Varmepumpesalget skåret midt over
På et enkelt år er salget af vandbårne varmepumper halveret, viser Energistyrelsens nyeste statistik. Det er katastrofalt for udfasningen af gas- og oliefyr, der dermed trækker i langdrag, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Der er ikke megen optimisme at spore i statistikken over solgte varmepumper. Det er gået stejlt ned ad bakke det seneste år, viser de seneste tal fra Energistyrelsen.
I 3. kvartal i år blev der solgt 4.790 vandbårne varmepumper, hvilket svarer til et fald på hele 51 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.
- Det er en katastrofal udvikling for den grønne omstilling af samfundet, som bliver voldsomt forsinket i en tid, hvor vi har brug for det stik modsatte – nemlig at speede antallet af konverteringer væk fra gas op, siger Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ Arbejdsgiverne, som organiserer store dele af virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Forsinkelse trækker lange spor
Salget af luft/vand-varmepumper og jordvarmepumper, der typisk bruges til opvarmning af helårsboliger, har været støt faldende hele året efter flere år med rekordhøje salgstal. Det toppede sidste år i kølvandet på energikrisen, men siden ramte salget ind i en cocktail af manglende afklaring om kommende fjernvarmeområder og faldende gaspriser. Derudover trak åbningen af Varmepumpepuljen i langdrag, så boligejerne først kunne søge om tilskud til deres nye varmepumpe i september.
- Derfor står vi i en situation, hvor cirka 200.000 gasfyr i de kommende år skal konverteres til varmepumper i områder uden fjernvarme. Men med den nuværende hastighed, kan der gå op til 15-20 år, før der kan slukkes for det sidste gasfyr, siger Troels Hartung.
For at få gang i konverteringerne igen, skal der først og fremmest skabes sikkerhed om, hvor der kommer fjernvarme.
- Dernæst er der behov for, at kommunerne over en bred kam bliver bedre til at hjælpe borgere uden adgang til fjernvarme videre. Der har været meget stort fokus på at få promoveret fjernvarmen, og det har hjulpet beboerne i byerne, men mange steder har der stort set ikke været nogen indsats i forhold til at hjælpe boligejerne i landdistrikterne over på et alternativ til naturgassen, siger Troels Hartung.
TEKNIQ Arbejdsgiverne vurderer, at det samlede salg af vandbårne varmepumper i år ender i omegnen af 27.000 styk. Sidste år blev der solgt 40.000 vandbårne varmepumper, ifølge Energistyrelsens statistik.
3. kvt. |
2022 |
2023 |
Vækst |
|
3. kvt. |
Luft-Luft |
10.846 |
4.265 |
-61% |
3. kvt. |
Luft-Vand |
8.651 |
3.955 |
-54% |
3. kvt. |
Væske-Vand (jordvarme) |
1.069 |
835 |
-22% |
3. kvt. |
Luft-Vand + væske vand |
9.720 |
4.790 |
-51% |
Kilde: Energistyrelsen/TEKNIQ Arbejdsgiverne
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder

Om TEKNIQ Arbejdsgiverne
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer en stor del af virksomhederne i det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere og har en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Lav efterspørgsel i metalindustrien24.4.2025 09:35:11 CEST | Pressemeddelelse
Særligt metalindustrien er ramt af en tendens med færre ordrer og mindre mangel på medarbejdere, viser tal fra Danmarks Statistik. Det er en træls udvikling for både virksomheder og samfund, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Grønt gearskifte i erhvervslivet: Flere vælger elvarebiler16.4.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af elvarebiler i Danmark er steget markant det seneste år – erhvervsorganisationen TEKNIQ roser det grønne valg, men advarer mod stopklodser.
TEKNIQ: Nødvendigt opgør med jobcenterregimet9.4.2025 12:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Den nye aftale på beskæftigelsesområdet er et vigtigt skridt mod et system, der sætter mennesker før proces. Ifølge erhvervsorganisationen TEKNIQ er tiden inde til at rydde op og give både borgere og virksomheder en mere enkel og meningsfuld indsats.
TEKNIQ: Trumps told kan bremse fremdriften2.4.2025 22:37:53 CEST | Pressemeddelelse
Trumps gengældelsestold kan få store konsekvenser for erhvervslivet og bremse den grønne og digitale omstilling af samfundet, frygter erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Nye søgetal bekræfter stor udfordring1.4.2025 10:08:29 CEST | Pressemeddelelse
Kun 20 procent har igen i år valgt en erhvervsuddannelse efter grundskolen. Det tal har ikke rykket sig i årevis, og det er en advarselslampe, der kalder på reel handling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum