3F Transport går med i konflikt mod Tesla
3F Transport støtter den svenske fagforening IF Metalls konflikt mod Tesla og indgår sympatikonflikt.
Efter seks ugers intens kamp og strejke for en overenskomst på Teslas værksteder i Sverige har IF Metall anmodet om støtte fra 3F Transport.
Derfor tilslutter 3F Transport sig nu konflikten og etablerer sympatikonflikt.
”IF Metall og de svenske arbejdstagere kæmper lige nu en ufattelig vigtig kamp. Når de beder om vores støtte, bakker vi naturligvis op. Ligesom virksomhederne er fagbevægelsen global i kampen for at beskytte arbejdstagerne. Med sympatikonflikten går vi nu ind og lægger yderligere pres på Tesla. Vi håber naturligvis, at de kommer til forhandlingsbordet hurtigst muligt og tegner overenskomst”, siger Jan Villadsen, formand for 3F Transport.
”Selvom man er en af de rigeste i verden, kan man ikke bare lave sine egne regler. Vi har nogle aftaler på arbejdsmarkedet i Norden, og dem må man overholde, hvis man vil drive virksomhed her. Solidaritet er grundstenen af fagbevægelsen og strækker sig på tværs af landegrænser. Derfor tager vi nu de redskaber, som vi har, og gør brug af dem for at sikre kollektive overenskomster og retfærdige arbejdsvilkår”, siger Jan Villadsen.
Alle medlemmer af 3F Transport bliver omfattet af sympatikonflikten. Det betyder konkret, at havnearbejdere og chauffører ikke vil modtage og transportere Teslas biler, der skal til Sverige.
Der har tidligere været spekulationer, om Tesla ville levere deres biler til danske havne og transportere dem på lastbiler til Sverige, efter at svenske havnearbejdere blokerede for modtagelse af Tesla-biler i Sverige. Med sympatikonflikten er den model ikke længere mulig.
3F Transport afsendte sit sympatikonfliktvarsel til Dansk Arbejdsgiverforening mandag den 4. december 2023.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Ny overenskomst skal få flere unge ind i hotel- og restaurationsbranchen7.3.2025 10:04:44 CET | Pressemeddelelse
3F Privat Service, Hotel og Restauration har aftalt ny overenskomst med Dansk Erhverv og HORESTA for hotel- og restaurationsbranchen.
Postarbejdere: Vi advarede politikerne om konsekvenserne af den nye postlov6.3.2025 10:37:02 CET | Pressemeddelelse
PostNord Danmarks beslutning om at trække sig ud af brevmarkedet vil få alvorlige konsekvenser for både servicekvaliteten og priserne.
Erhvervskollegier er nøglen til fremgang i nyt udspil5.3.2025 12:40:12 CET | Pressemeddelelse
En stor økonomisk indsprøjtning og udvidet adgang til nye erhvervskollegier er vigtige tiltag til at vende det høje frafald på erhvervsuddannelserne, mener 3F.
3F’s Byggegruppe: Brobyggere arbejder solen sort og er blevet snydt for 7 millioner25.2.2025 10:30:50 CET | Pressemeddelelse
Løntyveri for 7 millioner på statsligt brobyggeri. Endnu en sag dokumenterer underbetaling af udenlandske brobyggere for svimlende 7,5 mio. kr. på den skandaleramte Storstrømsbro. Løntyveri af værste skuffe, mener 3F’s Byggegruppe
3.000 kroner mere om måneden og mere frihed til den enkelte23.2.2025 15:31:01 CET | Pressemeddelelse
3F Transport og Dansk Industri har aftalt ny overenskomst på transportområdet. Med aftalen stiger reallønnen, lønmodtagerne får mere frihed og plads til familielivet, og der indføres nye tiltag for at sikre trivsel på transport- og logistikarbejdspladserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum