Bag om Badehotellet med Jens Jacob Tychsen
11.10.2023 12:26:55 CEST | Grønnegades Kaserne Kulturcenter | Pressemeddelelse
Nyt spændende, musikalsk foredrag er tilføjet Grønnegades Kaserne Kultrucenters program. Jens Jacob Tychsen, der også er kendt som Hr. Weyse, tager dig med på en forrygende tur bag kameraet og fortæller publikum i Næstved historien bag den folkekære TV2-serie Badehotellet, som sender sidste sæson i januar 2024.

Den 10. april venter en helt særlig oplevelse for fans af tv-serien Badehotellet. I dette eksklusive, musikalske foredrag, viser Jens Jacob Tychsen fotos, film og fraklip – det bliver sjovt, musikalsk og ikke mindst super underholdende.
Publikum får naturligvis et genhør med flere af de skønne, gamle sange fra serien, som Jens Jacob Tychsen på magisk vis vil fremføre – og desuden fortælle historien om, hvordan de er blevet vakt til live.
På allerbedste og mest charmerende Jens Jacob Tychsen-manér fortæller han hvordan sådan en serie egentlig bliver til, samarbejdet med de andre skuespillere, dårlige og gode anmeldelser, vind og vejr ved Vesterhavet og meget, meget mere.
Om foredragsholderen
Jens Jacob Tychsen blev uddannet på skuespillerskolen ved Aarhus Teater tilbage i 1998 og strøg herefter i raketfart til København, hvor han blev en fast del af Det Kongelige Teater gennem otte sæsoner.
Herefter gik han freelance og har siden spillet med i et utal af teaterforestillinger i alle genre på de københavnske teatre. Som noget af det sidste på scenen kunne man opleve ham som far til syv i skikkelse af Kaptajn Von Trapp i klassikeren The Sound Of Music på Det Ny Teater.
Jens Jacobs tv-debut var som seriemorderen Indianeren i Rejseholdet (2002) og herefter fulgte flere spændende opgaver i blandt andet Forbrydelsen 2, Sommer og Borgen.
Det store, folkelige gennembrud kom i 2013, da Jens Jacob Tychsen sprang ud som den kvindebesatte og flamboyante, kongelige skuespiller Edward Weyse i TV2’s populære familieserie Badehotellet. Her viser han for alvor evner ud i komikken og det musikalske.
Billetsalget til Bag om Badehotellet den 10. april i Næstved er startet. Du kan finde din billet på Grønnegades Kaserne Kulturcenters hjemmeside www.gkkultur.dk. Du kan også ringe til billettelefonen 5588 3940, eller købe dem på billetkontoret der har åbent alle hverdage kl. 10-15.
Kontakter
Christian EhlersMarkedsføring og webGrønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:25451029chehl@naestved.dkJohn NørbjergKulturcenterlederGrønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:5588393941Tlf:2024 5340jonor@naestved.dkLinks
Om Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Grønnegades Kaserne Kulturcenter i Næstved er Sydsjællands største kulturcenter med koncerter, teater, foredrag, stand-up samt andre arrangementer. Kulturcentret er beliggende i de tidligere kasernebygninger, der var kendt som Grønnegades Kaserne og alle de gamle bygninger er i dag blevet indrettet til en række forskellige kulturelle formål.
Følg pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Gadeteaterfestivalen Street Cut strikker sig farverig5.2.2026 11:45:25 CET | Pressemeddelelse
I de kommende måneder får lokale strikke- og hækleglade rig mulighed for at varme op til sommerens internationale gadeteaterfestival i Næstved. Resultatet bliver en festivalplads hvor lokale frivillige kræfter er med til at pynte op med strik i lange baner.
SENIOR STAND-UP MED JAN HERTZ3.2.2026 15:32:45 CET | Pressemeddelelse
Efter 50 år i underholdningsbranchen indtager 76-årige Jan Hertz publikum på en helt ny måde. Den 24. marts optræder den scenevante skuespiller med sin medrivende og sjove Senior Stand-up - specielt designet til det grå guld.
Mærk julestemningen i hjertet af Næstved, når Grønnegades Kaserne forvandler sig til et sandt juleeventyr20.11.2025 12:12:47 CET | Pressemeddelelse
Grønnegades Kaserne Kulturcenter holder igen i år en gratis juleweekend for hele familien. Kom med og oplev et hav af forskellige juleaktiviteter den 6. og 7. december. Fyld maverne med varme julegodter og nyd juletiden med hele familien.
Martin Nørgaard starter turné i byen hvor det hele startede10.11.2025 12:26:23 CET | Pressemeddelelse
Den 3. oktober 2026 har en af Danmarks skarpeste komikere, Martin Nørgaard, premiere for sit nye show i Næstved. Turnéen starter lige der, hvor hele comedy-rejsen begyndte – nemlig i Næstved.
Oplev en magisk aften i Næstved til kulturnatten25.9.2025 14:59:45 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober forvandler Næstved sig endnu engang til et levende kulturcentrum, når byen åbner dørene til årets Kulturnat. Allerede fra kl. 16.00 og helt frem til midnat kan både børn, unge og voksne gå på opdagelse i et væld af oplevelser, lige fra musik og kunst til spændende gys, viden og kreative aktiviteter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum