DI - Dansk Industri

IEA præsenterer World Energy Outlook 2023 i DI

16.11.2023 08:00:00 CET | DI - Dansk Industri | Presseinvitation

Del

Det Internationale Energiagentur (IEA) præsenterer World Energy Outlook 2023 den 21. november hos DI Energi i Industriens Hus i København. IEA’s Chief Energy Economist fremlægger rapporten og stiller skarpt på udfordringer i den globale energiforsyning. Pressen er inviteret til at dække hele eventet. 

World Energy Outlook
World Energy Outlook

Hvordan skal verdens ledere og virksomheder tackle presset på den globale energiforsyningssikkerhed i en tid med øget geopolitisk uro? Og hvad skal vi forvente af den kommende COP28 i Dubai? Det vil IEA’s Cheif Energy Economist, Tim Gould, svare på, når han præsenterer World Energy Outlook 2023 i Industriens Hus i København. Rapporten indeholder den nyeste data og analyser indenfor energi og klima, der ligger til grund for samfundsbeslutninger om energi verden over.

I forlængelse af præsentationen vil IEA’s analyse blive udfordret og sat i et dansk perspektiv i to paneldebatter med blandt andre Danfoss, Energinet, CIP, HOFOR og Nature Energy.  

Det Internationale Energiagentur er en mellemstatslig organisation under OECD, der fungerer som energirådgiver for 30 medlemslande, herunder Danmark. Organisationen blev dannet i 1974 for at fremme forsyningssikkerhed af energi i medlemslandene samt udarbejde analyser om sikring af stabil, billig og ren energiforsyning.

Det er muligt for journalister at dække hele eventet og få interviews med oplægsholdere og paneldeltagere efter aftale.

Tid og sted:

Tirsdag den 21. november kl. 16:30-18:00

DI - Industriens Hus

H.C. Andersens Boulevard 18

1553 København V

Program: 

16:00: Ankomst og kaffe

16:30: Velkomst og introduktion til konferencen ved Troels Ranis, vicedirektør, Dansk Industri

16:35: Præsentation af World Energy Outlook 2023 ved Tim Gould, Chief Energy Economist, IEA

17:05: Paneldebatter med Tim Gould:

Hvordan imødekommer vi udfordringer i energiforsyningssikkerheden

  • Charlotte Søndergreen, direktør forsyningsstrategi og vind, HOFOR
  • Søren Dupont Kristensen, COO, Energinet
  • Lars Gert Lose, Associate Partner, Copenhagen Infrastructure Partners
  • Ole Hvelplund, adm. direktør, Nature Energy

Forventninger til COP28

  • Rasmus Abildgaard, Vice President, Danfoss
  • Anne Højer Simonsen, vicedirektør, Dansk Industri
  • Troels Dam Christensen, sekretariatsleder, 92 Gruppen

17:55: Konklusion og afsluttende bemærkninger ved Finn Mortensen, direktør i State of Green

18:00: Reception

Vi har begrænsede pladser, og derfor bedes tilmelding foregå på mail til DI’s presserådgiver Ditte Rieland på dirh@di.dk. Spørgsmål og andre interviewaftaler kan rettes på mail eller tlf. +452246 7822.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse

Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.

Ny nordjysk alliance vil kæmpe for mere ørenlyd på Christiansborg25.8.2026 17:03:19 CEST | Pressemeddelelse

En historisk bred alliance på tværs af det offentlige og private virksomheder i Nordjylland vil kæmpe for at få markant mere ørenlyd på Christiansborg. Samtlige 11 kommuner, Region Nordjylland, Aalborg Universitet og DI Nordjylland står bag den nye alliance, Nordjysk Vækstalliance. Alliancen vil kæmpe for, at en række konkrete nordjyske udfordringer kommer til at fylde mere i den politiske debat herhjemme. Det gælder f.eks. spørgsmål om investeringer i infrastruktur og elnettet.

Nordjysk Erhvervstopmøde 2026 drøfter landsdelens fremtidige vækst20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation

Nordjysk Erhvervstopmøde samler omkring 700 virksomhedsledere, politikere, forskere, uddannelsesledere og andre centrale beslutningstagere fra hele landsdelen. Topmødet er blevet et af Nordjyllands vigtigste mødesteder for dialog om erhvervsudvikling, vækst og fremtidige rammevilkår. På årets topmøde sættes der særligt fokus på, hvordan Nordjylland kan styrke sin konkurrencekraft og skabe grundlag for vækst og arbejdspladser i de kommende år.

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret og danske virksomheder, lyder budskabet fra DI Forsvar og Sikkerhed forud for DALO Industry Days.

Danish.Care opruster den politiske indsats med ansættelse af Head of Public Affairs10.8.2026 15:09:13 CEST | Pressemeddelelse

Danish.Care og Dansk Industri (DI) styrker nu den politiske interessevaretagelse for virksomhederne indenfor hjælpemiddel- og velfærdsteknologi med ansættelsen af Charlotte Enevoldsen som Head of Public Affairs. Ansættelsen sker som led i foreningens nye samarbejde med Dansk Industri (DI) og en ambition om at sætte endnu større politisk fokus på teknologiens rolle i fremtidens sundheds- og ældreområde.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye