F&L efter ny vurdering: Vi må omlægge landbruget nu
27.10.2023 19:25:11 CEST | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse
Et internationalt ekspertpanel har kigget den danske kvælstofindsats efter i sømmene. En af hovedkonklusionerne lyder, at der ikke mangler viden på området, men politisk handling. Fødebrug & Landvarer mener derfor, at der er brug for en ambitiøs politisk indsats nu, og opfordrer miljøminister Magnus Heinecke til at starte med en akutpakke for havet nu.

Med landbrugsaftalen i 2021 blev det besluttet, at der skulle laves en ”second opinion” af de danske modeller og beregninger, som der bliver brugt til at vurdere hvor meget vi skal reducere de danske kvælstofudledninger. Det internationale ekspertpanel er nu kommet med deres vurdering: De danske modeller er eksemplariske. Samtidig peger de også på, at de danske kvælstofudledningerne ikke er faldet i over et årti.
Fødebrug & Landvarer er frustrerede over den manglende politiske handling, for vi har kendt til landbrugets forurening af vores vandmiljø i mange år.
- I år ser vi resultatet af årtiers svigt fra både politisk hold og os i landbrugslobbyen. Den massive iltsvind og døde havbund vi ser, kunne være undgået, hvis vi havde omstillet landbruget i tide. Det havde også gjort den omstilling vi står over for nu, meget nemmere for landbruget, siger Christian Fromberg, der er en af direktørerne i Fødebrug & Landvarer.
Ekspertgruppen slår i deres rapport fast, at spildevandsudledninger ikke spiller nogen nævneværdig rolle for den dårlige vandkvalitet. Det efterlader landbruget, som den altoverskyggende årsag til, at den dårlige vandkvalitet og massive iltsvind. Og derfor opfordrer Fødebrug & Landvarer til en omgående og massiv politisk indsats.
- Der er ikke en fremtid for et landbrug, med en uholdbart stor industriel kødproduktion. Det kommer med en alt for stor kvælstofforurening, som gør at vores åer og fjorde ikke kan trække været. Det er kort sagt nu at vi i fællesskab skal handle, hvis landbruget skal have en fremtid. Vi må trække i arbejdstøjet, og skabe et levedygtigt landbrug, der dyrker mad til mennesker i stedet for foder til dyr, siger Christian Fromberg.
Fødebrug & Landvarer mener at en grøn omstilling af landbruget, der bliver gjort rigtigt, samtidig vil kunne skabe bedre forhold for landmænd og udvikle vores lokalsamfund.
- Hvis Danmark skal være et landbrugsland i fremtiden har vi brug for handling nu. Og det kan sagtens lade sig gøre, at sikre en bedre fremtid for både landmænd, natur og lokalsamfund – det har vi faktisk fremlagt en plan for. Derfor opfordrer vi miljøminister Magnus Heunicke til at beslutte en akutplan for vores have allerede i år, siger Christian Fromberg.
Fødebrug & Landvarer roser udspillet til en akutplan for havet, som de rød-grønne partier lancerede fredag.
Nøgleord
Kontakter
Christian Fromberg
Tlf:29294875fromberg5@outlook.dkBilleder
Vi repræsenterer fremtidens landbrug og fødevareerhverv.
Vi arbejder for et grønt og levedygtigt landbrug. Som brødføder flere mennesker på mindre plads. Som igen skaber liv på landet. Og som gør det overkommeligt for landbrugere at få økonomien til at hænge sammen.
Fødebrug & Landvarer ligner Landbrug & Fødevarer på mange punkter. Men modsat Landbrug & Fødevarer, har vi i Fødebrug & Landvarer bare indset, at det er nu, at der skal handles, hvis Danmark skal være et landbrugsland i fremtiden. Og modsat L&F har vi en klar vision for fremtidens landbrug.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Lige nu: Aktivister blokerer Mærsks hovedkvarter i København13.5.2026 07:43:16 CEST | Pressemeddelelse
I protest mod Mærsks fragt af våben til Israel blokerer hundrede aktivister lige nu Mærsks hovedkvarter i København. De beskylder det danske shippingfirma for ulovlig transport af våbendele og for at mørklægge deres destruktive rolle i globale forsyningskæder
No future uden Fridays For Future14.4.2026 10:03:53 CEST | Pressemeddelelse
Danske skoleelever vil igen strejke for klimaet, efter at Fridays For Future officielt genopstår i dag kl. 16 med deres første møde på Store Kongensgade 40C. I en verden i opbrud og kaos træder fremtidens generation til og viser os vejen til en grønnere og fredligere fremtid.
Lige nu: aktivister trænger ind i ATP14.4.2026 08:20:38 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu blokerer en større gruppe aktivister fra forskellige Palæstina-solidaritetsbevægelser for indgangen til ATP’s hovedsæde i Hillerød. Aktivisterne kræver at ATP afinvesterer fra Terma, som de beskylder for at være medskyldige i folkemordet i Gaza.
Beskatning af privatfly kan betale Danmarks klimagæld – nu tager civilsamfundet sagen i egen hånd13.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer en gruppe klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse et nyt borgerforslag, der skal få Danmark til at indføre en national klimaafgift på privatfly og øremærke pengene til klima.
"Guerrilla" lysprojektioner i Aarhus i weekenden23.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Guerrilla-projektioner med grønne budskaber kunne spottes forskellige steder i Aarhus i løbet af weekenden. Projektionerne er lavet af Den Grønne Ungdomsbevægelse og baseret på deres fem krav til folketingskandidaterne. “Det er en måde at tage noget magt over gadebilledet. Vi har ikke lige så mange penge som f. eks erhvervslivet under valgkampen, men derfor er vores budskab jo stadig vigtige”, siger Sara Arvidsson Corneliussen fra bevægelsen. Mandag aften kl 20, dagen før folketingsvalget, vil den sidste projektorvisning ske på demokratihuset Sager Der Samler, hvor alle er velkomne til at se på. Aktivisterne håber at projektionerne kan være med til at vække noget i dem, der ser dem: “Vi vil med projektionerne gerne sætte fokus på de fem krav vi har til politikerne, som alle handler om grøn velfærd og en retfærdig grøn omstilling. Motiverne viser problemerne, der er i dag, men vi forsøger også at vise håbet og alternativerne frem. Grundlæggende er vores krav jo mere håb for fremtiden. V
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



