Fordrag på Krigsmuseet om Harald Blåtand: Fra udkantsland til stormagt
900-tallet var en tid med store forandringer for det danske samfund. På sin runesten i Jelling fortæller vikingekongen Harald Blåtand, at han var den ansvarlige for denne udvikling. Det er temaet for næste Fad & Foredrag på Krigsmuseet.

Harald Blåtand indførte kristendommen, samlede landet, bekrigede tyskerne, befæstede hele kongeriget med ringborge og forsvarsværker omkring de vigtigste handelsbyer. Han spillede den katolske kirke ud mod sig selv og forvandlede vikingerne fra pirater til soldater.
Hans forandringer banede vejen for at hans søn, Sven Tveskæg, kunne indtage nye landområder i både Skandinavien og England.
Og så var Harald Blåtand en mester i propaganda og pral!
Men hvorfor gjorde han det, og hvad blev konsekvenserne for Danmark, der gik fra at være et ubetydeligt udkantsland til at blive en stormagt?
Det er nogle af de spørgsmål museumsinspektør Adam Bak fra Kongernes Jelling vil prøve at give et svar på til dette Fad og Foredrag, der dykker ned i den berømte vikingekonge og hans betydning for Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Julie LorenzenKommunikationsansvarligNationalmuseet, Krigsmuseet
Tlf:41206042Julie.Lorenzen@natmus.dkLinks
Om Krigsmuseet
På Krigsmuseet kommer du tæt på Danmarks krige og krigshistorie.I vores udstillinger kan du rejse med en ung dansk soldat til det krigshærgede Afghanistan, gå på opdagelse blandt modellerne af historiske krigsskibe fra den danske flåde, udforske historierne om 21 danske krige de seneste 500 år og se nærmere på vores skatkammer, der rummer enestående krigsklenodier fra hele verden.
Følg pressemeddelelser fra Krigsmuseet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krigsmuseet
Kæmp som en viking på Krigsmuseet i vinterferien5.2.2025 13:28:47 CET | Pressemeddelelse
I vinterferien indtager vikingerne Krigsmuseet. Her kan gæsterne se dem kæmpe og teste sig selv med militære, fysiske øvelser i børneaktiviteten Fit for Fight.
Krigsmuseet udbyder nye, krigshistoriske foredrag i foråret6.1.2025 16:19:59 CET | Pressemeddelelse
Forårets program for foredragsrækken Fad & Foredrag på Krigsmuseet er nu klar – det byder på alt fra russisk hybridkrig til danskere, der kæmpede på den forkerte side under 2. Verdenskrig.
I dag åbner ny spotudstilling om droner på Krigsmuseet19.11.2024 14:39:58 CET | Pressemeddelelse
Udstillingen ’Gamechanger? Droner i krig’ sætter spot på, hvordan droner bruges i krige i dag – og hvordan de vil påvirke fremtidens slagmark. Har droner allerede fundamentalt ændret måden, vi går i krig på? Den nye udstilling åbner 19. november på Krigsmuseet.
Ny spotudstilling: Har droner ændret måden, vi fører krig på?28.10.2024 14:43:40 CET | Pressemeddelelse
Hvad betyder droner for nutidens krige? Og hvordan vil dronerne påvirke fremtidens slagmark? Det og meget mere giver Krigsmuseets nye spotudstilling ’Gamechanger? Droner i krig’ svar på. Udstillingen åbner 19. november.
Efterårsferie på Krigsmuseet: Bliv rekrut for en dag25.9.2024 13:41:20 CEST | Pressemeddelelse
I efterårsferien bliver Krigsmuseet forvandlet til træningsbane for nye rekrutter – her er aktiviteter for hele familien, der har lyst til en aktiv oplevelse sammen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum