Sdr. Felding Varmeværk vinder Fjernvarmeprisen 2023
26.10.2023 21:50:56 CEST | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse
Selvom man er et mindre, kan man godt skabe store resultater. Det viser Sdr. Felding Varmeværk, vinderen af Fjernvarmeprisen 2023.

Vinder af Fjernvarmeprisen 2023 bliver Sdr. Felding Varmeværk, der er et mindre selskab med store visioner. Torsdag aften ved Dansk Fjernvarmes landsmøde blev det afsløret, at selskabet vandt afstemningen om årets fjernvarmepris.
Prisen glæder bestyrelsesformand Niels Jørgen Lohff Nielsen, der har siddet i bestyrelsen siden 1983.
- Det er en stor ære for mig og for os at stå her. Tusind tak. Det kunne ikke gøres uden vores engagerede driftsleder, sagde formanden fra scenen.
Driftsleder Tonny Dam Jensen sendte rosen tilbage:
- Det havde ikke kunnet lade sig gøre uden omstillingsparate medarbejdere og en rigtig god bestyrelse.
Sdr. Felding Varmeværk var nomineret til Fjernvarmeprisen 2023 for at udnytte deres varmepumpe og elkedel, når elpriserne er lave. Samtidig med at de bruger deres akkumuleringstank til at høste nedreguleringstimer. Alt sammen til gavn for de godt 740 forbrugere.
Projektets setup har en karakter, der inspirerer mange andre i sektoren, fordi det rummer nogle af de centrale aspekter i den sektorintegration der aktuelt er fokus på.
Vinderen af Fjernvarmeprisen 2023 får rosende ord med på vejen fra Dansk Fjernvarmes formand, Jesper Frost Rasmussen:
- Det er så fortjent, at Sdr. Felding Varmeværk vinder Fjernvarmeprisen. De viser, at også mindre fjernvarmeselskaber kan sætte dagsorden og skabe resultater, når det handler om at finde grønne veje fremad for fjernvarmen, siger Jesper Frost Rasmussen.
Vinderen af Fjernvarmeprisen modtager udover æren også en check på 50.000 kroner. Prisen er delvist sponsoreret af Grundfos, der ser det som en mulighed for at give noget tilbage til den sektor, der er kommet med mange gode ideer til selskabet gennem årene.
Udover Sdr. Felding Varmeværk var også Høje Taastrup Fjernvarme og DIN Forsyning nominerede til prisen.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresserådgiver
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkDansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets 354 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 76 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Ærgerlig afslutning: Kun en aktør modtager tilskud til CCS5.5.2026 10:15:12 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har offentliggjort resultatet af CCS-puljen, hvor der kun er indgået kontrakt med en enkelt byder på årlig fangst og lagring af 1,25 mio. ton CO2. Et skuffende resultat, som bør evalueres grundigt, mener Dansk Fjernvarme, hvor ønske og ambitioner for CCS i branchen er langt større end udfaldet af puljen.
Dansk Fjernvarme: Ja, vi skal omstille væk fra gas og olie i EU – med fjernvarme og varmepumper22.4.2026 12:41:28 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har netop offentliggjort et udspil, der skal styre EU gennem endnu en energikrise med høje priser på olie og gas, forårsaget af krigen i Iran. I Danmark er svaret simpelt: Vi skal fortsætte med at omstille gas- og oliefyr til fjernvarme og varmepumper.
Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering10.4.2026 06:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Fjernvarmesektoren satser stort på elektrificering de kommende år. Det viser en ny undersøgelse blandt de danske fjernvarmeselskaber. Men forsinkelserne i elnettet står i vejen, hvis vi skal sikre den grønne omstilling i varmeforsyningen, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Sårbart gasmarked: Det er blevet 5000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr20.3.2026 15:19:10 CET | Pressemeddelelse
De høje gaspriser sætter sig nu endnu mere direkte i gasforbrugernes varmeudgifter. Et markedsnotat viser, at det kan betyde minimum en merpris på 5000 kroner for gasforbrugere. Det bør kræve politisk handling.
Folketingsvalg: Sæt forsyningssikkerhed og stabilitet på valgkortet2.3.2026 14:52:48 CET | Pressemeddelelse
Fortsat høje og ustabile gaspriser, krig på det europæiske kontinent og med blot knap 4 år til 2030, hvor vores el- og varmeforsyning skal være helt grøn. Der er rigelig med udfordringer som vores energi- og forsyningssektor skal håndtere. Det kommende Folketing skal sikre stabilitet og sikkerhed, så alle danskere kan få en grøn forsyning og ikke skal frygte strømsvigt og kolde stuer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum