Udenrigsministeren diskuterer europæisk sikkerhed i Nordmakedonien
Lars Løkke Rasmussen er i dag i den nordmakedonske hovedstad Skopje for at diskutere europæisk sikkerhed på et udenrigsministermøde i Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE).
Rusland har blokeret for en række centrale beslutninger i OSCE gennem de seneste måneder. Det betyder blandt andet, at man i øjeblikket hverken kan vedtage et nyt budget for 2024 eller en aftale om besættelse af organisationens topposter, mens et formandskab for 2024 kun ser ud til at blive sikret i 11. time.
Årets udenrigsministermøde finder derfor sted på en meget vanskelig baggrund.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”OSCE blev skabt under den Kolde Krig for at styrke fred, sikkerhed og samarbejde i Europa. Den ambition har Rusland forbrudt sig mod på brutal vis ved at invadere et fredeligt naboland. Jeg vil bruge mødet til at udtrykke regeringens fordømmelse af Ruslands handlinger direkte over for den russiske regering, så det ikke kan misforstås. Og så vil jeg på linje med mine andre kollegaer opfordre til, at Rusland stopper med at stikke en kæp i hjulet på OSCE’s virke, så den kan fortsætte sine mange gode aktiviteter rundt om i Europa.”
Mødet varer fra den 30. november - 1. december og finder efter, at NATO’s udenrigsministre mødtes i Bruxelles den 28.-29. november.
For yderligere kontakt: Pressechef for udenrigsministeren Victor Boysen // +45 20 18 95 93 // vicboy@um.dk
Baggrund
OSCE (tidligere CSCE) blev dannet i 1973 under Den Kolde Krig for at fremme fred, sikkerhed, tillid, samarbejde og dialog på tværs af det europæiske kontinent. Blandt medlemmerne er USA, de vest- og centraleuropæiske lande, Rusland, Belarus og landene i Kaukasus.
Det er 30. gang, der bliver afholdt det årlige udenrigsministermøde. Nordmakedonien er vært for årets møde.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.4.2025 11:13:16 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 28. april 2025 kl. 12.30.
Europaministeren besøger Kosovo23.4.2025 09:27:59 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 23. april er europaministeren i Kosovo.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager H.M. Kongen under tiltrædelsesbesøg til Japan23.4.2025 06:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren vil under besøget mødes med den japanske udenrigsminister og promovere danske virksomheder på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Indonesien for at styrke partnerskab21.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stærkere samarbejde mellem Danmark, Indonesien og de øvrige lande i det sydøstlige Asien er på toppen af dagsordenen, når udenrigsministeren besøger Jakarta den 21.-22. april.
Udnævnelse af arktisk ambassadør11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udnævner Kenneth Høegh som ny arktisk ambassadør for Kongeriget Danmark. Udnævnelsen sker efter indstilling fra Grønland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum