Rekordåret er slået i Billund Lufthavn
Med én måned tilbage i 2023 er passagerrekorden fra 2019 slået. Der er fortsat stor vækst i cargocenteret, hvor Maersk Air Cargo bl.a. har stationeret fire fragtfly.

Siden 2009 har Billund Lufthavn vækstet kontinuerligt frem til sundhedskrisen. Den kontinuerlige vækst har ligget til grund for, hvilke mål og ambitioner, der blev sat frem mod 2040. Under sundhedskrisen var udsigterne lange, men nu har Billund Lufthavn i den grad lagt ”bumpet på vejen” bag sig.
På trods af en beskeden nedgang på 1,9 procent i november ift. november 2022, er de 215.880 passagerer, der er gået i gennem terminalen, mere end nok til at overstige passagerrekorden på 3.718.875 i 2019.
– Vi har en helt klar ambition i Billund Lufthavn om at komme tilbage på sporet, hvor vi vækster kontinuerligt fremadrettet igen på passager- og fragttal. Vi har været førstehåndsvidne til, at der kan og vil komme bump undervejs, det kan man ikke undgå. Det kan vi heller ikke fremadrettet, fastslår Jan Hessellund adm. direktør i Billund Lufthavn og fortsætter:
– Men Billund Lufthavn har i den grad bevist, at vi servicerer et unikt marked med et stort, rejseaktivt erhvervsliv, der også er interessante for udenlandske investeringer. På turismesiden er markedet både stort for danskere, der rejser ud, men vi kommer til at se endnu flere turister rejse ind til Danmark, og det er bl.a. på sidstnævnte, at vi kommer til at vækste fremadrettet.
Nedgang på lavprisselskaber og vækst på netværksselskaber
Billund Lufthavn oplever en mere normalisering af fordelingen af trafiksegmenterne. Ryanair og Wizz Air har sat flere ruter på pause over vinteren fra Billund Lufthavn. Derimod er der vækst på netværksselskaberne som bl.a. KLM, Lufthansa, Air France osv.
De sidste to måneder har erhvervstrafikken været tilbage, og den er fortsat i vækst. I november vækstede netværksselskaberne med næsten 10 procent.
– Nedgangen fra lavprissegmenterne er ikke overraskende, da der har været enorm fremgang på dét segment under covid, og nu er det ikke usandsynligt, at segmentet skal finde et stabilt leje at vækste fra over det næste års tid. Til stor glæde ser vi derimod en vækst på netværksselskaberne, der skaber den globale sammenhængskraft for erhvervslivet. Så vi begynder at se en mere normaliseret trafikfordeling i Billund, siger Jan Hessellund.
Vækst i luftfragten i Billund Lufthavn
Det globale marked for luftfragt er fortsat præget af mindre efterspørgsel, kombineret med stigende kapacitet og lavere fragtrater. En ny prognose fra International Air Cargo Associations (TIACA) viser et fald i efterspørgslen på luftfragt på fire procent i år sammenlignet med 2022.
Derfor er det med stor tilfredshed og behersket optimisme, at Billund Lufthavns fragtcenter kan præsentere en vækst på 13,3 procent ift. november 2022, da der i november i år blev fragtet 7.222 tons luftfragt via Billund Lufthavn.
– I løbet af november har vi kunnet tage i mod det tredje fragtfly fra Maersk Air Cargo, og derudover har de stationeret yderligere et fly til ad hoc-opgaver. Det er selvfølgelig én af hovedårsagerne til, at mængderne stiger så drastisk, men det er en del af deres strategi, og på den måde indtager Billund Lufthavn markedsandele i Europa, sammenfatter Jan Hessellund.
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Passagervækst i januar - uvished om Ryanair fortsætter fra Billund Lufthavn3.2.2025 14:31:27 CET | Pressemeddelelse
Ryanair annoncerede i slutningen af januar, at selskabet lukker sin base med to fly ved udgangen af marts 2025. Beslutningen er en reaktion på den nye passagerafgift, der blev indført i januar 2025
Bag kulisserne i Billund Lufthavn10.1.2025 09:47:01 CET | Pressemeddelelse
Kom tæt på hverdagen i Billund Lufthavn, når ny serie følger medarbejderne gennem både rutiner og udfordringer.
Fra erhvervsrejser til national anerkendelse: Billund Lufthavn noterer et af sine bedste år nogensinde2.1.2025 12:02:59 CET | Pressemeddelelse
Med knap 3,9 millioner passagerer blev 2024 et af de travleste år i Billund Lufthavns 60-årige historie. Året har desuden budt på historisk fremgang i luftfragt, solid vækst i erhvervsrejser og national anerkendelse som Danmarks bedste lufthavn 2024 ved Danish Travel Awards
Erhvervsrejser fra Billund Lufthavn fastholder solid vækst2.12.2024 11:56:00 CET | Pressemeddelelse
November bød på fremgang i passagertallet i Billund Lufthavn. En del af væksten er drevet af stor efterspørgsel på erhvervsrejser.
Skandinaviens største biludlejningscenter åbner i Billund Lufthavn29.11.2024 12:11:03 CET | Pressemeddelelse
29. november kører de første udlejningsbiler fra Skandinaviens største biludlejningscenter. Centret, der er placeret centralt i Lufthavnen imødekommer et stort behov for udlejningsbiler blandt privat- og erhvervsrejsende i Vestdanmarks mest besøgte lufthavn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum