ROCKWOOL Fonden

ROCKWOOL Fonden: Ny aftale om Familieretshuset indeholder flere gode elementer

30.11.2023 12:35:43 CET | ROCKWOOL Fonden | Pressemeddelelse

Del

I dag præsenteres en ny aftale, der skal styrke barnets ret til begge forældre og mindske samarbejdschikane i forældreansvarssager. Aftalepartierne ønsker blandt andet at: 

1) Øge brugen af sagkyndige erklæringer om forældrenes forudsætninger for at tage vare på barnet, herunder også forældrenes evne til at samarbejde med den anden forælder.  

2) Sikre, at der udarbejdes en faglig guideline til Familieretshusets håndtering af sager om samarbejdschikane, for at højne fagligheden og for hurtigere at kunne afdække forældrenes modstand mod samarbejde. 

3) Afdække, om der som supplement kan udvikles en mindre omfattende undersøgelsesform end den børnesagkyndige undersøgelse, der anvendes i dag. 

Aftalens initiativer om samarbejdschikane bør bredes ud til langt flere områder

Forsker fra ROCKWOOL Fonden, Mette Bisgaard, vurderer at aftalen indeholder flere gode elementer, men at aftalens initiativer med fordel kunne bredes ud: 

”Aftalen indeholder en række vigtige initiativer, fx sikrer aftalen mere vejledning om processen til forældrene ved ansøgningstidspunktet. Aftalepartierne vil også mindske samarbejdschikane ved at komme til bunds i sagerne, bl.a. gennem brug af de såkaldte ’sagkyndige erklæringer’ og en ny undersøgelsesform, der er mindre omfattende end de børnesagkyndige undersøgelser, vi kender fra i dag. Det er et skridt i den rigtige retning, men det ville være godt at brede ud til andre typer af sager,” udtaler forsker i ROCKWOOL Fondens Interventionsenhed Mette Bisgaard og tilføjer: 

”Der er generelt et stort behov for at sagerne i Familieretshuset bliver undersøgt grundigt. Og det gælder ikke kun i sager om samarbejdschikane. For en grundig sagsbehandling styrker forældrenes retssikkerhed og øger deres følelse af at forløbet i Familieretshuset foregår retfærdigt. Fra forskningen ved vi, at borgerne i højere grad accepterer indholdet af myndighedsbeslutninger, hvis de har oplevet en retfærdig proces. Og accepten er en forudsætning for, at forældrene implementerer de forandringer, der vurderes at være til barnets bedste,” udtaler forsker i ROCKWOOL Fondens Interventionsenhed Mette Bisgaard.

Forsker Mette Bisgaard kan kontaktes på +45 40 40 77 82 for uddybende kommentarer.

Om ROCKWOOL Fonden

ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.

ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor. 

For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.

Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden

Kvinder med samme - eller højere - løn som manden får oftere barn11.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Par, hvor manden og kvinden tjener omtrent lige meget, har den højeste sandsynlighed for at blive forældre. Og hvis der er meget stor forskel på de to parters lønindkomst, så er det oftere par, hvor kvinden tjener mest, der får første barn. Kvindens del af indkomsten ser i dag i stigende grad ud til at være en forudsætning for beslutningen om at danne familie snarere end en barriere.

Kortuddannede i Danmark og Sverige klarer sig fysisk bedre senere i livet end langtuddannede amerikanere27.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Kortuddannede i Danmark og Sverige over 50 år har en lavere risiko for at opleve fysisk funktionsnedsættelse i hverdagen end langtuddannede amerikanere. Men selvom Danmark og Sverige klarer sig bedre end USA, er der ikke en klar nordisk fordel samlet set, når man ser på de øvrige europæiske lande. Det viser ny forskning fra Syddansk Universitet støttet af ROCKWOOL Fonden.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye