Skattereform styrker lønmodtagernes købekraft
Regeringens skattereform styrker lønmodtagernes købekraft. Det falder på et tørt sted efter en periode med høj inflation.
”Regeringens skattereform er en god håndsrækning til de danske lønmodtagere. Vi er meget tilfredse med, at suverænt størstedelen af skattelettelserne går til at hæve beskæftigelsesfradraget. Det betyder, at de danske lønmodtagere kan beholde flere af deres egne penge. Det her er noget, vores medlemmer kommer til at mærke,” siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
Som en direkte konsekvens af regeringens skattereform øges den disponible indkomst for Dansk Metals medlemmer med ca. 0,8 procent.
Dansk Metal roser balancen i regeringens udspil. Langt størstedelen af skattelettelserne er målrettet beskæftigelsesfradraget. Samtidig er der stadigvæk plads til, at regeringen kan investere massivt i velfærd.
”Der er en fornuftig balance i regeringens udspil. Der er nu mere end tre millioner danskere, der går på arbejde – og de får alle sammen glæde af det her. Samtidig er der plads til at investere massivt i velfærd, uddannelse, klima og forsvar,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Vurdering er en stor sejr for Danmark14.1.2025 13:19:10 CET | Pressemeddelelse
Det er virkelig gode nyheder, at generaladvokaten deler Dansk Metals opfattelse af, at mindstelønsdirektivet annulleres.
Vurdering er en stor sejr for Danmark14.1.2025 13:06:01 CET | Pressemeddelelse
Det er virkelig gode nyheder, at generaladvokaten deler Dansk Metals opfattelse af, at mindstelønsdirektivet annulleres.
Danmark tilbage i robotternes top-102.1.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er nu næsten 10.000 robotter på produktionsgulvene i de danske virksomheder, og det betyder, at Danmark nu er nummer syv i verden, når det kommer til antallet af industrirobotter pr. medarbejder. Det viser tal fra IFR.
400.000 tons CO2 i undergrunden er gode nyheder for klimaet10.12.2024 13:25:00 CET | Pressemeddelelse
Om et år vil der begynde at blive lagret CO2 i Nordsøens undergrund. Det giver gode danske arbejdspladser og vækker glæde i Dansk Metal.
Dansk Metal glæder sig over ny handelsaftale med lande i Sydamerika6.12.2024 15:03:39 CET | Pressemeddelelse
Det er gode nyheder, at en handelsaftale med Mercosur-landende i Sydamerika nu er et skridt tættere på at blive til virkelighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum