Ukrainske iværksættere får millionindsprøjtning
Ukraineske flygtninge i Danmark får nu 5. mio. kr. til at udvikle kompetencer, når de skal drive virksomhed og springe ud som iværksættere. Initiativet kommer fra projektet The European-Ukrainian Hub, der støtter integrationen af ukrainske flygtninge på det danske arbejdsmarked.
Ukrainske flygtninge får en hjælpende hånd til at komme ind på det danske arbejdsmarked.
For et år siden besluttede Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse at sætte 7,9 mio. kr. af til en særlig indsats for ukrainske flygtninge under EU-projektet Iværksætterdanmark.
Indsatsen havde fokus på flygtningenes kompetencer til at starte og drive virksomhed og har sidenhen klædt mere end 1.100 ukrainske flygtninge på til livet som selvstændige.
Og nu har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse besluttet at støtte projektet The Ukrainian-European Hub med yderligere 5 mio. kr.
”Med Putins forfærdelige invasion af Ukraine er det vigtigt, at Danmark viser sin støtte. Danmark har allerede gået forrest, når det kommer til militær støtte, men vi skal også huske at tænke på fremtiden. Derfor giver vi nu ukrainske flygtninge i Danmark, som ønsker at springe ud som iværksættere en hjælpende hånd. Det er både noget, de kan bruge, mens de er her i Danmark, men det er også kompetencer, dekan bruge til at styrke genopbygningen af Ukraine i fremtiden,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
”Med støtten til The European-Ukrainian Hub ønsker vi at gøre endnu flere ukrainske flygtninges vej mod selvforsørgelse kortere. Projektpartnerne har god erfaring med at afvikle forløb med fokus på iværksætteri og forretningsudvikling, og ved at løfte flygtningenes kompetenceniveau, gør vi dem samtidig i stand til at bidrage til at skabe vækst og beskæftigelse under opholdet i Danmark,” siger forperson for Danmark Erhvervsfremmebestyrelse Christian Motzfeldt.
The European-Ukrainian Hub forventer, at 800 ukrainske flygtninge vil deltage i projektet, og at 263 ukrainere vil starte egen virksomhed efter deltagelsen.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu kan iværksættere få mere hjælp til at beskytte deres ideer8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere og små virksomheder har behov for støtte, så de hurtigt kan komme i gang med at beskytte deres forretning mod plagiat. En ny IP fast track-ordning skal sikre hjælp til varemærke- og designregistrering.
Lovforslag skal sætte fart på udviklingen af produktionsdanmark7.5.2025 14:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Bliver lovforslaget vedtaget, vil det blive hurtigere og nemmere at etablere eller udvide produktionsfaciliteter i Danmark.
Undersøgelse skal tage temperaturen på mulighederne for finansiering i landdistrikter5.5.2025 10:26:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter et møde med en række interessenter er erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin enige om at få foretaget en undersøgelse af, om regler og praksis spænder ben for finansiering af lån i landdistrikterne.
Ny løsning og milliontilskud sikrer Hus Forbis fremtid2.5.2025 12:33:02 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Hus Forbi og Danske Bank er enige om en løsning, der sikrer, at sælgere af sociale aviser fortsat kan modtage betaling via digitale betalingsløsninger.
Ministre kalder til dialog om forbedrede og nye muligheder for boliglån i landdistrikterne2.5.2025 11:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin skal mødes med en bred kreds af organisationer for at få konkrete bud på, hvordan det bliver lettere at købe sin egen bolig i Danmarks landdistrikter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum