Hjerteforeningen stempler ind i strukturdebat: Vi skal løfte i flok
Alt for mange patienter rammes af udfordringer i mødet med sundhedsvæsenet. Med nyt forslag lægger Hjerteforeningen op til markante ændringer
Sundhedsvæsenet skal være mere trygt at være i som patient. Det er det nemlig ikke altid i dag, hvor alt for mange falder mellem to stole og ikke får den behandling, de skal have.
Derfor lancerer Hjerteforeningen nu et forslag til regeringens Sundhedsstrukturkommission, der har til formål at gøre op med de strukturer, som i dag står i vejen for, at patienter får den rette behandling over hele landet.
Væk skal siloopdelingen mellem de forskellige sundhedsaktører, og ind skal et langt større nationalt ansvar. Det betyder blandt andet, at ansvaret for det samlede sundhedsvæsen skal være under samme aktør, så patienten kan få et trygt og sammenhængende forløb, uanset hvor i landet man bor. I dag er ansvaret i forskellig delt ud på regioner, kommuner og de praktiserende læger.
- For os er det ikke afgørende, hvem det er, der står med ansvaret for at udføre sundhedsopgaverne. Det vigtigste er, at man som patient kan få den rette undersøgelse, behandling og pleje, ligegyldigt om man bor i København, Kerteminde eller Kolding. Men som det er i dag, er det ganske enkelt alt for svingende fra område til område. Det kalder på forandringer, siger Anne Kaltoft, adm. direktør i Hjerteforeningen.
I en befolkningsundersøgelse, som analysevirksomheden Kantar har lavet for Hjerteforeningen, svarer mere end hver femte dansker, at de tror, de ville kunne få en bedre behandling, hvis de bosatte sig et andet sted i landet. En indikator på, at der er en skævhed i behandlingskvaliteten.
- Vi hører desværre alt for ofte om patienter, der på grund af deres adresse eller postnummer ikke har fået den rette behandling, og den geografiske ulighed skal der gøres op med. Derfor er en del af vores forslag også, at sundhedspersonale ikke længere nødvendigvis kun skal være tilknyttet et enkelt sygehus, men i højere grad et geografisk område. Vi skal dele resurserne og sammen løfte i flok, siger Anne Kaltoft.
Den geografiske ulighed kommer bl.a. til udtryk i fordelingen af hjertelæger. Når en hjertelæge i Region Hovedstaden dækker10 hjertepatienter, skal man i Midtjylland, Nordjylland og Syddanmark dække 15. I Region Sjælland er tallet 16. Det betyder, at der i gennemsnit er 51 procent flere hjertesyge pr. hjertelæge i øvrige regioner i forhold til Hovedstaden.
- Det er paradoksalt, når vi samtidig ved, at der er områder af landet, hvor forekomsten af hjertesygdom er meget større end i andre, hvilket også giver sig udslag i, hvor gammel man bliver. Det er ikke retfærdigt, siger Anne Kaltoft.
På trods af Danmarks ringe størrelse er der store forskelle på, hvor lang tid man lever. Bor man eksempelvis i Lolland Kommune, er middellevealderen 78,6 år, men bevæger man sig godt 150 kilometer nordpå til Gentofte Kommune, er levealderen 83,8 år – mere end 5 år højere.
- Tiden er kommet til, at vi gør op med den geografiske ulighed, og at vi indretter sundhedsvæsenet, så der er lige adgang til undersøgelse og behandling for alle borgere i hele landet, siger Anne Kaltoft.
Nøgleord
Kontakter
Jacob MouritsenPresserådgiver
Tlf:29819207jmouritsen@hjerteforeningen.dkFølg pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Kender du Årets Hjerteredder 2025?22.1.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningen kårer i samarbejde med Østifterne hvert år Årets Hjerteredder. Nu er tiden inde til at indstille kandidater til årets pris.
Nytårsmarch: Start det nye år med en lokal gåtur27.12.2024 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningens nytårsmarch er et nemt og enkelt startskud til dig, der gerne vil røre dig mere i det nye år.
Hjerteforeningen: Husk det mentale aspekt i kronikerpakkerne15.11.2024 12:40:15 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningen er positivt stemt over for den nye aftale om sundhedsreformen, men minder om, at også det mentale område er vigtigt for at vende godt tilbage til livet efter endt sygdom.
Hjerteforeningen og Dansk Psykolog Forening: Ret til psykologbehandling for hjertepatienter28.10.2024 12:34:10 CET | Pressemeddelelse
De nye pakkeforløb for kronikere bør sikre, at hjertepatienter får tilbudt psykologbehandling ved behov, mener Hjerteforeningen og Dansk Psykolog Forening. Erfaringer med hjertepsykologer er gode.
Del din gåtur med andre og bliv sundere10.10.2024 06:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du nogensinde oplevet noget på en gåtur, som du ønskede at dele med andre? Så er du ikke alene. Hjerteforeningen og TrygFondens indsats GÅ MED hjælper derfor voksne med at finde lokale gå-grupper.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum