Udenrigsministeren rejser til Algeriet for at styrke samarbejdet med afrikanske lande
16.10.2023 13:15:15 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Det danske engagement med de afrikanske lande skal op i gear. Derfor skal Lars Løkke Rasmussen til Algeriet, hvor han blandt andet deltager i nordisk-afrikansk udenrigsministermøde og mødes med den algeriske udenrigsminister.
Når udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Algeriet den 16. til 18. oktober skal han sammen med udenrigsministrene fra de nordiske lande mødes med en lang række afrikanske kollegaer. Det sker, når de sammen deltager i nordisk-afrikansk udenrigsministermøde (NAUM).
NAUM har til formål at styrke dialogen mellem de afrikanske og nordiske lande om aktuelle udenrigspolitiske og globale spørgsmål. På dagsordenen for mødet i år er der fred og sikkerhed, multilateralt samarbejde og afrikansk-nordisk partnerskab.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”Det er en klar ambition for regeringen at skabe stærkere partnerskaber baseret på en gensidig interesse med landene i Afrika. Vores engagement skal simpelthen op i et andet gear. Det kræver, at vi kan levere på de dagsordener, der har høj prioritet i Afrika, og det kræver, at vi lytter til de afrikanske lande. Det nordisk-afrikanske udenrigsministermøde er en gylden chance for at gøre netop det.”
Udover at deltage i NAUM skal Lars Løkke Rasmussen mødes med den algeriske udenrigsminister. Her skal de blandt andet drøfte, hvordan Danmark og Algeriet kan styrke samarbejdet inden for økonomi, migration og energi.
Algeriet er en vigtig strategisk partner for Danmark i Nordafrika. De bilaterale samarbejdsområder inkluderer blandt andet kommercielt samarbejde, energi og migration. Der er stort potentiale for danske virksomheder på det algeriske marked indenfor bl.a. lægemidler og landbrugsartikler.
I Algeriet aflægger udenrigsministeren også besøg på en af Novo Nordisks fabrikker, hvor han samtidig mødes med Algeriets sundhedsminister. Her skal de drøfte mulighederne for at styrke Danmark og Algeriets samarbejde.
Baggrund om nordisk-afrikansk udenrigsministermøde (NAUM)
Nordisk-afrikansk udenrigsministermøde (NAUM) blev afholdt første gang i Stockholm i 2001 på initiativ af den daværende svenske udenrigsminister Anna Lindh. Siden da har afrikanske og nordiske lande skiftevis været værter. Siden 2001 har udenrigsministre fra afrikanske og nordiske lande mødtes 18 gange i byer som Abuja, Oslo, Pretoria, København, Dakar, Helsinki og Cotonou.
Til årets møde vil værtskabet for NAUM blive overdraget til Danmark, og Danmark vil derfor stå for at afholde NAUM i år 2024.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Flertallet af danskerne bakker op om udviklingssamarbejdet10.6.2026 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet offentliggør i dag en befolkningsmåling, der viser, at der fortsat er et flertal i befolkningen, der bakker op om det danske udviklingssamarbejde.
Udenrigsministeriet genansætter særlig rådgiver5.6.2026 10:29:04 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet genansætter Karen Clement som særlig rådgiver for udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Adgang for pressen ved overdragelsesforretning i Udenrigsministeriet den 3. juni 20263.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er ministeroverdragelse i dag i Udenrigsministeriet kl. 14.30 i Eigtveds Pakhus, Sal III. Pressen vil have adgang fra kl. 13.00 mod fremvisning af gyldigt pressekort. Pressen skal være på plads senest kl. 14.00.
Fælleserklæring om sikkerhed i Arktis22.5.2026 14:58:33 CEST | Pressemeddelelse
De arktisk allierede – Canada, Kongeriget Danmark inklusive Grønland og Færøerne, Finland, Island, Norge, Sverige og USA - har på et møde i Helsingborg den 22. maj i forbindelse med NATO-udenrigsministermødet vedtaget en fælleserklæring om sikkerhed i Arktis.
Den fungerende udenrigsminister deltager i NATO-udenrigsministermøde i Helsingborg21.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Helsingborg for at deltage i NATO-udenrigsministermødet den 21.-22. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum