Direktør for 3’s erhvervsdivision forfremmes til Chief Commercial Officer
Marie-Louise Back, forfremmes til Chief Commercial Officer med ansvar for 3’s samlede salgs-, forretningsudvikling- og markedsføringsaktiviteter. Det betyder, at 3’s kommercielle aktiviteter nu samles ét sted i organisationen.

Marie-Louise Back forfremmes til CCO, Chief Commercial Officer, for alle 3’s kommercielle aktiviteter. Det betyder, at hhv. 3’s privat- og erhvervsdivision samles i én kommerciel division. Det fortæller CEO for 3 i Danmark, Sverige og Østrig, Morten Christiansen.
“For at få mere fokus, prioritere vores ressourcer bedre og opnå bedre synergier mellem husets forskellige kommercielle afdelinger, samler vi nu de to divisioner i én kommerciel afdeling,” siger Morten Christiansen og fortsætter:
“Marie-Louise Back tiltrådte som direktør for erhvervsdivisionen i marts, og hun har på kort tid formået at skabe flotte resultater. Derfor er jeg sikker på, at hun er den helt rigtige til at lede 3’s samlede kommercielle aktiviteter og gøre os endnu mere attraktive for eksisterende og nye kunder – uanset om de er privat- eller erhvervskunder.”
Selv ser Marie-Louise Back frem til at få ansvaret for 3’s samlede kommercielle aktiviteter.
“Jeg er beæret over den tillid, som Morten Christiansen og 3 har udvist mig. I 3 har vi en kultur, hvor vi altid arbejder for vores kunders bedste. Derfor glæder jeg mig meget til at lede vores samlede kommercielle indsatser på tværs af huset og løfte vores kundeoplevelse op på et nyt niveau, hvor kunderne bliver mødt af de bedste og mest innovative produkter og løsninger i det danske telemarked,” siger Marie-Louise Back.
Da ansvaret for 3’s kommercielle aktiviteter nu samles i én funktion, betyder det samtidig at stillingen som direktør for privatkunder nedlægges. De nye organisationsændringer træder i kraft med det samme.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,5 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 73 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 Danmark har kontor i et Københavns nye bydel, Carlsberg Byen, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
OiSTER lancerer i samarbejde med Tryg ny forsikring af SIM-kort10.12.2025 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går OiSTER i luften med en ny forsikring til SIM-kortet. OiSTER Mobilforsikring dækker altid den enhed, dit SIM-kort sidder i, og dækker en bred vifte af uheld – endda også, hvis SIM-kortet sidder i en brugt enhed.
Roamingdata afslører danskernes foretrukne feriedestinationer i efterårsferien23.10.2025 05:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien i uge 42 er traditionelt en af årets mest aktive rejseuger, hvor mange danskere benytter skoleferien til at tage et smut til udlandet. Men hvor rejser vi egentlig hen? Det har teleselskabet 3 undersøgt ved hjælp af roamingdata har 3.
Disney+ inkluderes i udvalgte OiSTER-abonnementer fra i dag22.10.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
OiSTER har gode nyheder til alle fans af højkvalitetsserier og film, der har et abonnement hos teleselskabet. Fra i dag kan OISTER-kunder via deres abonnement få adgang til Disney+, en af Danmarks mest populære streamingplatforme.
20 år i spidsen for 3 Danmark – og stadig med blikket rettet fremad20.10.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Morten Christiansen markerer i år 20-års jubilæum som øverste chef for 3 i Danmark. I dag står han i spidsen for teleselskabet som regional CEO for 3 i både Skandinavien og Østrig – og kan se tilbage på to årtier, hvor 3 i Danmark har udviklet sig fra at være en udfordrer til at indtage pladsen som Danmarks næststørste teleselskab.
Stærk vækst og solide resultater i tredje kvartal hos 316.10.2025 08:34:06 CEST | Pressemeddelelse
Teleselskabet 3 leverer endnu et stærkt kvartal med markant vækst i både kundebase og indtjening. Med 38.000 nye kunder og en EBITDA-stigning på 7,6 % fortsætter 3 sin fremmarch på det danske marked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum