Ny chef for DI i Aarhus skal styrke DI’s arbejde i Vestdanmark
1.12.2023 08:08:00 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Underdirektør i DI Annette Christensen er blevet udpeget til en nyoprettet stilling som chef for DI’s kontor i Aarhus. Med en ny chef i Aarhus vil DI som Danmarks største erhvervsorganisation styrke medlemskontakten og det politiske arbejde i Vestdanmark.

DI vokser, nye medlemmer strømmer ind, og DI har stadig flere medarbejdere, der arbejder ud fra DI’s kontor i Aarhus. Derfor udpeger DI nu en chef for DI i Aarhus, der skal styrke DI’s arbejde i Vestdanmark. Mere end halvdelen af DI’s 20.000 medlemmer har base i Vestdanmark.
Opgaverne for Annette Christensen bliver at styrke kontakten til DI’s medlemmer, øget synlighed og politisk interessevaretagelse for DI i Vestdanmark. Overordnet har DI en ambition om at stå endnu stærkere i Vestdanmark.
- Jeg er glad for, at Annette Christensen har sagt ja til at stå i spidsen for DI i Aarhus. Hun har alle kvalifikationer til at varetage opgaven. I DI ønsker vi at sætte endnu mere tryk på vores medlemskontakt, synlighed og politiske arbejde i Vestdanmark, og jeg ser frem til samarbejdet med Annette Christensen om at nå målene, siger DI’s medlemsdirektør Anders Søndergaard Larsen.
Annette Christensen har i forvejen et stærkt medlemsfokus som chef for Erhvervsudvikling i DI, hvor hun blandt andet har ansvaret for DI’s 18 regionalforeninger. Annette Christensen fortsætter som chef for Erhvervsudvikling. Hun har været i DI siden 2008 og har tidligere været branchedirektør for Træ- og Møbelindustrien, regionalkonsulent i DI Sydøstjylland samt ansvarlig for DI’s udvalg for Transport og Infrastruktur.
- Jeg er meget glad for, at jeg som chef for DI i Aarhus får et endnu stærkere afsæt for at varetage DI’s interesser i mange fora og sammenhænge i Vestdanmark. Det er en ny vigtig rolle, og jeg går til opgaven med ildhu og ydmyghed, siger Annette Christensen.
DI har i dag 29 medarbejdere på Aarhus-kontoret. Annette Christensen tiltræder den 1. december.
Billeder


Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Ny analyse: Den danske cykelindustri omsætter for 7,8 mia. kr. – men overses i den grønne omstilling2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cycling Embassy of Denmark præsenterer for første gang i over ti år en samlet analyse af cykelbranchens erhvervsøkonomiske nøgletal. De tegner et billede af en grøn branche, der beskæftiger over 5.600 mennesker landet over – men som politisk og erhvervsmæssigt har stået i skyggen af den cykelkultur, den selv er med til at skabe. Danmark er verdenskendt som cykelland. Men mens cyklen i årtier er blevet hyldet som et sundheds- og klimagode, har selve cykelerhvervet stået stort set ubeskrevet i tal – den seneste detaljerede kortlægning er over ti år gammel. Det laver Cycling Embassy of Denmark nu om på med rapporten "Nye erhvervsøkonomiske nøgletal for den danske cykelindustri", der bygger på en registerbaseret analyse af 1.469 danske cykelvirksomheder. Analysen viser en branche, der omsætter for 7,8 mia. kr. om året, beskæftiger 5.640 ansatte, eksporterer dansk cykelteknologi for 1 mia. kr. og overvejende består af små og mellemstore virksomheder spredt ud over hele landet. Cykelerhverve
DI: Akutplan for elnettet er nødvendig, men ingen langsigtet løsning29.6.2026 11:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er nødvendigt at prioritere adgangen til elforsyningsnettet bedre her og nu, men det kræver også en plan for en hurtigere udbygning af elnettet, lyder det fra Dansk Industri
Stort DI-udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur26.6.2026 11:47:29 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), lancerer nu et politisk udspil med konkrete forslag til, hvordan Danmark styrker beskyttelsen af samfundets kritiske infrastruktur mod sabotage, cyberangreb, klimahændelser og alvorlige driftsforstyrrelser. I udspillet peger DI på, at det er nødvendigt at bruge et milliardbeløb på at forbedre beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur – og på, at det vil være dyrere at lade være.
DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft25.6.2026 10:48:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har fremsat et lovforslag om ny certificeringsordning for internationale medarbejdere. Dansk Industri kalder det en milepæl, at arbejdsmarkedets parter står sammen om international rekruttering på ordnede forhold i Danmark.
DI: Trods politisk uro - åbn døren for briterne23.6.2026 07:22:58 CEST | Pressemeddelelse
På ti-års-dagen for brexit-afstemningen opfordrer Dansk Industri EU til at søge et tættere samarbejde med Storbritannien. En ny DI-analyse viser, at brexit har kostet Danmark 27 mia. kr. i eksportindtægter. Og trods politisk uro efter Keir Starmers tilbagetræden fra premierminister-posten har Europa akut brug for Storbritannien som en stærk allieret - gammelt nag må træde til side.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum