Erhvervsministeren kalder forsikringsbranchen til møde efter lang svartid til stormflodsramte
Blot halvdelen af de danskere, der blev ramt af skader ved stormfloden i oktober, havde hørt fra deres forsikringsselskab et døgn efter anmeldelsen. Derfor inviterer erhvervsminister Morten Bødskov nu branchen til en drøftelse.
Da den historisk voldsomme stormflod ramte Danmark i oktober, fik tusindvis af danskere ødelagt deres huse og sommerhuse.
De danske forsikringsselskaber er bindeled mellem de ramte borgere og Stormflodsordningen, som udbetaler erstatningen. En ny opgørelse viser, at blot 54 procent af de ramte havde hørt fra deres forsikringsselskab et døgn efter, de havde anmeldt en stormflodsskade, selvom der er fælles forståelse om, at det som udgangspunkt skulle være inden for et døgn.
På den baggrund har erhvervsminister Morten Bødskov inviteret brancheorganisationen Forsikring og Pension til møde for at gøre status over arbejdet med at hjælpe de stormflodsramte danskere.
”Det vigtigste for mig er, at de danske forsikringskunder får en ordentlig og tryg behandling. Det handler om først om fremmest om svartid og så er det vigtigt, at selskaberne gør deres kunder opmærksomme på de muligheder, der er, som fx genhusning. For det er en voldsom oplevelse af få sit hjem oversvømmet. Derfor er det ikke godt nok, at så mange danskere har skulle vente lang tid på at få svar fra deres forsikringsselskab. Jeg opfordrede allerede dagen efter stormfloden selskaberne til at sætte alle kræfter ind på at hjælpe de ramte danskere. Nu har jeg inviteret branchen ind, så de kan komme med en forklaring på, hvordan og hvor hurtigt de har taget hånd om deres kunders behov” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
Bag tallene i undersøgelsen ligger besvarelser fra forsikringsselskaber, som tilsammen har modtaget 2.600 anmeldelser om skader fra stormfloden. Heraf er der i 1.401 sager rettet henvendelse til den berørte borger inden for det første døgn.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Briller før brag: Nye tiltag skal mindske antallet af fyrværkeriulykker28.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskyttelsesbriller er en vigtig tilføjelse til nytårsklæderne. Tal fra seneste nytårsaften viser, at 73 procent af de alvorligt tilskadekomne ikke bar beskyttelsesbriller. Derfor vil der i år være ekstra fokus på at bære briller.
Erhvervsministeren ansætter Thomas Schjødt midlertidigt som særlig rådgiver19.12.2025 12:05:11 CET | Pressemeddelelse
Thomas Schjødt er ansat midlertidigt som særlig rådgiver for erhvervsministeren, mens nuværende særlig rådgiver, Søren Andersen, er på forældreorlov. Thomas Schjødt kommer fra en stilling som chefrådgiver hos Radius CPH. Thomas har været særlig rådgiver for bl.a. tidligere minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, samt særlig rådgiver for tidligere indenrigs- og boligminister, Christian Rabjerg Madsen. Thomas Schjødt er uddannet cand.scient.pol. og har første arbejdsdag i Erhvervsministeriet den 5. januar 2026.
Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund19.12.2025 09:10:49 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.
Nu bliver det langt nemmere og hurtigere for forbrugerne at finde benzinpriser online18.12.2025 12:00:05 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. januar forpligtes brændstofselskaberne til at offentliggøre pumpepriserne online. Med Google Maps bliver det hurtigt og nemt for forbrugerne at finde den bedste pris på benzin og diesel.
Dansk EU-formandskab lander aftale, der gør investeringer nemmere og billigere for europæerne18.12.2025 07:54:57 CET | Pressemeddelelse
Mange vælger at lade deres opsparing arbejde i stedet for bare at lade pengene stå i banken. Nu har EU-Parlamentet og Rådet lavet en ny aftale, der skal gøre det nemmere for helt almindelige mennesker at investere i fonde og andre investeringsprodukter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum