GF Forsikring holder fortsat igen med prisstigninger og deler nyt millionoverskud
OVERSKUDSDELING: Trods global uro og vejrkaos i 2023 deler det medlemsejede GF Forsikring nu mere end 215 mio. kroner med sine medlemmer og undlader samtidig igen at hæve priserne ekstraordinært i 2024.

- Vi har gjort regnskabet op og kan nu offentliggøre, at vi i 2024 deler mere end 215 mio. kroner med vores medlemmer. Jeg er stolt over, at vi på trods af uroligheder i verden, ekstremt vejr og en inflation, der stadig ikke er helt under kontrol, alligevel kan dele et stort overskud – og at vi samtidig for andet år i træk ikke hæver priserne ekstraordinært, det er jo bare en ekstra fordel oven i hatten for vores medlemmer, fortæller Mark Palmberg, adm. direktør i GF Forsikring, der har mere end 350.000 medlemmer.
- Det er i et år som 2023, at vores medlemsejede forretningsmodel virkelig kommer til sin ret. Som medlemsejet selskab har vi en forpligtelse til at holde priserne mest muligt i ro for vores medlemmer – og det kan vi blandt andet fordi, vi ikke har nogle aktionærer, vi skal tjene penge til, fortsætter han.
Som forventet har beslutningen om at holde priserne i ro betydet en mindre overskudsdeling denne gang end året før, hvor GF delte mere end 260 mio. kroner med medlemmerne.
Overskudsdeling giver værdi for pengene
De generelle prisstigninger i forsikringsmarkedet har påvirket danskernes holdning til forsikringsselskaberne negativt. I årets EPSI-måling, der tager temperaturen på danskernes tilfredshed med forsikringsselskaber, går branchen som helhed 1,6 procentpoint tilbage, mens GF Forsikring som et af kun to selskaber går frem.
- Som vi ser det, er den fremgang drevet af, at medlemmerne oplever, de får noget for pengene i GF. I en uforudsigelig verden betyder privatøkonomien meget for mange danskere – og forsikringerne er en stor post i mange husholdninger. GF’s overskudsdeling tager toppen af prisen og kan forhåbentlig give vores medlemmer ro i maven, siger Mark Palmberg.
Helt konkret får det enkelte medlem overskudsdelingen i form af en særlig rabat i procent, der trækkes fra prisen på forsikringerne, når de skal betales i årets løb. På bilforsikringen reduceres prisen i gennemsnit 12,66 procent. På de andre private forsikringer samt på erhverv reduceres prisen med 3 procent.
Grundtanken hos GF Forsikring har siden stiftelsen i 1967 været, at medlemmerne skulle dele årets overskud. Alene siden 2015 er det blevet til mere end 1,4 mia. kroner.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikationskonsulent
Rasmus GadeKommunikationschefGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkFølg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Pas på søvnige bilister i ferietrafikken: Særligt slemt på motorvejene26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Særligt motorvejskørsel kan give danske bilister tunge øjenlåg. Det er en farlig tendens, som i sidste ende kan føre til uheld. Danskerne bør være ekstra opmærksomme i ferietrafikken og huske på opkvikkende råd, lyder opfordringen fra GF Forsikring.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet.
Fremtidens vejr stiller krav til danskernes klimasikring13.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Før århundredet er ovre, vil klimaforandringerne betyde mere regn, flere oversvømmelser og voldsommere vejr for danskerne, som kan risikere op til 33 procent flere døgn med over 20 mm nedbør. Heldigvis kan mange klimaskader på huset undgås, lyder det fra forsikringsselskab.
Hækken sender flest på hospitalet, når havearbejdet sætter ind20.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor sat ind, men farerne lurer for de uopmærksomme - det gælder især, når tiden kommer til at klippe hæk. Særligt mændene skal tage sig i agt, lyder det fra GF Forsikring.
Tidlig tørke kræver omtanke: GF Forsikring opfordrer til brandsikker adfærd9.5.2025 09:06:48 CEST | Pressemeddelelse
SKADEFOREBYGGELSE: Kombinationen af et usædvanligt tørt forår og danskernes trang til at hive havegrillen frem fra sit vinterhi får det medlemsejede GF Forsikring til at mane til forsigtighed – allerede inden sommeren for alvor er gået i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum