Forsøg med fleksibel arbejdstid giver flere pædagogtimer og tilfredse medarbejdere
Forsøg med ekstra arbejdstid inden for fleksible rammer giver 8 ud af 10 pædagoger i et børnehus i Furesø lyst til at gå op i tid.

Furesø Kommune mangler som alle andre kommuner pædagoger. Men et forsøg i Furesøs Sygepleje har netop peget på en løsning, som nu ser ud til at virke i Furesøs dagtilbud. Hvis medarbejdere frivilligt går op i timer inden for fleksible rammer, viser erfaringerne, at arbejdsglæden øges, og der bliver mindre mangel på medarbejdere. Dette kan blive en nøgle i en tid, hvor alle kommuner mangler pædagoger til vores børn i dagtilbud.
Medarbejdere i tre dagtilbud i Furesø Kommune er i gang med forsøget. Ledere og medarbejdere arbejder med barrierer og gevinster i forhold til at gå op i tid, og allerede nu er der positive tilbagemeldinger i Børnehuset Nørreskoven.
8 ud af 10 pædagoger op i tid
I Børnehuset Nørreskoven er alle pædagoger, der i forvejen ikke var på fuldtid, gået op i tid. Det gælder 8 ud af 10 pædagoger. Timerne lægges uden for vagtskemaet og giver fleksibilitet til medarbejderne. De bruges til alt fra forældresamarbejde, trivselsvurderinger, sprogarbejde og andre pædagogiske opgaver. I alt er der genereret 21 flere pædagogstimer i dagtilbuddet.
”Medarbejderne fortæller mig, at de fleksible timer giver dem mulighed for at fordybe sig i den opgave, de sidder med. Det har øget trivslen og givet et bedre arbejdsmiljø. Jeg oplever også, at pædagogerne har mere tid til nærvær i børnehøjde. Hvor pædagogerne tidligere er gået fra for at løse opgaver, kan de nu arbejde hjemme og selv tilrettelægge egen arbejdstid. Det er ikke noget, vi tidligere har været vant til”, siger Sadedin Jepsen, leder af dagtilbuddet Nørreskoven.
”Vi oplever en meget større fleksibilitet, som bidrager til en rigtig god stemning og mere løsningsorienteret mindset. Det at kunne arbejde hjemmefra og fordybe sig i opgaver giver plads til at være mere nærværende på gulvet med børnene og lave endnu flere spændende aktiviteter med dem”, siger medarbejder og arbejdsmiljørepræsentant Sasja Rugholm Samuelsen.
Forsøget i Børnehuset Nørreskoven og i de to andre dagtilbud løber indtil 30. november 2023. Derefter vurderes det, om det skal være et fast tilbud.
3,9 mio. ekstra i løn og pension
Udover øget arbejdsglæde og en højere månedsløn giver ekstra arbejdstid en markant højere løn og pension over et livsforløb. En 25-årig pædagog, der går fra at arbejde 32 timer til 37 timer om ugen frem til 68 år, vil som et eksempel tjene 3,9 mio. kr. mere i løn og pension, end hvis pædagogen holdt sit lavere timetal*. Den øgede arbejdstid bidrager dermed også til øget ligestilling og bedre muligheder, når medarbejderne går på pension.
Fakta om forsøget med fleksible arbejdstid for pædagoger:
- Det er frivilligt.
- Timerne kan udføres hjemmefra eller hvor medarbejderne ønsker det.
- Prøvehandlingen i tre dagtilbud i Furesø løber indtil 30. november 2023.
- Efter prøvehandlingen vurderes det, om det skal være et fast tilbud.
- Forsøget er allerede et fast tilbud for medarbejderne i Nørreskoven.
*Alle tal forudsætter, at pædagogerne bliver på samme timetal, til pædagogerne når pensionsalderen. Her har der regnet med en pensionsalder på 68 år. Eksemplerne er fundet på: https://vpt.dk/hjemmepleje/arbejder-du-paa-deltid-se-hvor-mange-millioner-du-kan-tjene-ved-gaa-paa-fuldtid
Kontakter
Sara Wiberg TorstensenUdviklingskonsulent og projektleder på forsøget
Tlf:72164432swt3@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Indstil kandidater til Furesøs Integrationspris15.10.2025 09:13:06 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en, som gør en særlig indsats for integrationen i Furesø Kommune? Det er nu, du kan indstille kandidater. Fristen er den 26. oktober 2025.
Nye initiativer skal hæve valgdeltagelsen10.10.2025 09:13:36 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd sendte tirsdag den 7. oktober et brev til Furesøs foreninger med en klar opfordring: Tal med medlemmerne om kommunalvalget den 18. november. Det er én af flere indsatser, der skal styrke den demokratiske deltagelse og få flere borgere til stemmeurnerne.
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien8.10.2025 08:45:33 CEST | Pressemeddelelse
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien. Tag familien med på skattejagt i Hareskovby i efterårsferien – og vær med til at gøre livet lidt mere besværligt for indbrudstyve! Skattejagten er lavet i samarbejde med Nordsjællands Politi og byder på både sjov, læring og præmier. De første deltagere får en lille gave, og alle er med i konkurrencen om at vinde en pølsevogn til næste vejfest.
Erfaren centerchef ansættes i Furesø Kommune1.10.2025 10:09:19 CEST | Pressemeddelelse
Tina Wahl bliver ny centerchef for social- og beskæftigelsesområdet i Furesø Kommune fra den 1. november 2025.
Enigt byråd bag budgetaftale for 202618.9.2025 13:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det er et enigt byråd, der har aftalt at justere den eksisterende 2-årige budgetaftale. De nu kendte økonomiske rammer for 2026 gør det muligt at styrke børne- og skoleområdet, ældreplejen, miljø og kultur samt sikre et budget i balance og fortsat gældsafvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum