Bæredygtige mål nås med digitalisering og klar strategi
Bæredygtige mål nås med digitalisering og klar strategiBM Silo har skabt systematik omkring deres arbejde med bæredygtighed med digitalisering og en life cycle assesment (LCA) på deres siloer fra råmaterialer til den færdige silo. De går strategisk og digitalt til værks med fokus på forsyningskæden og den fremtidige efterspørgsel.

Siloproducenten i Holstebro og har kun 35 ansatte, men det har ikke forhindret dem i at have tårnhøje ambitioner: Virksomheden arbejder målrettet med både miljømæssig, økonomisk og social bæredygtighed.
Smart teknologi sparer 10 procent i strøm
BM Silo viser, at simple, digitale greb godt kan være overordentligt virkningsfulde: En sensor på den maskine, der stanser huller i stålpladerne, registrerer nu tykkelsen på pladen og maskinen tilpasser trykket.
Ved at tilpasse trykket til pladetykkelsen har BM Silo kunnet sænke strømforbruget med hele 10 procent.
Foregriber den fremtidige efterspørgsel
Ved at gå datadrevet til værks har virksomheden detaljerede data om udledningerne fra deres produkter, og det honorerer kunderne, fortæller administrerende direktør Lisbeth Barnbæk.
Særligt med europæiske samarbejdspartnere oplever hun, at det har stor værdi og forhåbentlig giver mere fremtidigt samarbejde.
Online tool giver glade kunder og mindsker spild
BM Silo tester netop nu en ny online konfigurator hos deres kunder. Siloerne kan nemlig konfigureres på mange måder, og konfiguratoren hjælper kunderne med at udforme løsningen på en let og overskuelig måde, så den passer til deres specifikke behov.
Ud over en bedre kundeoplevelse kan konfiguratoren også materialespild. For når bestillingen er korrekt, kan løsningen også produceres korrekt.
Tool giver indblik i kundeønsker
Online-konfiguratoren gør det let for BM Silo at indsamle data om, hvilke siloer kunderne konfigurerer. Dén viden gør det lettere at udvikle siloer, der i endnu højere grad passer til kundernes ønsker.
BM Silo er ikke alene om at bruge digitale teknologier til at sætte strøm til den bæredygtige omstilling: De er én blandt ti grønne succeshistorier med små og mellemstore produktionsvirksomheder i e-magasinet Omstillingsanfører, som Alexandra Instituttet og Industriens Fond står bag. Magasinet kan downloades gratis her: https://alexandra.dk/omstilling/
Alexandra Instituttet
100 eksperter under ét tag
Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og -teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger.
Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet computer graphics, kunstig intelligens, internet of things, big data, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter.
Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
DIREC uddeler 27 millioner til AI-forskning4.7.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Digital Research Centre Denmark (DIREC) har netop bevilget 27 millioner kroner til syv nye forskningsprojekter, der udvikler næste generation af AI. Målet er at sikre danske digitale gennembrud, der styrker Danmarks digitale suverænitet.
AI-briller og stemmestyring giver direkte adgang til fejlsøgning i produktionen3.7.2025 11:48:39 CEST | Pressemeddelelse
Industrimaskiner, der selv retter fejl og samtidig kan oplære nye medarbejdere i, hvordan man bruger dem. Smarte briller med indbyggede AI-assistenter, der gør det muligt at få instruktioner i realtid. Det er nogle af de scenarier, man ser ind i, når det gælder fremtidens produktion.
Vibrationssensor hjælper med at forudsige slid på kostbare maskindele2.6.2025 09:55:38 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheden RUNI har fået testet en løsning med vibrationssensorer for at opdage slid på maskindele i tide. Sammen med Alexandra Instituttet blev forskelle i vibrationer brugt til at identificere problemer før nedbrud.
Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet21.5.2025 13:30:44 CEST | Pressemeddelelse
Ny løsning fra Ranlev Industri Automation gør det muligt at måle klimaaftrykket helt ned på produktniveau. Løsningen er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet i regi af projektet Afkobling 2030.
Jakob Ellemann-Jensen bliver ny forperson i Security Tech Space20.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Som ny forperson skal Jakob Ellemann-Jensen samle kræfterne på tværs af erhvervsliv, myndigheder og forskning i kampen mod den stigende cybertrussel
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum