Nordic Coating: ”Vi joker tit med, at jeg har min egen ringetone på Kenneths telefon”
7.11.2023 08:13:16 CET | VS Automatic | Pressemeddelelse
Hvis slyngerenseren hos Nordic Coating i Horsens går i stå, er det højst sandsynligt fredag. Og hver gang det sker, ringer Christina Lærke, den ene af virksomhedens ejere, til VS Automatic.

Trofast, hurtig og kompetent hjælp er alfa og omega for industrilakereren i Horsens. I tre år har de været fast kunde hos VS Automatic.
”De ved, at hver gang jeg ringer om fredagen, så er det den maskine, den er gal med,” siger hun. Inden længe er industrielektriker Kenneth Sørensen på adressen, og maskinen, som blæser små metalkugler på et emne og dermed fjerner snavs og rust, er tilbage i aktion.
”Kenneth er min wing man, og jeg kan ikke undvære ham. Vi joker tit med, at jeg har min egen ringetone på hans telefon,” siger Christina Lærke. ”Han er uundværlig, for hvis en produktion som den her går ned et eller andet sted, så er det bare uhyre vigtigt, at vi kommer op at køre igen.”
De sidste tre år har VS Automatic været fast industrielektriker for Nordic Coating, der lakerer til industrien. På værkstedet på Saturnvej giver de farve og overfladebehandling til alt fra skruer og beslag over maskindele til vindmøllevinger og skibsbomme. Emnerne spender bredt og er til tider komplicerede, men den professionelle håndtering og høje kvalitet er den samme.
Og den direkte kontakt til VS Automatics industrielektriker betyder meget:
”Det er alfa og omega herfra, at vi har et menneske og ikke en telefonsvarer, vi kan ringe til. Vi kan ringe direkte efter hjælp, og så er han her,” siger Christina Lærke.
Anbefaler VS Automatic uden at blinke
Til spørgsmålet om, hvorvidt Christina Lærke kunne finde på at anbefale VS Automatic til andre virksomheder, kommer svaret prompte:
”Det har jeg allerede gjort. Hvis nogen mangler en elektriker, så anbefaler vi VS Automatic uden at blinke,” siger Christina Lærke.
”Jeg synes, de løser opgaven, som de skal. Jeg kan også godt lide, at der er en humor og en jargon, som gør at man kan tage lidt pis på hinanden. Og når vi mødes med VS Automatic i andre sammenhænge, så er der altid et smil på læben, og man kan gå hen og sige hej. Det synes jeg, er fedt.”
Vil du også have det direkte nummer til en dygtig industrielektriker?
Tid er penge i industrien, hvor produktionsstop og strømafbrydelser kan koste dyrt. Hvis uheldet er ude, kan den rette industrielektriker gøre en stor forskel.
Med en industrielektriker fra VS Automatik får du en pålidelig, erfaren og dygtig elektriker indenfor rækkevidde, som stræber efter at løse problemet så hurtigt som muligt.
Læs mere og få det direkte nummer til en dygtig industrielektriker her: Industrielektriker fra VS Automatic.
Nøgleord
Links
Om VS Automatic
Hos VS Automatic går vi langt for vores kunder og holder hvad vi lover. Vi vægter de tætte og langvarige relationer til både privat- og erhvervskunder højt.
Vi spænder meget bredt og er stærke på alt fra klassiske el installationer til store komplekse installationer som f.eks. industriautomatik.
Følg pressemeddelelser fra VS Automatic
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra VS Automatic
VS Automatic overgår lærlingemål med 1.280%25.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elinstallatøren VS Automatic i Horsens er blandt flere tusinde danske virksomheder, som er omfattet af den lovpligtige Læreplads AUB-ordning, som fastsætter krav til antal lærlinge og elever i virksomhederne. Opgørelserne er netop sendt afsted, og VS Automatic har opfyldt deres lærlingemål med mere end 1.280%.
El-branchen er i trygge hænder: Elektrikerlærlinge arbejder med fejlfinding i praksis11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hverdagen som elektrikerlærling hos VS Automatic kan byde på alt lige fra udskiftning af stikkontakter, opsætning af varmepumper, arbejde på eltavler og rigtig meget andet. Ligegyldigt opgaven, er fejlfinding altid en vigtig del af arbejdet – for hvad skal man gøre, hvis der ikke er strøm i stikkontakten, ikke er lys i lamperne, eller hvis fejlstrømsrelæet bliver ved med at slå fra?
VS Automatic er blevet en autoriseret elinstallatør rigere21.5.2026 10:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Frederik Lykke Sørensen, elektrikersvend hos VS Automatic i Horsens, kan nu stolt kalde sig autoriseret elinstallatør, da han netop har gennemført knap 2 års installatøruddannelse på Erhvervsakademi Dania i Randers – med et eksemplarisk resultat.
VS Automatic investerer og sender 17 ansatte på Arbejdsmiljø Grunduddannelsen7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
17 ansatte hos VS Automatic er i gang med Arbejdsmiljø Grunduddannelsen – et 3-dages kursus, der klæder medarbejdere og ledere på til at arbejde organiseret og struktureret med virksomhedens arbejdsmiljø. Nøgleordene er sikkerhed og sundhed i hverdagen.
Elektrikerlærlinge modtager TEKNIQs hædersmedalje30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos VS Automatic har tre medarbejdere for nyligt skiftet navn. De er nemlig gået fra at hedde ”lærling” til at hedde ”svend”. To af elinstallatørens elektrikerlærlinge har endda modtaget TEKNIQ Arbejdsgivernes hædersmedalje for deres fremragende indsats i løbet af deres læretid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum