Aka Hansen vinder PlanBørnefondens Pigepris 2023
Filmskaber og aktivist Aka Hansen vinder PlanBørnefondens Pigepris 2023 for at fremme ligestilling mellem kønnene gennem formidling af grønlandsk kultur og historie. Pigeprisen uddeles i samarbejde med Femina og Tuborg Fondet, hvor Aká Hansen modtager 20.000 kr. fra sidstnævnte.

Den dansk-grønlandske filmskaber Aká Hansen vinder Pigeprisen foran overlæge Henriette Svarre Nielsen og Ida Lissner og Nicole Jonasson, der står bag tech-netværket SOFTER. De tre kandidater er udpeget af en jury bestående af 12 debattører, meningsdannere og erhvervsfolk. Siden har offentligheden stemt på kandidaterne på PlanBørnefondens hjemmesiden, hvor Aka Hansen fik flest stemmer.
Gennem sine film og dokumentarer forsøger Aka Hansen at nuancere billedet af Grønland og give et talerør til kvinder og minoriteter. I sin aktivisme tager Aka Hansen derfor afsæt i grønlandsk kultur og viser blandt andet, hvordan kvinder altid har spillet en ledende rolle i hele det grønlandske samfund til inspiration for andre.
Det er nemlig vigtigt, at vi lytter til kvinder og minoriteters stemmer og indsigter, mener Aka Hansen:
”Når vi ikke inkluderer kvinder og minoriteter, der ligger inde med vigtig viden for vores fremtid, så spænder vi ben for os selv,” siger hun.
Aka Hansen er efter uddelingen beæret over, at hendes arbejde bliver anerkendt med Pigeprisen:
”Når vi ikke inkluderer kvinder og minoriteter, der ligger inde med vigtig viden for vores fremtid, så spænder vi ben for os selv,” siger hun.
Pigeprisen blev uddelt på Sigurdsgade i København torsdag. Omkring 300 mennesker var mødt op til arrangementet, hvor Nikkie Niyibigira og Laila Aden Hjortshøj fra P3-programmet SPICE var værter.
Undervejs stod popstjernerne Iris Gold, Ericka Jane, Dopha og BBYBITES for de musikalske indslag, som de havde stillet gratis til rådighed i dagens anledning. Forfatter og journalist Anders Haahr Rasmussen, forperson i Rapolitics Manila Ghafuri og kvinden bag den populære Instagramkonto @kvindekenddinstat, Cathrine Berendt, var med i en paneldebat om, hvordan det står til med ligestillingen i 2023.
Tidligere Pigeprisvinder, Neha Imtiaz Ullah, var også en del af programmet, og fortalte, hvordan Pigeprisen har været med til at sætte skub i hendes arbejde med at få flere piger og kvinder ind i de såkaldte STEM-fag (Videnskab, teknologi, ingeniørskab og matematik).
Med prisen modtager Aka Hansen 20.000 kr. fra Tuborgfondet.
Det er sjette år i træk, at PlanBørnefondens Pigepris blev uddelt. Prisen gives til en person eller organisation, der har gjort en ekstraordinær indsats for at fremme ligestilling.

Kontakter
Signe HolmeHead of Communication
Tlf:+45 60 68 30 12Signe.Holme@planbornefonden.dkFølg pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
NGO i Sudan efter jordskred: Forværrer en i forvejen desperat humanitær krise3.9.2025 15:31:50 CEST | Pressemeddelelse
Et jordskred har ramt landsbyen Tarsin i det centrale Darfur i Sudan, hvor hundredvis er bekræftet døde. ”Situationen er desperat,” siger PlanBørnefondens landechef i Sudan, Mohamed Kamal:
Hungersnød erklæret i Gaza By: En million børn kæmper for at overleve22.8.2025 11:59:59 CEST | Pressemeddelelse
Hungersnød er nu erklæret i Gaza by og vil brede sig til Deir al-Balah og Khan Younis uden øjeblikkelig handling. Det viser seneste rapport fra den FN-støttede Integrated Food Security Phase Classification (IPC) i dag fredag d. 22. august.
Voldsom stigning: 272 millioner børn i verden har ingen første skoledag i år10.8.2025 16:18:01 CEST | Pressemeddelelse
I morgen vender danske børn tilbage i skole. Men antallet af børn og unge, der ikke går i skole på verdensplan, er steget markant og ligger nu på hele 272 millioner. Det viser nye tal fra UNESCO’s globale rapport om uddannelse. Det er en stigning på 21 millioner siden sidste år.
Topmodel Josephine Skriver donerer sin indtjening fra Copenhagen Fashion Week til PlanBørnefonden8.8.2025 14:00:31 CEST | Pressemeddelelse
Den internationale topmodel Josephine Skriver er en af dansk modes helt store stjerner. Under Copenhagen Fashion Week går hun catwalk for at støtte PlanBørnefondens arbejde for verdens mest udsatte piger og kvinder. Og det er der en helt særlig grund til.
Nødhjælpsorganisation: Vi har et kort vindue til at redde så mange liv som muligt29.7.2025 12:03:33 CEST | Pressemeddelelse
Nødhjælpsorganisationer som PlanBørnefonden arbejder lige nu om kap med tiden for at få mad, vand og andre fornødenheder ud til Gazas befolkning, efter at Israel er gået med til at sætte militære operationer på pause i ti timer om dagen og åbne for nødhjælp over grænsen fra Egypten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum