OK ansætter ny direktør til udvikling og etablering af ladeinfrastruktur
9.11.2023 12:00:00 CET | OK | Pressemeddelelse
René Friis Nielsen skal fremover styre indsatsen med at videreudvikle og udbygge fremtidens lokationer for OK, ikke mindst inden for e-mobilitet. René Friis Nielsen begynder i OK 11. december og får titel af ejendoms- og udviklingsdirektør

Den 45-årige René Friis Nielsen, der kommer fra en stilling som ejendoms- og udviklingsdirektør i Aldi har foruden sin erfaring fra detailbranchen, der tæller ledende stillinger i Aldi, Salling Group og Coop, også været i ejendoms- og byggerivirksomheden NCC.
Fremragende match til OK
Den nye ejendoms- og udviklingsdirektør får en nøglerolle i OK's bestræbelser på at realisere en ambitiøs strategi om at blive et førende og ansvarligt energiselskab, blandt andet med stort fokus på e-mobilitet. Det fortæller Thor Skov Jørgensen, som er CFO i OK og blandt andet har ansvar for etablering og ejendomsudvikling.
”Vi har gjort os umage for at finde en person, der både fagligt og personligt vil være et godt match til OK. Vi har et mål om at være en nøgleaktør på markedet for opladning og el samtidig med, at vi fastholder vores position som nummer et på brændstofmarkedet. Det kræver stærke kompetencer i forhold til at etablere og udvikle lokationer i hele landet, og René Friis Nielsens baggrund indenfor ejendomsudvikling taler for sig selv. Han har en enorm erfaring med at finde gode lokationer samt udvikle og skabe stærke netværk. Så jeg ser meget frem til at påbegynde samarbejdet i december,” siger Thor Jørgensen.
Sympatisk og innovativ virksomhed
Hovedpersonen glæder sig til udfordringen og ser OK som en sympatisk virksomhed og arbejdsplads.
”Den grønne omstilling har aldrig været vigtigere. Så det at kunne udvikle og udbygge OK’s infrastruktur til en ny fremtid, tiltaler mig meget. Og jeg kan godt lide, at OK har store ambitioner i forhold til den grønne omstilling, og at selskabet ikke går på kompromis i forhold til at være innovativ. Og så er OK jo en dansk, andelsejet virksomhed, der giver tilbage til det lokale foreningsliv. Det er sympatisk, synes jeg. Så jeg glæder mig til at blive en del af OK og er stolt over at få en nøglerolle i OK’s vækstambitioner på nye, grønne markeder,” siger René Friis Nielsen.
Kort om René Friis Nielsen
OK’s nye udviklingsdirektør er uddannet cand.scient.pol fra Syddansk Universitet. Privat bor René Friis Nielsen i Køge med sin hustru og to drenge på henholdsvis fem og 10 år.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus BoserupKommunikationschef
Tlf:2213 8601rabo@ok.dk* OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper. * OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik. * OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde. * OK har tre biogasstationer og lægger desuden tankstationer til fire af Everfuels brint-tankanlæg
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Energiselskabet OK åbner hurtig- og lynlader nr. 2.00023.9.2026 06:38:24 CEST | Pressemeddelelse
Den første åbnede i 2020. Nu åbner OK hurtig- og lynladeudtag nr. 2.000. Det er Danmarks største netværk af hurtig- og lynladere til elbiler. Og der er mange flere på vej.
Danmarks største netværk af hurtig- og lynladere til elbiler når milepæl: Onsdag indvies lader nr. 2.00021.9.2026 06:00:00 CEST | Presseinvitation
Pressen er inviteret, når energiselskabet OK, der har landets største netværk af hurtig- og lynladere til elbiler, indvier ladestander nr. 2.000 som det første ladeselskab i Danmark. Det sker i Rødovre, hvor borgmester Britt Jensen klipper snoren, og hvor man bl.a. kan opleve en 113 år gammel elbil.
Lørdag byder på 15 timer i træk med næsten gratis strøm19.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag koster strømmen stort set ingenting fra morgen til aften. Særligt elbilister kan udnytte de lave priser og det vil kun koste omkring 15 kr. at oplade en almindelig elbil. Den lave strømpris svarer til en benzinpris på ca. 1 kr. pr. liter.
Ugen starter med enormt dyr strøm: Elprisen rammer 7 kroner i aften14.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god ide at slukke alt, hvad der slukkes kan mandag aften. Høje gaspriser og manglende vind og sol sender elprisen op over 7 kroner.
Trods rekordhøj elpris: Strøm til elbilen kostede 320 kr. i august11.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom august bød på de dyreste strømpriser i fire år, var det alligevel billigt at oplade elbilen. For en gennemsnitlig elbilist, der kører 20.000 kilometer om året, kostede opladning kun 320 kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum