det vores ansvar at håndhæve de rettigheder, uanset om det er langt væk eller tæt på Danmark,”
Verdenserklæringen om menneskerettigheder blev vedtaget enstemmigt i FN for 75 år siden. Dermed blev fundamentale rettigheder for alle verdens borgere et afgørende mål for FN’s arbejde – og for menneskeheden. Siden er der vedtaget adskillige konventioner, som mere præcist og mere forpligtende fastslår borgernes rettigheder, som mand, kvinde, barn, flygtning, mindretal eller handicappet.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:28 11 67 27press@drc.ngoOm Dansk Flygtningehjælp
Dansk Flygtningehjælp er Danmarks største NGO. Vi er samtidig en af verdens førende organisationer med speciale i at hjælpe mennesker på flugt. Vi arbejder for verdens flygtninge i 40 lande rundt om i verden.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Flygtningehjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Flygtningehjælp
To år med konflikt i Sudan: Eskalation i volden vil drive millioner af mennesker på flugt på ny14.4.2025 12:22:24 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge tal fra Dansk Flygtningehjælp vil yderligere 2,1 millioner mennesker være blevet fordrevet inden udgangen af 2026. Landminer, ueksploderede raketter og granater udgør dødelige farer for civile, og det kræver øjeblikkelig handling.
Ny prognose: Krige og konflikter vil sende 6,7 millioner mennesker på flugt inden 202614.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sudan, der er verdens værste humanitære krise, står for næsten en tredjedel af alle nye fordrivelser efterfulgt af Afghanistan, Myanmar og DR Congo. Den rekordstore fordrivelse kommer på et tidspunkt, hvor rige lande skærer i bistanden, selv om behovene aldrig har været større.
Udtalelse fra generalsekretær for DRC Dansk Flygtningehjælp, Charlotte Slente, efter USA's permanente annullering af næsten al udviklingsstøtte27.2.2025 16:53:13 CET | Pressemeddelelse
DRC Dansk Flygtningehjælp er dybt rystede over meddelelsen fra den amerikanske regering, der vil opsige næsten alle sine bistandskontrakter, og vi advarer om katastrofale konsekvenser for millioner af mennesker, der er tvunget på flugt og lever i konfliktramte og skrøbelige lande. Den øjeblikkelige annullering af over 10.000 kontrakter verden over er et stort chok, der hidtil ikke er set før i den humanitære sektor. Dette begyndte, da den amerikanske regering annoncerede Stop Work Orders for alt sit hjælpearbejde den 24. januar 2025, i en periode på 90 dage. Modtagere af amerikansk støtte har kæmpet for at tilpasse sig og reagere på udviklingen i løbet af den sidste måned. DRC vurderede, at på grund af den oprindelige frysning risikerede over to millioner mennesker at miste adgang til essentielle og livreddende tjenester leveret af DRC og finansieret af den amerikanske regering. I aftes modtog DRC over 20 varsler om opsigelse af amerikansk bistand til projekter i lande som Den Centrala
Efter tre års krig risikerer manglende finansiel støtte i Ukraine at få langsigtede konsekvenser24.2.2025 11:40:15 CET | Pressemeddelelse
Tre år inde i eskaleringen af krigen i Ukraine understreger Dansk Flygtningehjælp (DRC) behovet for vedvarende international støtte for at forhindre forværrede humanitære forhold og langsigtede udfordringer for landets genopbygning og stabilitet. Mens konflikten fortsætter, lever mere end 3,4 millioner mennesker på flugt internt i Ukraine. For den gruppe især, bliver levevilkårene konstant sværere, det er sværere at finde arbejde og adgangen til vigtige ydelser er begrænset. . Civile tab forbliver også høje – i januar 2025 blev mindst 139 civile dræbt og 738 såret, en stigning på 27% fra året før. Konsekvenserne af krigen rækker ud over de humanitære behov. Antallet af tilfælde af kønsbaseret vold er stigende, men ofrene har begrænset adgang til at få hjælp. Derudover udgør landminer og ueksploderet ammunition en stor fare i mange områder og begrænser menneskers bevægelsesfrihed, landbrugsproduktion og økonomisk genopbygning. Tusindvis af sårede personer har brug for løbende medicinsk
Amerikansk bistandsstop påvirker Dansk Flygtningehjælps arbejde: Over 2 millioner mennesker risikerer at miste humanitær nødhjælp12.2.2025 15:30:10 CET | Pressemeddelelse
Det amerikanske bistandsstop har sendt chokbølger gennem samfund, der i forvejen befinder sig i nogle af verdens største krisesituationer. Millioner af udsatte og sårbare mennesker, der er afhængige af hjælp fra humanitære organisationer som Dansk Flygtningehjælp, går en usikker fremtid i møde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum