UNICEF opfordrer til våbenhvile og etablering af en humanitær korridor i Gaza
Næsten halvdelen af de 1,1 millioner palæstinensere, der er blevet opfordret til at flygte fra den nordlige del af Gaza, er børn. Men der er ingen sikre steder for civile at tage hen. Der er brug for øjeblikkelig etablering af en humanitær korridor og våbenhvile for at undgå en humanitær katastrofe.

Hundredvis af børn er blevet dræbt og såret i den igangværende konflikt mellem Israel og Hamas og i Gaza stiger i øjeblikket antallet af dræbte børn hver time.
”Billeder og historier fra området taler deres eget tydelige sprog. Det er helt ubærligt at se døde og sårede børn blive båret ud af sammenstyrtede bygninger eller ind på overfyldte hospitaler i armene på deres ulykkelige forældre. På samme måde skal alle israelske børn, der holdes som gidsler i Gaza, sikkert og øjeblikkeligt genforenes med deres familier og deres kære”, siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark
Våbenhvile og humanitær korridor
Børn og familier i Gaza er næsten løbet tør for mad, vand, elektricitet, medicin og sikker adgang til hospitaler efter flere dage med luftangreb og lukning af alle forsyningsruter.
Gazas eneste kraftværk løb tør for brændstof allerede onsdag eftermiddag, hvilket lukkede ned for elektricitet, vand og spildevandsbehandling. De fleste beboere i Gaza kan derfor ikke længe få drikkevand eller vand til husholdninger.
UNICEF opfordrer derfor til en øjeblikkelig våbenhvile i konflikten mellem Israel og Hamas og til, at der etableres en humanitær korridor, der kan sikre børn og deres familier livreddende hjælp og forsyninger - hvor end de måtte være.
Ifølge de seneste tal fra lokale sundhedsmyndigheder og medier er mindst 1.500 palæstinensere blev dræbt, herunder 500 børn. Mere end 6.612 palæstinensere er såret, herunder mere end 1.644 børn.
Antallet af dræbte israelere er 1.300, mens flere end 3.391 er såret. UNICEF har endnu ikke præcise rapporterede tal på det samlede antal israelske børn, der er berørt, men i betragtning af det høje antal ofre frygtes, at mange israelske børn kan være blevet dræbt eller såret.
UNICEF har netop opjusteret behovet for humanitær hjælp til Palæstina til 290 millioner kr.
Kontakter
Karen AlbertsenPressemedarbejderUNICEF Danmark
Tlf:+4522350563kalbertsen@unicef.dkFølg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Tid til flere UNICEF Børnevenlige Kommuner i Danmark10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere tusinde byer og kommuner globalt har sat børns trivsel og tryghed i fokus som ’UNICEF Børnevenlig By og Kommune’. Indtil nu er tre danske kommuner gået forrest, men nu inviterer UNICEF Danmark flere interesserede kommuner ind i netværket.
Influenter vil tage mere ansvar7.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Forbundet for Influenter og Bloggere i Dansk Journalistforbund lancerer nu Influentnævnet, der skal håndhæve de opdaterede retningslinjer for etisk ansvarlige influenter.
UNICEF Danmark offentliggør årsrapport og første ESG-rapport2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
UNICEF Danmark har offentliggjort sin årsrapport for 2024 samt organisationens første frivillige ESG-rapport. Den nye tilgang sætter et strategisk fokus på bæredygtighed og ansvarlig ledelse.
Voldsomt jordskælv gør situationen for børn i Myanmar yderst alvorlig28.3.2025 13:38:24 CET | Pressemeddelelse
Et voldsomt jordskælv har ramt Myanmar, hvor millioner af børn i forvejen lider under voldsomme konflikter og deraf mangel på mad, rent vand og sundhedspleje.
Anne Louise Eberhard ny bestyrelsesleder i UNICEF Danmark26.3.2025 10:12:18 CET | Pressemeddelelse
UNICEF Danmarks bestyrelse har valgt Anne Louise Eberhard som ny bestyrelsesleder. Hun erstatter Astrid Haug, der takker af efter seks år i bestyrelsen. Samtidig bydes Maliina Abelsen og Torben Bender velkommen som nye medlemmer af bestyrelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum