Vild start på weekenden: Vestsjællænder napper godkendt trøstepræmie i Eurojackpot
Førstepræmien blev ikke vundet ved fredagens Eurojackpot trækning, men en heldig vestsjællænder løber med andenpræmien og kan varme sig på hele 5.534.881 kroner i de kolde vintermåneder.

En heldig vinder fra Slagelse Kommune må have gnedet sig selv i øjnene, da vedkommende tjekkede sin kupon efter fredagens trækning i Eurojackpot. Der var nemlig en andenpræmie på 5.534.881 kroner og yderligere 72 kroner fra en 12. præmie på kuponen, som er købt via mobilen. Den samlede gevinst lyder altså på 5.534.953 kroner – en ganske godkendt trøstepræmie.
Det er altså ikke kun det forestående skift til vintertid, der kommer til at give den heldige vinder følelsen af flere lyse timer – mon ikke de 5.534.953 kroner også hjælper på det?
”Der skal lyde et kæmpestort stort tillykke til den heldige vinder. Det er skønt hver eneste gang, en dansker vinder i vores lotterier. Vores specialuddannede rådgivere sidder klar til at tage hånd om de danskere, der vinder en større præmie, så vi er sikre på, at overgangen til et liv som millionær går så let og gnidningsfrit som muligt,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Da der ikke var nogen vinder af førstepræmiepuljen, stiger puljen til tirsdagens Eurojackpot trækning til 215 millioner kroner.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderen, men vi ønsker vedkommende et kæmpestort tillykke.
Vindertal Eurojackpot, fredag uge 43:
6, 13, 15, 20, 40
Stjernetal Eurojackpot, fredag uge 43:
2, 8
Om Eurojackpot
Eurojackpot er det store, europæiske lotteri, hvor deltagere fra 17 lande udover Danmark siden 2012 har kunnet drømme om at vinde de allerstørste præmier. Der er trækninger hver tirsdag og fredag, og puljen varierer fra minimum 63 millioner kroner til maksimum 750 millioner kroner. Den højeste, danske gevinst blev vundet i sommeren 2022, hvor en Eurojackpot-kupon købt i Meny i Blåvand således gjorde en heldig dansker 750 millioner kroner rigere.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Gustav i frit fald på dansegulvet: Danske Spil forudser exit Salinas31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils forhåndsfavorit spås at skulle forlade konkurrencen fredag aften – men overraskelsen lurer i omdansen.
Vandt millioner i Eurojackpot: ”Lægen troede, den var helt gal med mig!”30.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Esbjerg fik million-opkald fra Danske Spil kort før lægeaftale. Det fik pulsen helt i vejret, så lægen var bekymret for kvindens helbred.
Bedstemor lovede hele familien luksusferie, hvis hun vandt i Lotto… gæt hvad der så skete29.10.2025 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Bordet fanger, når man lover noget – men det er helt ok med sydjysk bedstemor, som vil bruge milliongevinst i Lotto til at genopleve en række dejlige ferieminder med familien.
Trak vanvittig gevinst i kiosken: Danske Spil uddeler 12 millioner27.10.2025 10:00:17 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil, Lotto og Keno gjorde tre danskere til millionærer i weekenden – se her, hvor pengene landede.
Vinder million i Lotto og fejrer med en rejse… nordpå25.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ægtepar fra Vestegnen fejrede milliongevinst i Lotto med en rejse nordpå for at opleve nordlys – da de kom hjem igen havde alle vennerne set nordlys over Damhussøen…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum