Helt ny SPAR er åbnet i Rødovre
Borgerne i Rødovre og i særdeleshed borgerne i det nye område, Rødovre Port, har fået sin helt egen SPAR-butik.

Borgerne i københavnerforstaden Rødovre har torsdag fået et nyt supermarked. Købmand Jacob Lyngholm kunne nemlig torsdag morgen byde kunderne velkommen for første gang i den næsten 800 kvadratmeter store SPAR-butik i Rødovre Port, et helt nyt byområde ved Rødovre Station.
Den nybyggede SPAR-butik åbner med alle de gode og velkendte afdelinger i SPAR-konceptet. Det gælder fx en god delikatesse, og med friske varer på hylderne.
“Jeg fik nøglerne til butikken for tre uger siden, og så er tiden gået med planlægning, indretning, opfyldning og meget andet. Nu har vi så slået dørene op, og det er en fantastisk følelse at kunne invitere kunderne indenfor i en helt ny butik,” siger købmand Jacob Lyngholm, der er 41 år og kommer med en lang erfaring i branchen.
Butikken ved Rødovre Port er SPAR-butik nummer 135, og den er den første butik med et nyt fremtidigt udseende, som for alvor bliver rullet ud i de øvrige SPAR-butikker i 2024, hvor kæden kan fejre sin 70 års fødselsdag i Danmark.
“SPAR har i de seneste år vundet markante markedsandele i et marked, der i den grad er præget af høj konkurrence. Derfor er vi glade for, at vi nu kan åbne endnu en SPAR butik, drevet af en dygtig selvstændig købmand,” siger Esben Keller, der er kædedirektør for SPAR, Min Købmand og Let-Køb i Dagrofa.
Han fortsætter om den nye butik i Rødovre:
“SPAR Rødovre Port er åbnet med et nyt design og fokus på friskhed, danske varer og god personlig service. Derudover vil kunderne opleve, at de med vores Gul Pris-koncept kan handle til absolut bedste priser hver eneste dag. Vi matcher nemlig både REMA1000 og Netto på de godt 450 varer, der er med i dette koncept. Vi er stolte over at vi nu kan tilbyde borgerne i Rødovre og omegn en ny indkøbsmulighed, og vi håber de bliver glade for at handle i SPAR – Danmarks lokale supermarked,” siger han.
Han forventer i øvrigt, at SPAR tilføjer flere butikker til landkortet i 2024.
SPAR-butikken i Rødovre ejes og drives af købmand Jacob Lyngholm i en franchisemodel. Det er SPARs sjette franchisebutik siden formatet blev introduceret i SPAR for omtrent halvandet år siden.
Det nye byområde “Rødovre Port” øger indbyggertallet i kommunen med 2,44 procent. Rødovre Port består af 534 boliger og 4000 m2 butikker og erhvervslokaler.
SPAR er en stor familie med mere end 14.000 butikker i 48 lande. I Danmark hører SPAR til i Dagrofa, som også står bag MENY, Min Købmand, Let-Køb, foodservice-virksomheden Dagrofa Foodservice, der leverer mad til hoteller, restauranter, cafeer og kantiner over hele landet, samt Dagrofa Logistik.
Samlet har Dagrofas kæder mere end 540 butikker over hele Danmark.
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkFølg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Ny adm. dir. i Aarstiderne vil give flere lyst til at spise mere grønt og økologisk3.7.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Dorte Tandrup brænder for at gøre gode råvarer, økologi og grønne måltider mere tilgængelige for flere. Til august får hun mulighed for at arbejde med netop den dagsorden, når hun indtræder som ny administrerende direktør i den økologiske pionérvirksomhed Aarstiderne A/S.
Dagrofa Foodservice er ny fødevareleverandør til Danske Diakonhjems plejehjem1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice er den nye centrale fødevareleverandør til Danske Diakonhjem, der er Danmarks største private aktør inden for plejehjem og friplejehjem. Indkøbsaftalen er flerårig og skal bl.a. sikre den bedst mulige mad for beboerne og balance i køkkenbudgetterne.
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
Inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’ vender tilbage med endnu flere masterclasses25.6.2025 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
Imponerende opbakning giver Skærbæk et nyt supermarked25.6.2025 09:34:47 CEST | Pressemeddelelse
På kun en måned har borgerne i Skærbæk rejst 1,7 millioner kroner og sikret sig opbakning til en SPAR-butik i den bygning, hvor Coop365 senest har ligget. Målet er en åbning i efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum