Falck fortsætter lyntestcenter i Flensborg

Falcks testcenter ved den tyske grænse fortsætter efter den 1. februar 2021.
Det populære testcenter ved Scandinavian Park ved Flensborg er en aktiv del i samfundsopgaven med at screene borgere på vej ind i Danmark. Falcks regionsdirektør Michael Kjær Sørensen, som har stået for opgaven med at tilbyde gratis test på Falcks testcentre i Region Syddanmark indtil udgangen januar 2021, har oplevet et stort behov for at teste i Tyskland før indrejse til Danmark, da indrejsereglerne med kort varsel blev ændret til krav om negativ test før indrejse i januar.
”Vi er glade for at kunne bekræfte, at vi forsat vil være massivt tilstede på vores to test lokationer ved Scandinavian Park ved Flensborg. Her betjenes borgere fra hele Europa som skal indrejse til Danmark, og vi tilbyder både danskere og de mange, der skal på arbejde i Danmark, en gratis lyntest. Vores service med tidsbestilling og test mod betaling for andre er udvidet væsentligt således, at vi kan betjene et større antal fra lokalområdet og Nordtyskland både med hurtig test med Antigen og PCR-test,” siger Michael Kjær Sørensen, regionsdirektør i Falck,
”Vi udarbejder rejsedokumenter og servicerer grænseområdet, så vi forhåbentlig kan gå foråret i møde med så åbne grænser som muligt."
Falck har siden 12. december 2020 tilbudt gratis antigentest i 49 testcentre over hele Danmark.
Testcenteret i Flensborg forsætter således og skal betjene EU borgere, der har arbejde i Danmark. De skal fortsat fremvise en arbejdskontrakt eller lønseddel, eller et sygesikringsbevis (Gul/Rødt) som giver adgang til en gratis test.
Åbningstider i Flensborg er fortsat:
- Mandag til torsdag kl. 5:00 til 16:00
- Fredag kl. 5:00 til 20:00
- Lørdag kl. 7:00 til mandag morgen kl. 7:00 (altså døgndækkende)
Kontakter
Global Communications
comms@falck.com
+45 70 22 03 07
Billeder
Om Falck Danmark
Gennem mere end 100 år har Falck samarbejdet med kommunale og nationale myndigheder med henblik på at forebygge ulykker, sygdom og nødsituationer, at redde og hjælpe forulykkede og nødstedte hurtigt og kompetent samt at rehabilitere syge og tilskadekomne. Dette har gjort os internationalt førende inden for healthcare, ambulancetjenester og brandberedskab.
Falck har i dag aktiviteter i 26 lande og har omkring 25.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Falck
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Falck
Falck leverede flere sundhedsydelser i første kvartal24.4.2025 08:02:33 CEST | Pressemeddelelse
Falck-koncernen realiserede en omsætning på 3.157 mio. kr. i 1. kvartal 2025, en fremgang på 3,3% i forhold til året før. Fremgangen var især drevet af en øget efterspørgsel på sundhedsydelser i Skandinavien. Driftsresultatet (EBIT før særlige poster) blev 121 mio. kr. mod 130 mio. kr. sidste år, hvilket primært skyldtes stigende lønudgifter i USA og ophøret af større enkeltkontrakter i Europa og Colombia.
Topleder Merete Eldrup og finansprofil Peter la Cour Gormsen indtræder i Falcks bestyrelse26.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Falck udvider bestyrelsen med to nye medlemmer. Leder- og bestyrelsesprofil Merete Eldrup samt CFO i Hempel, Peter la Cour Gormsen, er blevet valgt ind som nye medlemmer af Falcks bestyrelse, som et led i en løbende fornyelse af bestyrelsen.
Rådgivende udvalg skal sætte kursen for Virksomhedsberedskabet og aktivere erhvervslivets ressourcer5.2.2025 08:48:56 CET | Pressemeddelelse
Virksomhedsberedskabet har etableret et rådgivende udvalg med syv stærke profiler fra erhvervslivet og det nationale beredskab. Udvalget skal rådgive om, hvordan Virksomhedsberedskabet bedst organiseres, så erhvervslivets ressourcer hurtigt og effektivt kan aktiveres i krisesituationer.
Årsregnskab: Falck øger driftsresultatet med 21%4.2.2025 08:00:16 CET | Pressemeddelelse
I 2024 realiserede sundhedskoncernen en omsætning på 12.134 mio. kr., en fremgang på 2% i forhold til året før. Trods øgede investeringer i digitalisering og forretningsudvikling steg driftsresultatet (EBIT før særlige poster) med 21% til 533 mio. kr., hvilket var drevet af en øget efterspørgsel på sundhedsydelser og effektiviseringer.
Falcks mål for CO2-reduktion godkendes30.1.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den globale sundhedsvirksomhed arbejder ambitiøst med at reducere sit klimaaftryk og fremme bæredygtige sundhedsløsninger. Falck var blandt de første globale sundhedsvirksomheder til at forpligte sig til Science Based Targets initiative (SBTi), og har nu fået sine emissionsmål godkendt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum