Coop og OK når milepæl: Ladestandere på 200 lokationer
16.10.2023 08:30:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Elbils-ejerne over hele Danmark har fået det nemmere og vil få det endnu nemmere det kommende halvandet år.
Energiselskabet OK og Coop har nu nået den næste milepæl i samarbejdet om etableringen af 500 ladestandere over hele Danmark i forbindelse med Coop-butikkerne Kvickly/SuperBrugsen, 365 discount og Dagli´Brugsen.
Ladestander på lokation nr. 200 er netop taget i brug.
I løbet af de kommende 18 måneder skal der etableres yderligere ca. 300 ladestandere over hele landet.
”Det er en meget ambitiøs plan. Men vi synes, det er vigtigt, at det bliver lettere for bilister over hele landet at kunne lade deres elbil – og ikke kun i de store byer. Derfor investerer vi massivt i at skabe et ledende ladenetværk i Danmark,” siger CEO Michael Løve, OK.
Selskabet investerer et trecifret millionbeløb i aftalen med Coop, der også er glade for projektet.
”Aftalen har vi indgået som en del af vores klimastrategi, hvor vi vil være den mest ambitiøse i vores branche. Det gælder for vores egen drift, og det gælder også ved at gøre det lettere for vores kunder at nedbringe deres klimabelastning,” siger CEO Kræn Østergård Nielsen, Coop.
OK har med sine flere end 670 tankstationer landets største netværk af tankstationer i Danmark og bliver med Coop-samarbejdet nu også bedst dækkende på landkortet på e-mobilitet. Ladestanderne vil alle kunder kunne benytte. Der er ingen abonnementstvang, kunden skal blot downloade OK-appen og gå i gang, og på mange ladestandere vil det også være muligt at bruge betalingskort.
Aftalen mellem OK og Coop trådte i kraft 1. november 2021.
Yderligere information:
Kommunikationschef Rasmus Boserup, OK, 22 13 86 01, rabo@ok.dk
Informationsdirektør Jens Juul, Coop, 5159 4468 jens.juul.nielsen@coop.dk
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Sustainable Brand Index 2026: Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand10.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark.
Coops informationsdirektør går på pension4.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jens Juul Nielsen, der har været ansvarlig for Coop Danmarks interne og eksterne kommunikation de seneste 30 år, går på pension pr. 30. juni. ”Jeg tror, jeg langt fra er den eneste i branchen, der tænker Jens Juul, når Coop bliver nævnt. Jens har været rygraden i den altid saglige og nøgterne kommunikation, som har kendetegnet Coops kommunikation de sidste 30 år. Jens har været med, når det gik godt og mindre godt – men altid med en sikker og rolig hånd på kommunikationen, og det er absolut ikke givet, særligt i de forgangne år. I de 18 måneder, jeg har haft fornøjelsen af at arbejde sammen med Jens, har jeg lært meget, som jeg vil tage med mig videre. Jeg ønsker Jens alt det bedste, når pensionen skal nydes,” siger direktør Martin Hasgard Olesen. Rekrutteringen af en ny kommunikationschef påbegyndes nu. Samtidig udnævnes senior kommunikationsrådgiver Jacob Lassen, pr. 1 juni, til pressechef i en nyoprettet stilling. Jacob har været ansat i Coops kommunikationsafdeling i 6 år, og har g
Lille ny københavnsk chokoladeproducent kommer ud i 300 butikker27.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det, der begyndte i små lokaler på Nørrebro, når nu ud til millioner af danskere. Under et halvt år efter sejren ved Irma-prisen på Coops hovedkontor i september 2025 er Gleans prisvindende træstamme rykket ind i Irmas sortiment, og ud på hylderne i Kvickly og SuperBrugsen samt udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Lille århusiansk fødevareproducent kommer ud i knap 300 butikker24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den århusianske fødevarevirksomhed Nocla har med en innovativ tilgang til fødevareproduktion skabt en moderne dansk og økologisk fortolkning af en klassisk sojasauce. Produktet hedder Shoyu, og det er Noclas første i detailleddet, der nu, som en del af Irma-vareserien, rykker ind på hylderne i SuperBrugsen, Kvickly og udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Coop sænker priserne på over 200 mejeri-varer10.2.2026 08:55:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med Thise Mejeri investerer Coop i prisfald på økologisk mælk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum