GÅ MED og gør en forskel for andre
9.10.2023 14:03:52 CEST | Hjerteforeningen | Pressemeddelelse
Gå med oprejst pande, gå med få eller mange, gå med en i hånden eller i røret. Der er mange måder at gå på, og du kan nu blive en del af Hjerteforeningen og TrygFondens indsats GÅ MED.

Over halvdelen af danskerne bevæger sig for lidt, og det øger risikoen for bl.a. hjertekarsygdomme.
Men bare 20 minutters gang dagligt, hvor man bliver let forpustet, kan reducere risikoen for hjertekarsygdom med 20 procent.
Gang er en enkel måde at bevæge sig på, der ikke kræver specialudstyr eller særlig erfaring. Men selvom det er nemt, viser det sig, at mange har brug for hjælp til at komme op ad sofaen.
Derfor søger Hjerteforeningen og TrygFonden flere frivillige gå-værter til at starte lokale gå-grupper gennem initiativet GÅ MED.
Som gå-vært får du ikke kun glæden ved at hjælpe andre, men også de sundhedsmæssige fordele ved regelmæssig motion og styrkede sociale relationer, fastslår sundhedsekspert Bente Klarlund:
- Når vi engagerer os frivilligt, gør vi ikke kun noget godt for andre, men vi får også selv meget igen. At være en del af et fællesskab og bidrage aktivt er sundt for både krop og vores mentale velbefindende, siger Bente Klarlund, som er professor ved TrygFondens Center for Aktiv Sundhed.
Kom med i fællesskabet
Der er allerede over 150 engagerede gå-værter i Hjerteforeningen, men fordi så mange danskere ønsker at GÅ MED, er behovet større.
- Siden 2021 har vi etableret mange lokale gå-grupper, men vi har brug for endnu flere frivillige for at nå ud til flere, der vil ændre deres vaner, fortæller Hanne Munk Scheller, seniorprojektleder for GÅ MED i Hjerteforeningen, som håber, at flere vil være med i fællesskabet.
- I GÅ MED er der plads til alle. Her handler det ikke om at gå hurtigt eller langt. Det handler om at komme afsted, få gode oplevelser i det fri og at få hjælp til gode vaner, siger Hanne Munk Scheller.
Fakta
-
GÅ MED er en del af Hjerteforeningen og TrygFondens partnerskab KOM MED. Læs mere om indsatsen og se hvordan du bliver frivillig gå-vært her.
-
Der findes gå-værter i 65 kommuner fordelt over hele landet, og der er plads til endnu flere.
-
Vil du være frivillig gå-vært? Meld dig på gratis inspirationskursus her.
-
Vil du ud at gå med andre? Find en lokal gåtur nær dig og kom med gå-tur med en uddannet gå-vært
- Se en film om GÅ MED her.
Nøgleord
Kontakter
Jacob MouritsenPresserådgiver
Tlf:29819207jmouritsen@hjerteforeningen.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Danmark går i rødt på World Heart Day16.9.2026 09:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Når World Heart Day markeres tirsdag 29. september, bliver Danmark ramt af en bølge af rødt. Hjerteforeningen inviterer hele landet til at gå i rødt for at sætte fokus på hjertesundhed, forebyggelse og de personer, der lever med hjertesygdom som patient eller pårørende.
Fodbold, fællesskab og store oplevelser: Hjertebørn i fodboldskole hos F.C. København7.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden blev den årlige fodboldskole Hjertebold afholdt, hvor 50 hjertebørn og forældre mødtes til en weekend med fodbold, fællesskab og oplevelser. Fodboldskolen er et samarbejde mellem Hjerteforeningen, F.C. København, DGI Fodbold, Rigshospitalet og Comwell Copenhagen Portside.
Hjertegalla 2026 blev en kæmpesucces6.9.2026 23:58:08 CEST | Pressemeddelelse
Det store indsamlingsshow Hjertegalla på TV 2 Charlie og TV 2 Play søndag aften var både rørende og underholdende og resulterede i et samlet indsamlingsbeløb på 26.215.188 kr.
Hjerteforeningen støtter ny forskning med 28,7 mio. kr.29.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Syv hjerteforskningsprojekter bliver nu sat i søen og skal skabe mere hjertesundhed for alle danskere. Forskningen skal styrke forebyggelse af hjerte-kar-sygdom hos især unge og danskere i høj risiko, og skabe bedre rammer for rehabilitering til danskere med hjertesygdom.
Hjerteforeningen: Regeringen tager vigtige skridt for danskernes sundhed2.6.2026 16:53:14 CEST | Pressemeddelelse
Hjerteforeningen glæder sig over, at den nye regering sætter forebyggelse, sundere fødevarer og mindre ulighed i sundhed højt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum