Blandt flere hundrede kunder slog Lidl dørene op til sin nye flagskibsbutik ved Godsbanen i Aarhus
Torsdag morgen åbnede Lidls 1200 kvadratmeter store, nye flagskibsbutik ved Godsbanen i Aarhus. Butikken er Lidls butik nr. 145 i Danmark, men butikken skiller sig ud på flere områder. Lidls udviklings- og ejendomsdirektør var med, da butikken åbnede og for ham markerer butikken en betydelig milepæl.

Torsdag morgen slog dagligvarekæden Lidl dørene op til sin splinternye flagskibsbutik på Anna Klindt Sørensens Gade 1 i Aarhus. Butikken har været undervejs siden september forrige år i forbindelse med etableringen Lidls nye hovedkontor, hvor snart flere end 300 medarbejdere flytter ind. Med den nye flagskibsbutik markerer Lidl et stort skridt i deres danske ekspansionsrejse.
”Det er en betydelig milepæl, at vi nu står her med både en færdigbygget flagskibsbutik og et nyt hovedkontor under samme tag. Bygningen er tegnet med respekt for og et arkitektonisk nik til området her ved Godsbanen, og jeg vil gerne sige en stor tak til arkitekterne fra Link Arkitektur A/S, som har tegnet bygningen og totalentreprenør Per Aarsleff A/S for en god proces og et godt samarbejde undervejs,” siger Mads T. Nielsen, udviklings- og ejendomsdirektør i Lidl.
Med den meget centrale beliggenhed i Aarhus har et af de store fokuspunkter i forbindelse med byggeriet af butikken været muligheder for varelevering – og det på en måde, så det ikke vil genere de mange naboer til butikken. Det er lykkes.
“Vi har fået bygget en helt særlig vareleveringsgård til butikken, hvor lastbiler kan køre ind, og man kan lukke porten, så vareleveringen kan ske døgnet rundt, uden at det er til gene de mange mennesker, som bor i området. Det er vi meget tilfredse med,” siger Mads T. Nielsen.
1500 nysgerrige aarhusianere kiggede forbi til naboaften
Forud for åbningen havde Lidl inviteret områdets beboere til naboaften onsdag aften, hvor 1500 mennesker kiggede forbi i løbet af aftenen for at få et smugkig i den nye butik, hilse på personalet og opleve den annoncerede musikalske overraskelse, nemlig Malte Ebert.
Butikschef Janni Lund Vilhelmsen og hendes team stod atter klar torsdag morgen – denne gang med kaffe og bagværk fra Lidls prisvindende bake-off afdeling til de morgenfriske, som var kommet for at gøre de første indkøb i den nye butik og slå til på de gode åbningstilbud.
”Det er helt fantastisk at se det store fremmøde til både vores naboaften og i morges, hvor vi scannede de første allerførste varer. Det er en ganske særlig dag for os, så det er skønt at mærke opbakningen fra kunderne. Der har været høj stemning hele morgenen,” fortæller, Janni Lund Vilhelmsen, som er butikschef i den nye flagskibsbutik, der samtidig også er Lidls sjette tobaksfrie butik.
Med flagskibsbutikken er det blandt andet planen, at Lidl vil afprøve nye koncepter og initiativer af, før de eventuelt implementeres til øvrige butikker. Butikken vil prioritere lokale produkter og begivenheder, og så vil kunderne opleve at kunne købe måltidsbokse, kværne frisk kaffe og et udvidet område med veganske produkter.
Gå på opdagelse i den nye Lidl-butik på Anna Klindt Sørensens Gade 1 i Aarhus K hver dag fra kl. 7-22.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder





Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl bakker op om regeringens udmelding om salgsbegrænsning af tobak – har allerede 24 tobaks- og nikotinfrie butikker7.5.2025 10:42:41 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj offentliggjorde regeringen deres plan for at begrænse antallet af steder, der forhandler tobak og nikotin. I dagligvarekæden Lidl Danmark annoncerede man allerede i 2023 en plan for endelig udfasning af alle tobaks- og niktonprodukter, og derfor bakker man op om regeringens tiltag og kalder det et vigtigt skridt mod en sundere fremtid.
Lavbundsjorde i fokus i nyt samarbejde mellem Arla og Lidl5.5.2025 10:11:13 CEST | Pressemeddelelse
Arla Foods og Lidl Danmark gør et af hovedpunkterne i Den Grønne Trepart til virkelighed i et nyt samarbejde, der skal hjælpe Arla-landmænd med at udtage kulstofrige lavbundsjorde. Projektet skal belyse, hvordan udtagning af lavbundsjorde kan reducere CO2-udledningen og på sigt gavne natur og biodiversitet.
Efter historisk antal butiksåbninger: Lidl har plantet rekordmange træer i samarbejde med Plant et Træ2.5.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 18 butiksåbninger satte Lidl Danmark rekord i 2024. Det har de nu markeret med sin hidtil største træplantning: 22.000 træer i samarbejde med Plant et Træ. Sidste del af skoven blev plantet d. 1. maj og er fredskov på kommunal jord.
Lidl i ambitiøs digital satsning: Ny scan-selv-løsning giver større kundetilfredshed og mindre svind23.4.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark er i gang med en landsdækkende udrulning af en ny og moderne scan-selv-løsning, der kombinerer effektiv teknologi med nærværende kundeservice, og resultaterne er allerede at se. Det er blevet nemmere og hurtigere for kunderne at handle, samtidig med at svindstatistikken er forbedret, fortæller salgs-, udviklings-og ejendomsdirektør, Mads T. Nielsen.
Lidls nye private label-mærke er landet i butikkerne: Madværket samler flere hundrede hverdagsprodukter fra danske leverandører under ét nyt fælles brand31.3.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Lidls kunder er på indkøb efter danske hverdagsprodukter til gode priser, skal de kigge efter det røde Madværket-logo. Et nyt dansk private label-brand, der samler et bredt udvalg af danskproducerede fødevarer, er nemlig landet i kædens butikker. Lidl vil gøre det nemmere for forbrugerne at vælge og støtte danske lokale producenter, hvilket både bidrager til en bedre forsyningssikkerhed og arbejdspladser i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum