Millionregn i weekenden: Jylland har fået tre nye Lotto millionærer
Søndag morgen kan hele tre jyske Lotto spillere vågne op som nybagte millionærer. Førstepræmiepuljen på 8 millioner kroner løb en heldig nordjyde med, mens millionerne fra Millionærchancen sendes til Region Midtjylland.

Efterårsferien går så småt på hæld, men for en heldig nordjyde slutter den formentlig endnu bedre, end den startede. Der sidder nemlig en heldig Lotto spiller, som ved aftenens trækning ramte plet på samtlige syv vindertal, og altså nu kan se frem til, at der tikker 8 skattefrie millioner kroner ind på kontoen.
Den heldige dansker havde købt sin kupon online og kommer fra Frederikshavn Kommune.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge. Når man vinder et stort beløb hos os, står vores særlige rådgivere klar til at sikre, at man får en god start på det nye kapitel i tilværelsen som millionær – eller mangemillionær,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Hele tre nyklækkede millionærer
Nordjyden er dog ikke den eneste dansker, der runder efterårsferien af med en stor pose penge til at forsøde tilværelsen.
For som sædvanligt blev der udtrukket to nye millionærer ved ekstratrækningen 'Millionærchancen'. Millionærchancen garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kr. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige af ugens spillede rækker – uanset om der er gevinst på rækken. Og aftenens to vindere af Millionærchancen har denne gang det til fælles, at de begge har været et smut forbi en af Danske Spils forhandlere for at købe en kupon:
- Den ene, nye millionær har købt sin kupon hos Vibyhuskiosk i Viby.
- Den anden vinder har købt sin kupon i Min Købmand i Hjerm.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men vi ønsker dem alle tre et kæmpestort tillykke.
Vindertal Lotto, uge 42:
5, 7, 14, 22, 24, 30, 35
Tillægstal Lotto, uge 42:
33
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner. Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kroner.
Om Millionærchancen
Millionærchancen gik fra 2015 til og med august 2023 under navnet Millionærgarantien, men den gør stadig det samme: Garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kroner. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken. Derudover trækkes der sidste lørdag i måneden lod om 5 x 1.000.000 på alle månedens spillede rækker - så husk at gemme din kupon, også selv om der ikke skulle være gevinst i første omgang.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Helt skørt: 11 danskere rammer 7 rigtige i Lotto18.5.2025 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire uger uden en vinder af Lottos førstepræmie, ramte hele 11 danskere plet lørdag aften: De får hver især 1,4 skattefrie millioner kroner.
Danskerne vinder tocifret millionbeløb hos Danske Spil, hvis Sissal går hele vejen17.5.2025 09:01:09 CEST | Pressemeddelelse
Den danske sang er overraskende i Eurovision-finalen, og det kan mærkes hos Danske Spil: Danskerne kan samlet vinde op mod 20 millioner kroner, hvis Sissal trodser alle odds.
Lotto vinders venner bor over 8.000 km væk: ”Vi har villet besøge dem i 10 år – nu gør vi det!”16.5.2025 10:45:57 CEST | Pressemeddelelse
En særdeles heldig mand fra Odense vandt 1.000.000 på sit abonnement i Lotto: En del af pengene skal - til ungernes store begejstring - gå til en rejse, familien har ønsket sig i et helt årti.
Danske Spil om Eurovision: ”Det bliver nervepirrende tæt!”15.5.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har ikke været med i finalen ved Eurovision siden 2019 - og det bliver tæt, tæt, tæt, om det endelig bliver i år, vi går videre fra semifinalen (men danskerne tror på overraskelsen).
Her landede weekendens millioner: Tjek din kupon12.5.2025 08:47:18 CEST | Pressemeddelelse
En tysker vandt i weekenden førstepræmien på 750 mio. kr., og to heldige danskere vandt hver 1.000.000 kroner skattefrit i Lotto - se, hvor de gyldne kuponer er købt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum