Julefreden sænker sig så småt over boligmarkedet
Mange har ’juleshoppet’ boligskatterabat de seneste måneder – især i København. Men nu tager fremvisningerne lidt af. 2024 kan få en rolig start for lejlighedssalg

Julefreden er så småt ved at sænke sig over boligmarkedet for i år. Det indikerer nye tal fra Home Boligbrief, som udsendes i samarbejde med Danske Bank.
- ”Efter et par hektiske måneder, blandt andet affødt af de nye boligskatteregler fra årsskiftet, faldt der lidt mere ro over tingene i november, men salget er stadig overraskende godt for årstiden,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Salget steg i november for såvel huse, ejerlejligheder som sommerhuse sammenlignet med oktober. (se vedhæftede PDF - også med tal for regionerne)
Også priserne havde en lille pil op for både huse og sommerhuse fra oktober til november, mens lejlighederne fik et lille nøk ned på salgspriserne i november sammenlignet med måneden før, viser Homes Boligbrief.
Det er interessen for at gå på fremvisninger, der er kølet lidt af den seneste måneds tid, oplyser Henrik Hauthorn Jensen fra Home. Det gælder alle tre boligtyper.
- ”Det tyder på, at de boligkøbere, der har ønsket at handle for at sikre sig en skatterabat de kommende år, er ved at være i mål, og det er nok begrænset, hvor mange flere af disse fremrykkede handler, vi kommer til at se i december, der har færre hverdage pga jul og nytår,” lyder forklaringen fra Homes analytiker.
I Home viser erfaringerne dog, at bolighandlerne ret hurtigt begynder at rulle igen, når de værste tømmermænd fra nytåret har lagt sig.
Kun et par stille uger
Allerede fra uge 3 er der igen fin aktivitet, viser en beregning fra Home på baggrund af data for alle hushandler fra Boligsiden.
- ”Mange har nok den opfattelse, at der er meget stille på boligmarkedet i årets først måneder. Men faktisk er det blot lige op til jul og nytår og et par uger efter, at der er lidt stille med fremvisninger,” siger Henrik Hauthorn Jensen.
Januar, februar og marts tegner sig faktisk for 24 % af alle årets hushandler.
En del af markedet kan dog godt få en lidt stille start på året, vurderer Homes analytiker:
”Det er især handler med lejligheder i Hovedstadsområdet, der er blevet handlet for at opnå skatterabat, da det er den type bolig, der stiger mest i boligskat i det nye år.”
- ”Nogle af disse handler ville naturligt have ligget i det nye år, og da vi jo ikke kan sælge den samme lejlighed to gange, kan vi sagtens komme til at se en nedgang i lejlighedssalget i starten af året, mens vi forventer at huse og sommerhuse er mindre påvirket og vil følge et mere normalt mønster,” siger han.
Køberne klar frem mod april
Homes Køberbarometer udarbejdet af analysevirksomheden YouGov viser da også , at der er mange med købs- og salgsplaner frem mod 1. april:
I oktober-målingen svarer 16,6 % af danskerne, at de har planer om at købe bolig det næste halve år.
Og 15,1 % af boligejerne siger, at de har planer for et salg af hjemmet.
Det er højere end det historiske gennemsnit for barometeret og det højeste i år.
- ”Vi ser ind i 2024 med forsigtig optimisme. Forhåbentlig vil modvind blive vendt til medvind på rentefronten i takt med, at Nationalbanken sætter renten ned,” siger Henrik Hauthorn Jensen.
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkMichael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder

Vedhæftede filer
Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er en af landets mest kendte ejendomsmæglerkæder
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 850 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har 4 servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** medio 2022.
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Se prisskiltet: Markant forskel i stigning på sommerhuspriser9.4.2025 12:20:56 CEST | Pressemeddelelse
Mange har beholdt sommerhuset efter Corona – og ejerne kan gøre en god handel – se hvilke landsdele, der har fået den største gevinst
Boligmarkedet i stort spring frem7.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Status efter 1. kvartal: Sammenlignet med for et år siden går det rigtig godt på boligmarkedet. Fremvisninger, handler og priser i fremgang viser Home Boligbrief for marts. Men den økonomisk uro i verden kan skabe usikkerhed
Fra bundpris til toppris på 10 år: Sommerhuset er 69 % mere værd4.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerhuse til salg til langt højere priser – men fortsat færre til salg end tidligere: Se hvor mange på landsplan og i regionerne
Så længe har vi boet i vores hjem2.4.2025 10:30:25 CEST | Pressemeddelelse
Home flyttebarometer 2025: Næsten en fjerdedel af os har boet over 20 år i vores hjem. Særligt i en landsdel væsentligt flere. Én ud af 100 af os har altid boet i den samme bolig
Privat P-plads udbydes nu til mindstepris på 450.000 kr.2.4.2025 10:21:53 CEST | Pressemeddelelse
Odense C: Plads i p-kælder kan blive endnu dyrere, vurderer Homes ejendomsmægler
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum