7-årig tegner julemærke
Kreative børnetegninger med motiver af en julegiraf, en smilende snemand, et rensdyr og et juletræ med en stjerne pryder årets julemærker fra den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark. Motiverne er tegnet af børn fra Familienetværket, der er et socialt fællesskab for udsatte og sårbare familier.

Juleløjer, gaver, et pyntet juletræ og masser af god mad i festligt lag.
Julen rimer på hygge, drilleri og socialt samvær, men for mange udsatte og sårbare familier med forskellige udfordringer, kan julen også være en ekstra sårbar tid.
Hos den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark ønsker man at sætte fokus på julens sårbarhed med årets julemærker, som er tegnet af børn fra netop nogle af disse familier.
"Julen er en følsom tid for rigtig mange af de mennesker, vi hjælper. Vi oplever hvert år, at mange familier får et sug i maven, når højtiden nærmer sig, fordi det kan være svært at holde den jul for deres børn, som de ønsker. Vi håber, at julemærkerne kan være med til at sprede glæde og lys, samt skabe opmærksomhed omkring alle familiers behov for en god jul," siger generalsekretær Morten Skov Mogensen.
Årets julemærker er pyntet med fire julemotiver, som børn fra Blå Kors' familienetværk i henholdsvis Aalborg, Humlebæk og Skjern står bag. Familienetværkene drives i partnerskab med lokale kirker og er sociale fællesskaber for familier, som har brug for et pusterum i hverdagen.
Et socialt pusterum i hverdagen
En af kunstnerne bag julemotiverne, er syvårige Nadia, der kommer i Familienetværket i Skjern hver anden torsdag med sin mor, Hairegul Aisiti. Hun har tegnet et flot og farverigt juletræ med en julestjerne og to små julehjerter.
”Det skulle jo være noget med jul, når det var til et julemærke, så jeg tænkte, at det skulle være noget med et juletræ og en julestjerne, så derfor tegnede jeg det,” fortæller hun.
Hairegul Aisiti er det meste af tiden alene med Nadia, da Nadias far har et arbejde, som betyder, at han er meget væk fra familien. Samtidig er hun sygemeldt med PTSD, hvilket gør det svært for hende at komme ud blandt andre mennesker.
"Det begyndte som en fødselsdepression, og så har det udviklet sig. Det er meget svært, for jeg vil jo gerne lære mennesker at kende, så jeg ikke er så ensom, og så Nadia kan få nogle venner," siger Hairegul Aisiti.
En familiekonsulent fra kommunen foreslog dem at komme i Familienetværket, og det var netop det, der skulle til, for at give mor og datter et socialt fællesskab og pusterum, som de havde overskud til at deltage i.
"Jeg synes, det er dejligt at være her. Der er jo masser at lege med," siger Nadia, mens hun stolt viser tegningen med sit julemotiv frem.
Blå Kors' julemærker bliver udgivet i Kristeligt Dagblad den 24. november samt i organisationens eget blad. Derudover kan de bestilles på blaakors.dk/julemaerker.
Kontakter
Thomas Røddik KorneliussenChef for kommunikation og CSR i Blå Kors Danmark og TUBA
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkMorten Skov MogensenGeneralsekretær i Blå Kors Danmark
Tlf:40 41 12 30msm@blaakors.dkBilleder




Om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en kristen social hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Nyt tilbud til unge i Odense15.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny gruppe af Blå Kors Stjernestunder, der er et gratis tilbud til udsatte børn og unge, starter op i maj for 13 til 18-årige fra Odense og omegn.
Ny leder af Den Blå Mølle i Kibæk: Det er lidt et drømmejob5.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni tiltræder Ellen Birgitte Baun Jensen som ny leder af Blå Kors’ værested Den Blå Mølle i Kibæk.
Stort flytteudsalg i Blå Kors Genbrug ’Nyt igen’ i Slagelse2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale genbrugsbutik flytter til større lokaler for at få mere plads og udvide sortimentet. En af de store nyheder bliver en efterspurgt herretøjsafdeling.
Fællesskab og overraskelser: Påsken markeres på værested i Skive15.4.2025 09:22:44 CEST | Pressemeddelelse
For værestedet Den Blå Viol i Skive er det vigtigt at markere højtiderne sammen med stedets brugere. Derfor er der arrangeret påskehygge onsdag og uddeling af overskudsmad torsdag.
Behandlingscenter tilbyder nu udekørende alkoholbehandling: "Når borgerne ikke kan komme til os, kommer vi til dem"15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Behandlingscenter Taastrup udvider nu sit behandlingstilbud med udekørende alkoholbehandling. Et tilbud målrettet borgere, der på grund af fysiske eller psykiske udfordringer har svært ved at møde op til ordinær behandling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum