Godkendt decemberstart: Heldig Vestegnsbeboer kan stikke små 11 millioner i julesokken
For en dansker fra Ballerup Kommune betød fredagens Eurojackpot trækning, at der bliver mere end rigeligt råd til at forsøde juletiden.

Eurojackpot er lotteriet med de største præmier, og det blev bevist fredag aften: Førstepræmien blev ikke uddelt, men den enlige andenpræmie var intet mindre end 10.798.492 kroner værd - og den gik til en dansker.
Den pivheldige vinder fra den vestegnske kommune havde spillet med via mobil, og kan se frem til muligheden for at få kaviar til andestegen eller måske opgradere julegaverne til familien.
”Der skal lyde et kæmpestort tillykke til den heldige vinder. Det er en fornøjelse hver eneste gang, en dansker vinder milliongevinster i et af vores lotterier, selvom det sker flere gange hver eneste uge. Vores specialuddannede rådgivere sidder klar til at tage hånd om de danskere, der vinder en større præmie hos os, så vi sikrer, at overgangen til et liv som mangemillionær går så let og gnidningsfrit som muligt,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med vinderen fra Ballerup Kommune, men ønsker små 11 millioner gange tillykke.
Eftersom førstepræmiepuljen i lotteriet ikke blev trukket, er der 209 millioner kroner i førstepræmiepuljen til tirsdagens Eurojackpot trækning.
Vindertal, 1. dec.
23, 32, 38, 45, 49
Stjernetal, 1. dec.
1, 9
Om Eurojackpot
Eurojackpot er det store, europæiske lotteri, hvor deltagere fra 17 lande udover Danmark siden 2012 har kunnet drømme om at vinde de allerstørste præmier. Der er trækninger hver tirsdag og fredag, og puljen varierer fra minimum 63 millioner kroner til maksimum 750 millioner kroner. Den højeste, danske gevinst blev vundet i sommeren 2022, hvor en Eurojackpot-kupon købt i Meny i Blåvand således gjorde en heldig dansker 750 millioner kroner rigere.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Svært at finde grimasse, der kan passe: - vinder million i Lotto på vej til skæld ud-møde13.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Tab og vind med samme sind,’ siger man: Men det kan godt være svært at være sur, når man lige har vundet en million i Lotto…
Det ser sort ud med hvid jul - men 94% af danskerne tror på at sneen vil falde11.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
På Oddset kan danskerne som sædvanligt gætte med på, om vi får hvid jul i år – der er nærmest intet, der tyder på det, men Danske Spils kunder er traditionen tro meget optimistiske.
Joan fra Helsinge vandt pludselig 200.000 kroner: "Jeg overvejer at købe den Copenhell billet allerede nu"10.12.2025 08:42:53 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Helsinge var en af de meget heldige medlemmer af Danske Spils Klub Lotto, som vandt månedspræmien på 200.000 kroner. Det kom meget bag på hende, men nu er hun klar til at bruge nogle af pengene.
Sådan føles det at vinde i Lotto…9.12.2025 07:31:00 CET | Pressemeddelelse
Nordjysk kvinde vinder million i Lotto og bruger pengene på luksus i hverdagen – og på at glæde andre med små gode gerninger hist og pist.
Har lige vundet i Lotto: ”Min kone vil godt se Paris…”8.12.2025 09:05:39 CET | Pressemeddelelse
Bornholmsk pensionist vinder million i Lotto og har egentlig ikke lige noget, han vil bruge den på… men han har en kone, og HUN har noget, hun ønsker sig i julegave.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum