Region H skruer ned for antallet af vaccinationssteder
Der har været en god tilslutning til årets sæsonvaccination, og efterspørgslen er nu faldende. Derfor lukker regionen de syv vaccinationssteder på hospitalerne. Kom ned og bliv vaccineret senest fredag d. 1. december, som er sidste åbningsdag. Apotekerne tilbyder vaccination frem til midten af januar.
Ca. 73 % af borgerne på 65 år eller derover har taget imod tilbuddet om vaccination i Region Hovedstaden. Samtidig er efterspørgslen på vaccination faldene, og det gør, at Region Hovedstaden justerer antallet af vaccinationssteder i regionen.
”Mange har indtil videre valgt at tage imod tilbuddet om vaccination, og det er glædeligt, at så mange er beskyttet, nu hvor vinteren står for døren, og der er risiko for øget smitte med influenza og covid-19, siger Anne Skriver Andersen, der er koncerndirektør i Region Hovedstaden, og fortsætter:
”Fra starten af december skruer vi ned for antallet af vaccinationssteder, så vi følger efterspørgslen og bruger ressourcerne mest hensigtsmæssigt.”
Samlet set er der gennemført over 700.000 vaccinationer i Region Hovedstaden siden oktober.
Hvis du gerne vil vaccineres, kan du senest d. 1. december møde op på et af vaccinationsstederne på hospitalerne. Husk at tjekke Danmarkskortet for at se, hvornår dit nærmest vaccinationssted har åbent. Derefter lukker hospitalernes vaccinationssteder og vaccinationsstedet i Helsingør Sundhedshus.
Der er mulighed for at blive vaccineret på apoteker til og med d. 15. januar, og de fleste apoteker tilbyder vaccination uden tidsbestilling.
Ca. 16 % af de 2-6-årige børn er vaccineret mod influenza i Region Hovedstaden. Det er fortsat muligt for børn at blive vaccineret med næsespray på apoteker efter d. 1. december. Flere apoteker tilbyder desuden drop-in til børn.
Hvis barnet ikke tidligere er vaccineret, skal der gå fire uger mellem hvert pust, og derfor skal barnet senest vaccineres d. 18. december 2023, så anden vaccination kan nås, inden tilbuddet ophører i midten af januar.
Find et vaccinationssted nær dig, og se åbningstiderne på Danmarkskortet her.
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Hørepatienter skal have moderne rammer og flytte til Glostrup20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet tilsluttede sig tirsdag et forslag om, at hørepatienter flyttes fra Bispebjerg Hospital til Rigshospitalet Glostrup. Sagen er sendt i høring.
Større sammenhæng i sundhedsvæsenet for patienter med psykisk sygdom18.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fremover skal det være nemmere for patienter at få den rette hjælp – uanset om det gælder krop, sind eller begge dele. Region Hovedstaden lægger nu psykiatri og somatik sammen for at kunne tilbyde mere helhedsorienterede og sammenhængende forløb.
Lindring af døende skal løftes i Nordsjælland17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sundhedsklynge Nord har netop besluttet at give 2,2 mio. kroner til et løft af sundhedspersonalets kompetencer i forbindelse med basal palliation. Midlerne gives til kursusforløb for sygeplejersker og social- og sundhedsassistenter på tværs af sundhedsvæsnet i Nordsjælland.
Ny SMS-løsning: Nu kan du bestille opkald fra Akuttelefonen 181316.6.2025 13:54:14 CEST | Pressemeddelelse
Borgere i Region Hovedstaden får nu mulighed for at bestille et opkald fra Akuttelefonen 1813 via SMS – og samtidig følge deres plads i køen.
Adgangen til patienternes helbredsoplysninger skal strammes11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På baggrund af tre aktuelle, større sager om systematisk misbrug af adgang til den elektroniske patientjournal har regionen gennemført en samlet evaluering, og der lægges op til en række stramninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum