Danske Skoleelever og Dansk Industri går sammen om ”Fremtidens Folkeskole”
Danske Skoleelever og Dansk Industri (DI) er gået sammen om et ambitiøst folkeskoleudspil, der præsenterer en række forslag til initiativer, der skal styrke og ruste eleverne i den danske folkeskole til at møde fremtidens samfund.
Der i høj grad behov for ændringer i folkeskolen. Vi skal have en fremragende folkeskole med høje ambitioner for alle elever. Vi skal have bedre undervisning. 40 procent af eleverne i 4. – 9. klasse oplever, at undervisningen ofte er kedelig.
29 procent af eleverne oplever, at undervisningen aldrig eller sjældent er spændende. Og 27 procent siger, at undervisningen ikke giver dem lyst til at lære mere. Der er et akut behov for at styrke undervisningen ved bl.a. at gøre den mere varieret og praksisorienteret.
Vores hensigt er at kombinere elevernes perspektiver og behov med erhvervslivets krav for at skabe en folkeskole, der på bedst mulig vis forbereder eleverne til fremtidens udfordringer.
Formålet med vores udspil om ”Fremtidens Folkeskole” er således at folkeskolen får et markant kvalitetsløft, som vil være til gavn for alle elever, og dermed også det danske samfund.
Der er behov for en række ændringer i folkeskolen. De 12 punkter i udspillet omfatter følgende:
- Skolerne skal sikre, at flere elever opnår mindst 02 i både dansk og matematik
- Praksisfaglighed skal indgå i alle fag på alle klassetrin
- Erhvervspraktik skal være obligatorisk for elever i udskolingen
- Der skal sættes gang i skole-virksomhedssamarbejdet
- Mere samarbejdet mellem folkeskoler og erhvervsskoler
- Teknologiforståelse skal være obligatorisk i folkeskolen – både som selvstændigt fag og integreret i andre fag
- Elevers fremmedsprogsfærdigheder skal styrkes
- Fokus på særlige indsatser til fagligt stærke elever
- Fokus på særlige indsatser for ordblinde elever skal fortsættes og styrkes
- Bedre vejledning til erhvervsuddannelserne
- Indeklimaet på folkeskolerne skal forbedres
- Flere udskolingselever skal have mulighed for fritidsjob
- Vi er virkelig glade for det udspil, som vi i samarbejde med Dansk Industri har skabt. Jeg ser det som værende nødvendigt, at vi giver folkeskolen et kvalitetsløft, når så mange af os elever finder undervisningen kedelig. Det er afgørende, at flere elever får lyst til læring, og finder mening med undervisningen, siger Laura Drachmann Poulsen, formand for Danske Skoleelever.
- DI er begejstret for dette samarbejde med Danske Skoleelever. Folkeskolen spiller en helt afgørende rolle i at danne og forme den kommende generation og deres muligheder for at opfylde deres potentiale. Forslagene i dette udspil vil hjælpe med at forbedre og styrke elevernes uddannelsesmæssige fundament, så vi sikrer høj faglighed, og elever der trives og kan træffe velinformerede beslutninger om deres fremtidige retning, siger Mikkel Haarder, underdirektør i Dansk Industri.
Danske Skoleelever og Dansk Industri ser frem til at præsentere udspillet for beslutningstagere og andre interessenter i den kommende tid og opfordrer til en åben dialog, om hvordan vi sammen kan styrke vores folkeskole til gavn for alle.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Stort løft af erhvervsuddannelserne bekræfter, at flere faglærte er topprioritet6.5.2025 21:02:01 CEST | Pressemeddelelse
Det permanente løft af erhvervsuddannelserne bør være et vendepunkt. Derfor vil Dansk Industri også holde øje med om fremtidens faglærte møder moderne udstyr, dygtige undervisere og kvalitet, der matcher erhvervslivets behov.
MAN Energy Solutions og ReDI School of Digital Integration er blandt vinderne ved Danish Diversity Awards 20256.5.2025 19:00:55 CEST | Pressemeddelelse
Gratis uddannelse til flygtninge og en bred indsats for at styrke mangfoldigheden på arbejdspladsen med årshjul og guidebog hædres nu med diversitetspriser.
Presseinvitation til Danish Diversity Awards 202530.4.2025 13:39:57 CEST | Pressemeddelelse
Rufus Gifford, Magnus Heunicke og Poornima Luthra er på programmet, når Dansk Industri og Goodtalks fejrer mangfoldigheden den 6. maj i Industriens Hus.
NIS2 står for døren – er Danmark og erhvervslivet klar?30.4.2025 13:33:04 CEST | Presseinvitation
Nogle af verdens skrappeste krav til cybersikkerhed træder inden længe i kraft, og så skal vi, som samfund, være klar til at efterleve reglerne. Er vi det? Og hvordan bliver vi cybersikre i en tid med historisk stor usikkerhed i verden? De spørgsmål drøfter ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, førende eksperter og erhvervsledere på NIS2-konference.
DI: Vejen til 2030-klimamålet er klar - nu skal ambitioner blive til handling30.4.2025 12:04:24 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er godt på vej til at indfri 70 procents reduktionsmålet i 2030. Nu afhænger det af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Samtidig viser årets fremskrivning for første gang nogensinde den forventede udvikling af danske CO₂-emissioner helt frem til 2050. For at komme i mål er der brug for, at vi allerede nu kigger frem mod klimaneutralitet i 2045 og sikrer klare rammer for erhvervslivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum