Svindel og fejl med afgift fra uautoriserede brugtimportører
Der kan være svindlet og lavet fejl med større beløb i registreringsafgift pga. forkert indberetning af registreringsafgift ved uautoriserede brugtimport af elbiler.

Importen af uautoriserede nyere brugte biler er steget voldsomt de seneste år. I 2018 og 2019 blev der hvert år brugtimporteret under 6.000 nyere brugte biler, men det tal er de seneste år steget til over 20.000 biler årligt. Noget tyder på, at denne trafik kan være forstærket af svindel med afgift og fejlagtige indberetninger, der har holdt priserne kunstigt lave. Det bliver i dag afdækket af TV2.
"Vi kan ikke leve med, at der systematisk kan være svindlet og lavet forkerte indberetninger i forhold til uautoriserede brugtimportøreres registreringsafgift. Staten kan være gået glip af meget store beløb, og der er sket ulige konkurrence i markedet" siger Mads Rørvig, adm. direktør i De Danske Bilimportører.
Når en brugtimporteret bil skal indregistreres i Danmark, skal man ved afgiftsberegning tage udgangspunkt i hvad nyprisen var i Danmark på første registreringstidspunkt i udlandet, hvilket ofte ikke er det, man har gjort. Eksempler betyder, at en meget stor del af de brugtimporterede biler har indberettet en forkert nypris, hvilket gør, at man kan indregistrere en bil til 0 kr. i afgift, som ellers skulle have betalt ca. 30.000 kr.
"Vi har tillid til, at myndighederne følger disse sager til dørs. Det vil uden tvivl have store konsekvenser i branchen for uautoriseret brugtimport, da der så vil skulle ske afgiftsberigtigelse, og nogle sandsynligvis vil blive ramt af de strafferammer, der på dette område er ganske høje," siger Mads Rørvig, adm. direktør i De Danske Bilimportører.
Pressefoto
Kildeangivelse
De Danske Bilimportører
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørDe Danske Bilimportører
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkDe Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
De Danske Bilimportører er brancheorganisation for bilfabrikkernes repræsentation i Danmark. Vi varetager bilbranchens interesser over for politikere, myndigheder og den danske befolkning, mens vi holder samfundet opdateret ved hjælp af relevant data og information.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Elektrisk fremgang i nordisk bilsalg – men svenskerne advarer Danmark12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens elbiler topper salgslisten i Danmark, er top 3 personbiler i Sverige stadig drevet af fossile brændstoffer. Svenskerne advarer danske politikere om at begå samme fejl.
Elektrisk bilsalg i august. Usikkerhed om afgifter truer1.9.2025 06:58:18 CEST | Pressemeddelelse
Bilsalget i august var stabilt, og elbilerne forblev det mest populære valg med en markedsandel på 69 procent. Den videre udvikling er dog præget af stor usikkerhed, da en politisk afklaring på bilafgifterne fortsat afventer.
EU bilsalg i fremgang i juli28.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilsalget i EU steg med 7,4 procent i juli 2025. Elbilerne var i front med en vækst på 39,1 procent og udgjorde 15,6 procent af alle nye biler i EU.
Københavns Kommune har vedtaget en nulemissionszone21.8.2025 20:18:21 CEST | Pressemeddelelse
Der er nulemissionszoner på vej i både København og Aarhus kommune. Det kommer til at have betydning for den lokale udrulning af elbiler.
Juli måned bød på bred fremgang på de nordiske bilmarkeder13.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilmarkederne i Norden oplevede fremgang i juli med flere nyregistreringer og en fortsat stigende andel af elbiler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum